Ustawa o rodzinnych gospodarstwach przyciągnie młodych na wieś?

Nowe przepisy dotyczące gospodarstw rodzinnych mają poprawić ich sytuację finansową. Znajdą się tam również rozwiązania skierowane do młodych rolników. O tym, co będzie zawierać nowa ustawa o rodzinnych gospodarstwach mówił minister rolnictwa w Programie I Polskiego Radia. 

Ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym nazywana przez ekipę rządzącą wielką reformą polskiej wsi ma zawierać wiele nowych rozwiązań. Jak zapewnia minister rolnictwa Grzegorz Puda, te rozwiązania mają zapewnić pełną godność ekonomiczną i społeczną rolnika. Nowe przepisy dotyczące rodzinnych gospodarstw to jeden z elementów Polskiego Ładu.

Przeczytaj również: Nawozy potasowe w górę – czy rolnicy otrzymają rekompensaty?

Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych 2021

Szef resortu rolnictwa na antenie Programu I Polskiego Radia poinformował o działaniach, które znajdą się w nowej ustawie:

 ,,Takimi podstawowymi działaniami, które mają ku temu zmierzać (…) to wspieranie i rozwój oraz utrzymanie rodzinnych gospodarstw rolnych, które już mamy.”

Minister Grzegorz Puda przypomniał jednocześnie, że w Polsce średnia powierzchnia gospodarstw rolnych wynosi 11 ha, dlatego rząd chce zabezpieczyć wszystkich prowadzących małe i średnie gospodarstwa. Natomiast konsumentom zapewnić bezpieczne funkcjonowanie na rynku żywnościowym.

Zapobieganie odpływowi młodych ludzi – jeden z celów ustawy

Ustawa o rodzinnych gospodarstwach ma również zachęcić młodych ludzi do pozostania na wsi i założenia rodziny w tym miejscu. Na ten fakt zwrócił uwagę minister Puda:

Ta ustawa ma stanowić zachętę do zakładania rodzin na wsi i ona zawiera wiele nowatorskich i nieznanych dotąd polskiemu rolnictwu i ustawodawstwu mechanizmów stabilizacji rynkowej.

W nowej ustawie mają znaleźć się również pakiety systemowych zmian przywracających pełną godność ekonomiczną i społeczną naszego rolnika. Jednak szczegółowych informacji na temat tego, jakie rozwiązania mają zawierać te pakiety nie podano.

Gospodarstwa rodzinne. Zmiany podatkowe i w dziedziczeniu

Ustawa o rodzinnych gospodarstwach jest oczekiwana przez rolników. Jednak jak na razie nie znamy zbyt wielu szczegółów tej ustawy. Warto jednak zauważyć, że szef rządu zapowiedział także wprowadzenie zmian podatkowych dla osób funkcjonujących na wsi. W nowej ustawie znajdą się również zapisy dotyczące zmian w dziedziczeniu.

– Aby osoby które wypracowały okres emerytalny, przechodząc na emeryturę nie były zobowiązane do przekazywania swojego gospodarstwa – zapewnia minister Puda.

Czytaj również: Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych wielką reformą polskiej wsi?

Źródło: Program I Polskiego Radia

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 76

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Tak... pisze:

    zostawać na wsi na gospodarstwie w dodatku małym bo 11 ha to trzeba by być Einsteinem i Herkulesem w jednym żeby utrzymać gospodarstwo rodzine dom i jeszcze mieć na swoje zachcianki

  2. Avatar Arek pisze:

    Pan Puda wygłosił monolog bez szczegułów, i właśnie bez tych rozwiązań systemowych np kwestia podatku dochodowego w rolnictwie, pełnej księgowości, co w końcu ukróciło wiele spekulacji gusu i innych instytucji.