Ubezpieczenie dzieci od NNW i chorób. Jaki zakres ubezpieczenia?
Od 1 stycznia 2023 r. do końca roku obowiązuje nowa umowa na ubezpieczenie dzieci od NNW i chorób. Ubezpieczenie dotyczy dzieci rolników wyłącznie w zakresie ryzyka śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.
W grudniu 2022 r. zarząd FSUS zawarł umowę z AGRO Ubezpieczeniami na ubezpieczenie dzieci rolników od następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW). Umowa na grupowe ubezpieczenie dzieci od NNW i chorób obowiązuje na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. Kto i w jakim zakresie może korzystać z tego ubezpieczenia?
Spis treści
Dla kogo ubezpieczenie dzieci od NNW i chorób?
Grupowe ubezpieczenie dzieci od NNW i chorób dotyczy dzieci osób objętych społecznym ubezpieczeniem rolników lub pobierających świadczenie z tego ubezpieczenia. Ściślej mówiąc, obejmuje ono dzieci, które nie ukończyły 16. roku życia i pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami lub opiekunami prawnymi. Co więcej, przynajmniej jedno z opiekunów musi być ubezpieczone w KRUS lub pobierać świadczenia z ubezpieczenia w KRUS.
Chcąc zgłosić dziecko do ubezpieczenia grupowego, należy w pierwszej kolejności udać się do KRUS-u po zaświadczenie informujące o tym, że rodzic lub opiekun prawny dziecka spełnia powyższe wymagania.
Dzieci mogą być ubezpieczone wyłącznie w zakresie ryzyka śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku. Wysokość świadczenia zależy od rodzaju roszczenia. Waha się od 70 zł/dzień (np. w przypadku pobytu dziecka w szpitalu) do 100 500 zł (w przypadku śmierci ubezpieczonego dziecka jako NNW).
Ubezpieczenie dzieci od NNW — zgłaszanie szkód
Szkody powstałe wskutek nieszczęśliwego wypadku, który miał miejsce na terenie gospodarstwa rolnego, należy zgłosić do ubezpieczyciela. Można to zrobić:
- drogą elektroniczną (na adres: [email protected]);
- listem poleconym (na adres: AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, ul. Graniczna 17, 26-604 Radom).
Formularz zgłoszenia szkody — gdzie pobrać?
Co ważne, do zgłoszenia trzeba dołączyć formularz zgłoszenia szkody oraz kompletną dokumentację, zgodną z wykazem wskazanym w formularzu. W przypadku niektórych roszczeń warunkiem wypłaty świadczenia jest przedstawienie zaświadczenia potwierdzającego hospitalizację lub przyjęcie na SOR.
Ponadto zgłoszenia roszczeń można dokonać również za pośrednictwem infolinii (48 370-43-21), czynnej w dni powszednie w godz. 8.00–18.00. Należy jednak pamiętać, że podstawą do wypłaty świadczenia nadal jest dostarczenie do ubezpieczyciela dokumentacji, o której mowa powyżej.
Czytaj również: Korzystne zmiany w KRUS od 1 marca 2023 dla emerytów i rencistów
Źródło: FSUSR
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!