Ubezpieczenia społeczne rolników – jak jest w innych krajach? [Aktualności]
20 marca odbyła się międzynarodowa konferencja o zabezpieczeniach społecznych dla rolników. W spotkaniu w Warszawie wzięli udział przedstawiciele instytucji należących do Europejskiej Sieci Rolniczych Systemów Zabezpieczenia Społecznego (ENASP).
O czym jeszcze piszemy w dzisiejszych Aktualnościach rolniczych?
• Młodzież aktywizuje wieś
• Dodatkowe środki na dopłaty do kredytów klęskowych
• Zabezpieczenia społeczne dla rolników
Spis treści
Młodzież aktywizuje wieś
Trwa rekrutacja do bardzo interesujących inicjatyw aktywizujących młodzież. Pole Działania i szkoła letnia Civic UP! Academy to projekty adresowane do osób w wieku 15–19 lat. Ich celem jest zapoznanie młodych z wiedzą i narzędziami, które jeszcze bardziej usprawnią ich pomysły i działania w lokalnych społecznościach.
Trzy spotkania regionalne w ramach PD odbędą się w maju i czerwcu, a finał 11–13 października Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim (Hotel Centrum Molo). Druga z inicjatyw, Civic UP! Academy, to 10-dniowe warsztaty letnie przygotowane przez Ambasadę USA w Warszawie i Fundację Wspomagania Wsi. Temat przewodni drugiej edycji zajęć brzmi: „Od zdiagnozowania problemu do zaprojektowania działania społecznego dla rówieśników”. Spotkanie odbędzie się w Warszawie w dniach 23 czerwca–2 lipca. Nabór trwa do 1 kwietnia. Wszystkie szczegółowe informacje o projektach znajdują się w linkach poniżej.
• Pole Działania
• Civic UP! Academy
Źródło: Fundacja Wspomagania Wsi
Dodatkowe środki na dopłaty do kredytów klęskowych
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o pilne przesunięcie środków na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji w ramach planu finansowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 2019 r. Sprawa ma związek z informacją resortu rolnictwa o tym, że w bieżącym roku nie zostały zapisane w rezerwie celowej budżetu państwa dodatkowe środki na realizację pomocy przez ARiMR w postaci dopłat do oprocentowania preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji. Również z uwagi na wiele sygnałów otrzymywanych w tej sprawie z wojewódzkich izb rolniczych oraz bezpośrednio od rolników.
Kredyty na wznowienie produkcji to bardzo ważne narzędzie pomocowe dla rolników, wykorzystywane w kontekście zeszłorocznej suszy, dlatego konieczne jest zapewnienie możliwości skorzystania przez poszkodowanych z tego instrumentu pomocowego.
Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych
Zabezpieczenia społeczne dla rolników
20 marca w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja „Adekwatne i dynamiczne zabezpieczenie społeczne dla rolników w Europie”. Wydarzenie organizowane przez Kasę Rolniczą Ubezpieczenia Społecznego i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi otworzył sekretarz stanu Szymon Giżyński. – Odmienne systemy zabezpieczenia społecznego rolników i innych grup pracowników funkcjonują nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich, np. w Niemczech, we Francji czy w Austrii – podkreślił. Głównym celem sympozjum było porównanie systemów ubezpieczenia społecznego europejskich rolników i wymiana doświadczeń. Podczas konferencji prelekcję wygłosiła dr Aleksandra Hadzik – prezes KRUS oraz przedstawiciele instytucji należących do Europejskiej Sieci Rolniczych Systemów Zabezpieczenia Społecznego (ENASP) z Niemiec, Francji i Finlandii.
– Zakres zadań Kasy jest rozległy, daleko wykraczający poza wypłacanie świadczeń emerytalnych i rentowych – mówiła Aleksandra Hadzik. – Kasa prowadzi intensywną działalność prewencyjną w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych, a także rehabilitację dla rolników. Istotnym działaniem jest prowadzenie orzecznictwa lekarskiego […]. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej Kasa współrealizuje zadania związane z koordynacją zabezpieczenia społecznego w krajach UE – dodała. Sieć ENASP powstała, aby wspólnie określać nowe cele w ubezpieczeniu społecznym rolników, chronić interesy ludności rolniczej w oparciu o zasadę solidarności i spójności terytorialnej. ENASP reprezentuje interesy ubezpieczenia społecznego rolników na forum władz unijnych oraz stanowi skuteczną platformę wymiany informacji i dobrych praktyk pomiędzy jej członkami i innymi partnerami w ubezpieczeniach społecznych. ENASP reprezentuje ponad 15,3 mln świadczeniobiorców. Rocznie realizuje łącznie 45 mld euro świadczeń finansowych. Materiały pokonferencyjne pojawią się wkrótce na stronach organizatorów.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi