Bydło na wypasie: trujące rośliny na pastwisku

Zielonki na pastwisku to niedroga i smaczna pasza, którą krowy chętnie pobierają. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie wszystko, co smaczne, jest dla zwierząt zdrowe. Na pastwiskach pojawiają się też rośliny trujące, które krowom mogą zaszkodzić lub spowodować poważne zatrucia.

Rośliny trujące mogą pojawić się na każdym, nawet najbardziej zadbanym pastwisku. Niektóre z nich są szkodliwe tylko na świeżo, w stanie zielonym, inne mogą powodować zatrucia także po wysuszeniu. Różna też może być ich szkodliwość – niektóre szkodzą już w niewielkiej ilości, inne dopiero po spożyciu nadmiaru zielonki zawierającej szkodliwą roślinę.

rośliny trujące na pastwisku

Jaskier ostry (fot. AgroFoto.pl, RafaDomagaa)

– Jedną z bardziej znanych roślin szkodliwych w dużych ilościach jest zwykły szczaw polny – mówi Marcin Gołębiewski z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. – Może powodować ciężkie zatrucia, powoduje też znaczne obniżenie jakości mleka, które szybciej się psuje i ma niższe wartości odżywcze. Inne powszechnie występujące rośliny trujące i szkodliwe dla krów to m.in.: wilczomlecz sosnka, kaczyniec, jaskier ostry czy ziarnopłon wiosenny.

Choć hodowcy wypasający krowy na pastwisku nie muszą mieć szerokiej wiedzy botanicznej, dobrze by było, żeby znali najważniejszych roślinnych wrogów na pastwisku. Każda roślina działa na organizm zwierzęcia nieco inaczej, trzeba jednak pamiętać, że zawsze wiąże się z obniżeniem wydajności i problemami zdrowotnymi. Co więcej, przeżuwacze mają specyficzną budowę żołądka, dzięki czemu są w stanie spożyć nawet większe ilości toksycznych roślin bez szkody dla własnego organizmu. Jednak te trujące substancje mogą przechodzić do mleka oraz mięsa. Zadaniem hodowców jest więc zadbanie o to, by zwierzęta jadły zielonkę jak najlepszej jakości. Warto w związku z tym wysiewać sprawdzone mieszanki traw i racjonalnie użytkować pastwiska.

 

Więcej o bydle na wypasie przeczytacie w artykułach:

  1. Bydło na wypasie: przygotuj krowy do wyjścia na pastwisko
  2. Bydło na wypasie: zapobiegaj tężyczce pastwiskowej
  3. Bydło na wypasie: jak chronić krowy przed kleszczami?
  4. Trwałe użytki zielone: jak ocenić, czy trawa jest dobrej jakości?
  5. Jak przygotować pastwisko do wypasu bydła?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Kup teraz Inwestuj w plon
Z forum
Powiązany temat: Żywienie bydła mlecznego
kampl
Jak ja rozumiem to hormon ustawia cykl na wybrany przez nas termin. I widocznie nie załapała i robi powtórkę. Cykl 25 dni może się zdążać. Ale to raczej nie że u kazdej zobacz więcej »
belek123
witam, mam problem krowy mają ruje 25-28 dni od poprzedniej inseminacji gdy są kryte na hormon tzn. doktor przyjedza bada czy jest ciałko i daje oestrophan czyli pgf i za 72 jest ... zobacz więcej »
RusiL
śrutę rzepakową zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *