Trujące chwasty na pastwisku: zobacz, które są najgroźniejsze!

Trujące chwasty na pastwisku nie wróżą nic dobrego. Bydło na wiele z nich reaguje biegunką, porażeniem układu nerwowego, spadkiem produkcji mleka i pogorszeniem jego jakości. Sprawdź jak wyglądają najbardziej trujące chwasty naszych użytków zielonych! Pozbądź się ich, zanim będzie za późno!

trujące chwasty

Szalej jadowity, silnie trujący chwast w formie zielonej, suszonej i zakiszonej!

Piękne kolorowe pastwisko, na którym pasą się krowy czy owce, to nic innego, tylko łąka pełna chwastów. Część z nich nie jest groźna dla zdrowia zwierząt, a czasem nawet pożyteczna (np. babka lancetowata czy mniszek lekarski). Są jednak i takie, które zagrażają życiu i zdrowiu zwierząt. Chwasty można podzielić w zależności od tego komu lub czemu szkodzą.

Trujące chwasty dla ludzi i zwierząt

Zawierają substancje toksyczne, mogą powodować wiele zaburzeń pracy organizmu – od objawów typowego zatrucia, po porażenie układu nerwowego.

Chwasty szkodliwe dla porostu łąkowego i łanu roślin uprawnych

Zabierają przestrzeń, składniki odżywcze, wodę i promienie słoneczne roślinom głównym. Są niemile widziane na łąkach i polach uprawnych. Najczęściej są traktowane przez rolników herbicydami. Na pastwiskach rzadziej stosuje się tego typu metody.

Chwasty szkodliwe dla gleby

Powodują jej degenerację np. poprzez znaczny rozrost kłączy. Duże rośliny pobierają znaczne ilości składników mineralnych wyjaławiając glebę.

Chwasty w kieszeni rolnika

Chwasty zaburzające organizację pracy i niszczące łan to te, które utrudniają zbiór, a ich nasiona w dużej ilości zanieczyszczają plony.

Toksyczność chwastów zależy od rodzaju alkaloidu i jak dużo znajduje się w roślinie

dr hab. Marzenna OLSZEWSKA, Katedra Łąkarstwa i Urządzania Terenów Zieleni, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Dla zwierząt najbardziej szkodliwe są te, które zawierają substancje toksyczne np. saponiny, alkaloidy lub glikozydy. Zwierzęta po spożyciu czasami nawet niewielkiej ilości chwastów mogą wykazywać objawy zatrucia. Niektóre chwasty nie tylko wywołują objawy zatrucia, w mniejszych ilościach psują smak mleka (gorzki, kwaśny). Sprawdź, które trujące chwasty są najgroźniejsze! Obejrzyj galerię i zabezpiecz swoje zwierzęta przed zatruciem!

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Żywienie bydła mlecznego
kampl
Jak ja rozumiem to hormon ustawia cykl na wybrany przez nas termin. I widocznie nie załapała i robi powtórkę. Cykl 25 dni może się zdążać. Ale to raczej nie że u kazdej zobacz więcej »
belek123
witam, mam problem krowy mają ruje 25-28 dni od poprzedniej inseminacji gdy są kryte na hormon tzn. doktor przyjedza bada czy jest ciałko i daje oestrophan czyli pgf i za 72 jest ... zobacz więcej »
RusiL
śrutę rzepakową zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *