Tradycje świąteczne na wsi
fot. Daniel Biernat

Jak obchodzono Boże Narodzenie w dawnej Polsce? Najstarsze tradycje świąteczne na wsi są może i trochę zapomniane, ale za to ciekawe. Posłuchajcie, jak opowiada o nich Barbara Glinkowska z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Tradycje świąteczne na wsi

Post w Wigilię

Wigilia była dawniej dniem postnym, podczas którego nie można było wykonywać niektórych czynności. Wierzono też, że nasze domy odwiedzają tego dnia dusze zmarłych:

Płody rolne obowiązkowe na stole

Na wigilijnym stole stawiano owoce pracy własnych rąk. Wszystkiego co zostało podane na stole, należało też koniecznie skosztować:

Bez choinki

Choć dziś Polska słynie z produkcji ozdób choinkowych, to zwyczaj ubierania iglastego drzewka jest w naszym kraju dosyć młody- przywędrował na polskie ziemie w XIX wieku:

Noc pełna wróżb

W Wigilię Bożego Narodzenia nasi przodkowie mieli w zwyczaju wróżyć na temat przyszłości. To pozostałość prastarych, przedchrześcijańskich kultów agrarnych:

Czas na rolnictwo precyzyjne [Wideo]

Skanery, drony, oprogramowanie. Z roku na rok przybywa zaawansowanych technologii, pozwalających rolnikom znaleźć oszczędności.

17 maja 2019

Grupa Wyszehradzka o rolnictwie [AKTUALNOŚCI]

Głównym tematem rozmów były bioekonomia i podwójne standardy w produkcji żywności.

13 maja 2019

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund. Skład mleka skrywa tajemnice?

Dowiedz się, o czym może świadczyć skład mleka i zobacz czujnik mierzący zawartość składników odżywczych w aplikowanej gnojowicy.