Ubezpieczenie dla seniora tylko do pewnego wieku?

Od dawna podaje się, że jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. Odsetek osób starszych wzrasta, również na wsiach. Starajmy się dbać o siebie i naszych bliskich. Do jakiego wieku obejmie nas ubezpieczenie dla seniora i na co trzeba uważać?

Ubezpieczenie dla seniora

Z roku na rok liczba emerytów i rencistów rośnie (źródło: GUS).

1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji GUS opublikował dane na temat liczby osób w wieku poprodukcyjnym w Polsce. Z danych na zakończenie ubiegłego roku wynika, że wciąż wzrasta liczba osób starszych. Również prognozy wskazują, że tendencja na tym polu będzie wzrostowa nawet do 2050 roku. Osoby starsze częściej niż inni narażone są na choroby i wypadki, a przez to na konieczność drogiego leczenia. W razie ich śmierci także na nas spadają dodatkowe wydatki, a środki zapewniane przez Państwo na ten cel mogą nie wystarczyć. Co prawda przeciętne świadczenia emerytalne i rentowe rosną, ale już np. zasiłek pogrzebowy został zmniejszony. Dlatego też możemy szukać pieniędzy poprzez ubezpieczenie dla seniora.

W jakim wieku nie zawrzemy umowy?

Towarzystwa ubezpieczeniowe przewidują ubezpieczenia na życie dla seniorów. Ograniczeniem jest jednak wiek, do którego możemy zawrzeć umowę. Tutaj bywa różnie. W Avivie ubezpieczenie na życie można wykupić maksymalnie do 76. roku życia, w PZU i InterRisk do 80. roku życia,  a 4Life Direct przyjmuje granicę 86 lat. Firma ubezpieczeniowa może też wyznaczyć wiek, od którego zawrzemy umowę – zazwyczaj jest to 18 lat, ale np. MetLife zawrze umowę podstawową tylko z osobą, która ukończyła 55 lat.

Takie ubezpieczenia na życie czasami zawierane są bezterminowo, a po uzyskanie pewnego wieku mogą stać się bezskładkowe. Wtedy ochrona dalej obowiązuje. Wiele zależy od indywidualnych ustaleń z ubezpieczycielem. Koszty ubezpieczeń są uzależnione również od tego czy zawieramy polisę indywidualną czy małżeńską.

Możemy np. zapewnić sobie środki na leczenie w razie choroby czy konieczności rehabilitacji

Realne korzyści

Możemy spodziewać się wyższych składek w przypadku seniorów. Jest to spowodowane tym, że prawdopodobnie ta składka będzie płacona krócej niż w przypadku młodszych ludzi. Nie cieszmy się przedwcześnie, jeśli agent ubezpieczeniowy zaproponuje nam podejrzanie niską stawkę. Być może przyczyną tego są wyłączenia odpowiedzialności lub niska suma odszkodowania. Najczęściej z odpowiedzialności ubezpieczyciela wyłącza się śmierć klienta w wyniku samobójstwa czy samookaleczenia, a także zażywania narkotyków, środków odurzających czy alkoholu. W zakres wyłączeń wpisuje się też śmierć na skutek czynnego udziału w przestępstwie.

Ubezpieczenie dla seniora

Aby trafić do firmy ubezpieczeniowej, która zaproponuje nam najlepsze warunki, musimy dokładnie przemyśleć na jakiej ochronie nam zależy. Możemy np. zapewnić sobie środki na leczenie w razie choroby czy konieczności rehabilitacji. Bądź chcemy zabezpieczyć bliskich na wypadek naszej śmierci i zapewnić im dodatkowe pieniądze na pochówek. Polisę możemy wykupić dla siebie i małżonka, ale też dla rodziców i teściów.

Są firmy, w których sami będziemy mogli wybrać kwotę, na jaką chcemy być ubezpieczeni, a dodatkowo da się ją podnieść w trakcie trwania umowy. Oczywiście od wysokości tej sumy uzależniona jest składka.

rodzina wielopokoleniowa

Na wsiach wciąż zachował się wielopokoleniowy schemat rodziny, w której seniorzy mieszkają we wspólnym gospodarstwie ze swoimi dziećmi.

Przy zawieraniu umowy na ubezpieczenie dla seniora, nie bez znaczenia jest także stan zdrowia. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają od klientów przejścia specjalistycznych badań. Nie zawsze tak jest, ale na to też powinniśmy uważać. Jeśli proponowana składka jest niska, a dodatkowo nikt od nas nie wymaga badań, być może w umowie zawarte są pewne kruczki, które w razie nieszczęścia sprawią, ze nie zostanie wypłacone odszkodowanie.

Wysokość składki

W internecie możemy trafić na kalkulatory składek na ubezpieczenie dla seniora (i nie tylko). Są one oczywiście przydatne, ale nie można opierać się jedynie na nich. Zawsze konieczna będzie rozmowa z agentem i indywidualne ustalenie zasad polisy. Jest to jednak dobry sposób na zorientowanie się w stawkach i tak np. osoba mająca 80 lat i chcąca ubezpieczyć się na kwotę 40 000 zł zapłaciłaby w jednej z firm składkę w wysokości ok. 830 zł/msc. Jest to opcja indywidualna – chcąc ubezpieczyć się z małżonkiem ta kwota wzrosłaby do prawie 1300 zł.

Ubezpieczenie grupowe

Ubezpieczenie dla seniorów

Ubezpieczenie dla seniora oznacza spokój o przyszłość i więcej radości w codziennych zajęciach.

Istnieje również opcja grupowej polisy. Towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą takie grupy na przykład ze względu na przedział wiekowy. Aby móc dołączyć do grupy należy spełnić określone wymogi. Osoby przystępujące do takiego ubezpieczenia nie muszą się znać. Zakres polisy i suma ubezpieczenia zależą od typu polisy.

Ubezpieczenie grupowe niekoniecznie będzie dla nas korzystne. Co prawda w przypadku seniorów badania zazwyczaj nie są wymagane, ale dość niska na początku składka rośnie wraz z wiekiem. Do tego świadczenia są niewysokie, a ubezpieczenia niedopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Chrońmy swoje pieniądze

Bardzo ważne jest, aby przy zawieraniu polisy na ubezpieczenie dla seniora postępować rozważnie. Wiele nieuczciwych firm i pseudo agentów będzie chciało oszukać nas i naszych seniorów. Nie wierzmy w każde słowo osoby, która zjawi się w drzwiach i obieca bardzo dobre warunki – takie informacje zawsze należy weryfikować. Podobnie jak trzeba kalkulować potencjalne zyski. Są firmy, które zaoferują składkę w wysokości 1 zł dziennie, ale czy taka polisa przyniesie dobry efekt w postaci wysokiego świadczenia? Niekoniecznie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
DaveMcKwak
Czyli na dobrą sprawę przechodząc na emeryturę i pracując w trakcie nei zarabiasz na lepszą emeryturę tylko dorabiasz do niej? Ciekawe zabezpieczenie. Choć szczerze wolę składować... zobacz więcej »
Ansja
Ustawa prezydencka wprowadza korzystne rozwiązania dla seniorów. Osoby przechodzące na emeryturę w wieku 60 i 65 lat będą mogły dorabiać bez żadnych ograniczeń. Ale uwaga! Przechod... zobacz więcej »
grego
No tak w szkołach nas okłamują, nawet na lekcjach matematyki  :lol:. Ale za to z drugą cześcią wypowiedzi się zgodzę. Pytanie czy aktualna władza tego dokona? Im mundurówka będzie... zobacz więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *