Uprawa soi: czy może być opłacalna?

Od momentu wejścia w Polsce obowiązku zazielenienia soja stała się atrakcyjną rośliną. Coraz częściej jest podejmowana próba jej uprawy. Choć do dziś nie uzyskuje się zadowalającego plonu, wiele gospodarstw nie poddaje się i szuka nowych rozwiązań agrotechnicznych. Jeszcze niedawno egzotyczną uprawą rzadko spotykaną na naszych polach była kukurydza. Czy uprawa soi również ma szansę się u nas upowszechnić?

W przypadku soi najwyższym kosztem jest materiał siewny zaszczepiony bakteriami brodawkowymi (koszt na hektar netto to ok. 650–800 zł, VAT do materiału siewnego to 5%). Z opłacalnością tej uprawy różnie bywa, wszystko zależy od uzyskanego plonu. Więcej w tym temacie dowiesz się klikając tu: opłacalność soi

W przypadku soi dodatkowym grantem jest kwestia zazielenienia, a także tworzenie struktury gleby

Powodem wysokich kosztów soi jest brak jeszcze wystarczającej wiedzy na temat tej rośliny. Jest to „nowa” roślina i wszyscy się jeszcze uczymy. Do niedawna uczyliśmy się uprawiać kukurydzę, którą teraz uprawiamy z powodzeniem i uzyskujemy bardzo dobre wyniki plonowania.

W przypadku soi dodatkowym grantem jest kwestia zazielenienia, a także tworzenie struktury gleby. W temacie soi przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jarosław Sachajko, bardzo promuje tę uprawę i chce wprowadzić ją na szerszą skalę do Polski. Mowa oczywiście o soi niemodyfikowanej genetycznie. Ta, z którą na co dzień się spotykamy w paszach, produktach, przetworach mięsnych zazwyczaj zawiera właśnie soję modyfikowaną (GMO).

Uprawa soi: perspektywy

Na soję można też spojrzeć inaczej. Porównując ją do rzepaku, nasiona są mniej więcej na podobnym poziomie cenowym. Średnio z rzepaku gospodarstwa osiągają plon w wysokości 3 t/ha (ten poziom plonowania ma około 60-70% gospodarstw w Polsce). Tę ilość, czyli 3 tony można również uzyskać w przypadku soi – i to przy niższych kosztach uprawy i ryzyku. Na obecną chwilę cena soi przy kontraktacji wynosi 1300-1500 zł.

Na dzień dzisiejszy soja może nie jest opłacalna, przynajmniej na pierwszy rzut oka, ale w dalszych artykułach będziemy udowadniać, że uprawa ta może zająć znaczące miejsce w płodozmianie i uprawie w Polsce.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *