Uprawy bezorkowe: za i przeciw

Ta nowość zyskała szybko wielu zwolenników. Uprawy bezorkowe sa tańsze i pozwalają na zatrzymanie wody w glebie. A jakie mają wady?
– Szkodniki rozwijają się przez nikogo nieniepokojone – mówi prof. Jacek Piszczek z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. – Od kilku lat w wielu częściach Polski panuje susza i rozumiem, że brak orki powoduje to, że daje się dłużej utrzymać resztki wody w glebie. Ale brak orki oznacza także bezproblemowe bytowanie szkodników, których larwy też korzystają z wilgoci i chętnie skorzystają z tego, co na pole wysiejemy.
Od kilku lat w wielu częściach Polski panuje susza i rozumiem, że brak orki powoduje to, że daje się dłużej utrzymać resztki wody w glebie.
– Gdy trwa orka za odkładaną skibą leci stado ptaków, które wydziobują szkodniki – mówi Mieczysław Łepkowski, specjalista ds. okopowych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Choć oczywiście orka powoduje przesuszenie gleby.
Spis treści
Uprawy bezorkowe i ich znaczenie
Wiele agrofagów doskonale się rozwija dzięki źle rozdrobnionym resztkom pożniwnym. Uprawy bezorkowe mają znaczenie także w przypadku chwastów – w bezorkowych systemach uprawy nasiona chwastów są bliżej powierzchni i zdecydowanie szybciej kiełkują w porównaniu z nasionami chwastów głęboko osadzonymi w glebie dzięki orce. Brak odwracania gleby może także spowodować zwiększone powierzchniowe zakwaszenie gleby.
Zalety równoważą wady
Trzeba przyznać, że uprawy bezorkowe mają także liczne zalety. Znacznie zmniejszą koszty i nakład pracy i pozwalają na wykonanie kilku zabiegów agrotechnicznych jednocześnie. Ograniczają także erozję gleby. Tak więc uprawa bezorkowa, podobnie jak uprawa tradycyjna ma i zalety i wady.
Jedną z roślin coraz częściej uprawianą bezorkowo w Polsce jest kukurydza.
Zobacz również:
Ten pan specjalista od okopowych niech się przeleci za tymi ptakami 😉 to się może dowie co one zjadają 🙂 w 90 procentach dżdżownice wyrzucone przez orkę na pewną śmierć. A co do nasion – chwastów to proponuje sobie sprawdzić co da przykrycie na 2 lata nasionka chwastu orką – nic bo ono przeżywa w glebie 10 nawet do 20 lat 🙂 nie tracąc siły kiełkowania. Najlepszym przykładem jak długo nie tracą siły kiełkowania są samosiewy rzepaku z nasion przeoranych 3 lata wcześniej.