Tradycje świąteczne na wsi
fot. Daniel Biernat

Jak obchodzono Boże Narodzenie w dawnej Polsce? Najstarsze tradycje świąteczne na wsi są może i trochę zapomniane, ale za to ciekawe. Posłuchajcie, jak opowiada o nich Barbara Glinkowska z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Tradycje świąteczne na wsi

Post w Wigilię

Wigilia była dawniej dniem postnym, podczas którego nie można było wykonywać niektórych czynności. Wierzono też, że nasze domy odwiedzają tego dnia dusze zmarłych:

Płody rolne obowiązkowe na stole

Na wigilijnym stole stawiano owoce pracy własnych rąk. Wszystkiego co zostało podane na stole, należało też koniecznie skosztować:

Bez choinki

Choć dziś Polska słynie z produkcji ozdób choinkowych, to zwyczaj ubierania iglastego drzewka jest w naszym kraju dosyć młody- przywędrował na polskie ziemie w XIX wieku:

Noc pełna wróżb

W Wigilię Bożego Narodzenia nasi przodkowie mieli w zwyczaju wróżyć na temat przyszłości. To pozostałość prastarych, przedchrześcijańskich kultów agrarnych:

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Tradycje na Boże Ciało

Boże Ciało jest wyjątkowo uroczyście celebrowane w całej Polsce. Dla mieszkańców wsi jest to dzień szczególnie ważny.

20 czerwca 2019

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund. Wariacki wyścig traktorów

Co ARiMR zdołała osiągnąć przez ćwierć wieku? Jaką nagrodę zgarnął zwycięzca wyścigu traktorów? Wystarczy 100 sekund, aby być na bieżąco!

Mecz Gwiazd siatkówki z Bio-Gen i PROCAM!

All Star Volley Show to impreza inaugurująca ogólnopolski program społeczny – „Graj o siebie, graj o zdrowie”. Dowiedz się więcej!

17 czerwca 2019