Ukraiński rzepak poszukiwany w UE

Ukraiński rzepak w tym suchym sezonie 2023 będzie poszukiwanym towarem. Z powodu braku opadów plony w części krajów UE mogą okazać się znacznie niższe od przewidywanych uprzednio. Dlatego Unia planuje zwiększyć zakupy rzepaku w tym sezonie.
Wszystko wskazuje na to, że ukraiński rzepak w dużo większych ilościach, niż dotychczas, zostanie sprowadzony na unijny rynek. Juz informują o tym Ukraińcy.
Spis treści
Powierzchnia uprawy rzepaku w Unii w 2023
Obszar zasiewów rzepaku ostatniej jesieni wzrósł o 2% do 5,98 miliona hektarów. Odpowiadają za to głównie dodatkowe hektary w Rumunii, Niemczech i Czechach. Według raportu wyższe ceny sprawiły, że rzepak stał się bardzo atrakcyjną uprawą. Przy czym zakazy stosowania neonikotynoidów na Węgrzech iw Bułgarii spowodowały zmniejszenie powierzchni uprawy rzepaku w tych państwach.
Szacowane plony rzepaku 2023 w UE
Jak wynika z prognozy firmy konsultingowej Stratégie Grains w bieżącym roku kalendarzowym kraje UE mogą zebrać około 19,8 mln ton rzepaku. Firma obniżyła swoje szacunki odnośnie do wysokości zbiorów o 600 tys. ton (z około 20,4 mln ton). Przyczyną są susze w zachodniej i północnej części UE. Główna redukcja nastąpiła w Niemczech, gdzie zbiory rzepaku ozimego spadną o 3,1% do 4,14 mln ton. Tymczasem majowa prognoza mówiła o szacowanych zbiorach na poziomie 4,28 mln ton. Podobna sytuacja panuje we Francji. Z kolei perspektywy zbiorów w Europie Środkowo-Wschodniej pozostają zadowalające.
Czy ukraiński rzepak uratuje unijny rynek?
Jeśli chodzi o import, Strategie Grains spodziewa się wzrostu zakupów ukraińskiego rzepaku. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę wysoką rentowność przetwórstwa nasion oleistych w zachodniej UE i krajach bałtyckich. Jednakże w raporcie można przeczytać:
Oczywiście przyszłość korytarza zbożowego będzie miała kluczowe znaczenie dla dostaw. Jeśli umowa zostanie całkowicie rozwiązana, spowolni to import rzepaku, ponieważ wszystkie surowce rolne będą sprzedawane za pośrednictwem innych kanałów sprzedaży.
W sezonie 2022/23 łączny import rzepaku do UE osiągnął 7,35 mln ton, w porównaniu z 5,52 mln w sezonie 2021/22.
Zbiory słonecznika i soi 2023
Ponadto eksperci Strategie Grains obniżyli prognozę zbiorów słonecznika w UE w tym roku o około 350 tys. ton, do 10,9 mln ton, czyli o 19% więcej niż w roku ubiegłym.
Z kolei raport Global Agricultural Information Network (GAIN) wskazał, że produkcja słonecznika w UE wyniesie 10,5 miliona w latach 2023–24. W stosunku do ubiegłego sezonu ma to być wzrost o 1,2 mln ton. Uzyska się to pomimo wzrostu powierzchni zbiorów o zaledwie 20 000 hektarów do 5,2 miliona. Oczekuje się, że plony odbudują się po suszy zeszłego lata, a powierzchnia zasiewów wzrośnie ze względu na wysokie ceny rynkowe, mniejsze zapotrzebowanie na nawozy i wysoki popyt.
Raport wykazał również, że produkcja soi w UE wzrośnie o 300 tys. ton do 2,8 mln, co stanowi rekordowy poziom, a powierzchnia zbiorów wzrośnie o 100 tys. hektarów do 1,2 mln w latach 2023–24. Zbiory mają wzrosnąć o 400 tys. ton do 15,5 miliona. Produkcja soi w UE zwiększyła się w ciągu ostatnich kilku lat ze względu na wyższe ceny rynkowe, a także wyższe ceny nawozów i ograniczony dostęp do nich.
Czytaj również: Dodatek do emerytury dla sołtysów. Jak wypełnić wniosek?
Źródło: agcanada.com, nasdaq.com, ukragroconsult.com

ukraiński czyli taki porośnięty jak na zdjęciu w artykule.. taki jest dobry…..