Unijna strategia Od pola do stołu. Spadek produkcji i dochodów rolników?

Zakończył się czas na działania polityczne wokół strategii ,,Od pola do stołu”. Przyszła natomiast pora na analizę dostępnych danych i ocenę realnych skutków. Zdaniem Copa-Cogeca, unijna strategia od pola do stołu wywoła negatywne skutki nie tylko dla rolników, ale także dla konsumentów. 

Kilkanaście unijnych organizacji rolniczych wydało wspólne oświadczenie. Domagają się one od KE oceny skutków unijnej strategii ,,Od pola do stołu”. Podkreślają jednocześnie, że pozostało coraz mniej czasu, aby w odpowiednim czasie rozwiązać pojawiające się problemy.

Reklama

Unijna strategia od pola do stołu i skutki wynikające z badań

W oświadczeniu unijnych organizacji  przedstawione są wyniki badań przeprowadzonych m.in. przez USDA. Wynika z nich, że cele unijnej strategii mogą doprowadzić do zachwiania bezpieczeństwa żywnościowego, co może dotknąć nawet 22 mln ludzi. Ponadto, badania zrealizowane przez Uniwersytet Kiloński sugerują, że Europa może stać się importerem netto żywności, co jest sprzeczne z promowaną w czasie kryzysu COVID-19 strategiczną niezależnością.

Według najnowszego badania WUR, średnia produkcja spadnie – z powodu skumulowanych skutków celów – o 10-20 %, a w przypadku niektórych upraw nawet o 30 %czytamy w oświadczeniu.

Z oświadczenia Copa-Cogeca wynika, że spadek produkcji nie ominie również sektora hodowlanego. Badania Uniwersytetu Kilońskiego wskazują, że spadek unijnej produkcji wołowiny wyniesie średnio 20 proc., natomiast produkcja wieprzowiny obniży się średnio o 17 proc.

Strategia od pola do stołu doprowadzi do spadku produkcji i dochodów rolników?

Zdaniem Copa-Cogeca, unijna strategia od pola do stołu wpłynie negatywnie na dochody rolników i ceny na sklepowych półkach.

Mamy świadomość tego, jakie oczekiwania wobec sektora produkcji żywności ma społeczeństwo i politycy. Ale „cele polityczne niemające poparcia w faktach naukowych” będą mieć niszczący wpływ na europejskie rolnictwo – czytamy w oświadczeniu.

Copa-Cogeca przekonuje, że spadek produkcji rolnej spowoduje, że import surowców rolnych znacząco wzrośnie. To zdaniem rolniczych organizacji sprawi, że Europa stanie się zależna od importu, a bezpieczeństwo żywnościowe europejskich konsumentów będzie zagrożone.

Dowiedz się więcej: Zielony Ład – jakie niesie zagrożenia? Czeka nas spadek produkcji i wzrost cen?

Unijna strategia od pola do stołu – oświadczenie do KE

Z tych powodów unijne organizacje w opracowanym oświadczeniu zwracają się do KE o poprowadzenie oceny skutków, aby przygotować się na pojawiające się problemy i ich rozwiązanie:

Wzywamy do przeprowadzenia zrozumiałej oceny, ponieważ chcemy zrozumieć, gdzie mogą pojawić się problemy, tak aby móc szukać ewentualnych rozwiązań – dodają na koniec autorzy oświadczenia.

Czytaj również: Kiedy wejdzie Polski Ład dla wsi? Minister rolnictwa odpowiada

Źródło: Copa-Cogeca

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *