Uprawa słonecznika w Polsce zostanie ujęta w funduszu promocji?
Uprawa słonecznika staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Zwiększa się nie tylko powierzchnia uprawy, ale także liczba rolników na nią się decydujących. Czy z uwagi na to jest szansa na dołączenie słonecznika do listy roślin objętych ustawą o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych? Sprawdźmy!
Powierzchnia uprawy słonecznika w Polsce jest nadal niewielka. Ale z roku na rok wzrasta, z uwagi na coraz cieplejszy klimat. Na ten fakt zwrócił uwagę również samorząd rolniczy, który wystąpił z inicjatywą legislacyjną dotyczącą uprawy słonecznika w Polsce.
Spis treści
Uprawa słonecznika w Polsce coraz częściej wybierana przez rolników
Największym producentem słonecznika na świecie jest Ukraina. W Polsce uprawa słonecznika występuje przede wszystkim w południowo-wschodniej i południowo-zachodniej części kraju. Tendencję wzrostową obserwuje się nie tylko w przypadku powierzchni, ale także w zapotrzebowaniu na surowiec. Jest to widoczne m.in. w najmłodszej wytwórni Cedrob Pasze zlokalizowanej w Ligocie Dolnej (woj. opolskie).
Całkowite roczne zużycie ziaren słonecznika w tym zakładzie jest szacowane na 1500 ton. Już wiadomo, że w 100 procentach zostanie pokryte z zasobów pochodzących z polskich gospodarstw – podaje Cedrob Pasze.
Podane wyniki dotyczą 2020 r. Przy czym Cedrob Pasze informuje, że w 2019 r. zapotrzebowanie na ziarno słonecznika pokryto w 15 proc.
Fundusz Promocji Roślin Oleistych poszerzy się o słonecznik?
W związku z tym, że uprawa słonecznika występuje w Polsce coraz częściej izby rolnicze zwróciły się do ministra rolnictwa o wprowadzenie zmian w ustawie o o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Według KRIR promocja słonecznika i jego przetworów powinna trafić do wspomnianej ustawy.
Jak podkreśla KRIR zmiany w ustawie pociągną za sobą same pozytywne skutki. Dzięki tym zmianom oraz temu, że mamy coraz cieplejszy klimat uprawa słonecznika w Polsce ma szansę stać się coraz bardziej popularna. Przy czym wypełniona zostanie tym samym luka prawna, która powoduje, że środków funduszu promocji roślin oleistych nie mogą wykorzystywać producenci oleju słonecznikowego oraz nasion słonecznika.
Czytaj również: Wsparcie pszczelarstwa 2021 – nowy termin składania wniosków. Sprawdź!
Źródło: KRIR; Cedrob Pasze
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!