Tylko rolnik aktywny zawodowo otrzyma dopłaty za 2023 r.?

Co oznacza, że rolnik jest aktywny zawodowo? Od 2023 r. definicja tego pojęcia będzie szczególnie ważna dla rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie. Dlaczego? Otóż jak wynika, z projektu rozporządzenia MRiRW płatności bezpośrednie w 2023 r. otrzyma producent, pod warunkiem że spełnia definicję rolnika aktywnego zawodowo. Weryfikacją tej definicji od zbliżającej się kampanii zajmie się ARiMR.

MRiRW opracowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności. Jak również dopłat realizowanych w ramach PS dla WPR na lata 2023–2027. Jednym z warunków, które określono w tym dokumencie, jest weryfikacja producentów, którzy spełniają bądź też nie definicję — rolnik aktywny zawodowo.

Rolnik aktywny zawodowo musi udokumentować przychody z działalności rolniczej

W przygotowanym przez MRiRW projekcie rozporządzenia w sprawie dopłat na 2023 r. zaproponowano, że rolnik, który ubiega się o dopłaty bezpośrednie w 2023 r., musi udowodnić, że prowadzona przez niego działalność rolnicza nie ma charakteru marginalnego.

Ponadto rolnik zobowiązany jest do udokumentowania, że:

 • przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego przychodu, lub
 • kwota przysługujących dopłat bezpośrednich za dany rok liczy co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej.

Konieczność przedstawienia takich dowodów dotyczy tylko rolników zarządzających portami lotniczymi, administrujących wodociągami, trwałymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi, jak również świadczących usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami, których wysokość płatności bezpośrednich przekracza równowartość w złotych kwoty 5 000 euro — uzasadniono w rozporządzeniu.

Rolnik aktywny zawodowo definicja a działalność rolnicza i pozarolnicza

Definicja rolnik aktywny zawodowo obowiązuje również wtedy, gdy uzyskane dopłaty bezpośrednie stanowią kwotę wyższą niż równowartość w złotych kwoty 5 tys. euro. Pod warunkiem że działalność rolnicza jest jego działalnością przeważającą, co wynika z danych zawartych w CEiDG, KRS lub dokumentów REGON.

Oprócz definicji konieczne jest zdefiniowanie kwoty dopłat bezpośrednich przysługujących rolnikowi. Jak również określenie czy przychody rolnika pochodzą z działalności rolniczej, czy też pozarolniczej. Dlatego, też MRiRW w rozporządzeniu określiło roczną kwotę płatności bezpośrednich przysługujących rolnikowi. Kwota ta stanowi łączną kwotę dopłat bezpośrednich przyznanych rolnikowi w ostatnim roku, w którym uzyskał również przychody z działalności pozarolniczej. Przy czym, przy obliczaniu tej kwoty nie uwzględnia się kar w tym także administracyjnych, jak również zmniejszeń.

Rolnik aktywny zawodowo — nowe przepisy od 15 marca 2023 r.

Na koniec warto dodać, że do przychodów z działalności rolniczej wlicza się pomoc finansową przyznaną w ramach EFRG *, a także EFRROW **. Bierze się również pod uwagę dopłaty przyznane w ramach przejściowego wsparcia krajowego oraz pomoc publiczną z prowadzonej działalności rolniczej.

Zgodnie z przepisami definicja — rolnik aktywny zawodowo będzie weryfikowana przez agencję płatniczą, czyli ARiMR. Według rozporządzenia nowe przepisy wejdą w życie 15 marca 2023 r., czyli od pierwszego dnia terminu składania wniosków o dopłaty za 2023 r.

*Europejski Fundusz Rolnicze Gwarancji
**Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich

Czytaj również: Wskaźnik wilgotności gleby IMGW-PIB — jaka sytuacja na polach?

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji; MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 117

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Planujesz zakup ciągnika rolniczego?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Emil pisze:

  Ja rozumiem że jest sporo takich co mają ziemię i jej nie uprawiają a o dopłaty są pierwsi. Ale czemu przez takich dowalają rolnikom którzy naprawdę starają się coś wyhodować na swojej ziemi? Zresztą skoro przez lata ktoś podawał że ma jakieś uprawy na swoich działkach to chyba logiczne że mu się dopłaty należą. Zweryfikować tych co w ogóle nie podawali upraw a o pieniądze rękę wystawiali.

 2. Avatar Nick pisze:

  Rolnik czynny zaodowo, zarządzający portami lotniczymi? Czy ja dobrze czytam?

 3. Avatar PIOTR pisze:

  Bardzo dobrze w końcu biorą się za oszustów tylko dlatego tak późno.