Usuwanie folii rolniczych 2021 z większym dofinansowaniem? Sprawdź!
Odbiór i usuwanie folii rolniczych 2021 to kwestie często poruszane ze względu na występujące niedogodności w programie realizowanym przez NFOŚiGW. Obecnie rolnicy muszą składować odpady na własną rękę. Muszą szukać zakładu, który dokona utylizacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Z tego względu, Podkarpacka Izba Rolnicza zawnioskowała o zwiększenie dofinansowania i wprowadzenie zmian w programie. Czy NFOŚiGW uwzględni te propozycje?
Zmiany w programie priorytetowym ,,Usuwanie folii rolniczych i odpadów pochodzących z działalności rolniczej” zaproponowała Podkarpacka Izba Rolnicza. W swoich uwagach do programu przedstawiła problem dotyczący dofinansowania do transportu oraz odzysku lub także unieszkodliwienia odpadów rolniczych. Czy postulaty rolników zostaną uwzględnione?
Spis treści
Usuwanie folii rolniczych 2021 – będą zmiany w programie?
Podkarpacka Izba Rolnicza zainterweniowała do NFOŚiGW w sprawie programu usuwania folii rolniczych i innych odpadów przedstawiając propozycje zmian w dofinansowaniu.
Podkarpacka Izba Rolnicza po pierwsze zaproponowała, zwiększenie kwoty dofinansowania z programu usuwania folii rolniczych 2021 realizowanego przez NFOŚiGW. PIR proponuje pokrycie w 100 proc. kosztów, które generuje to przedsięwzięcie. Ponadto, zwraca się o rozwiązanie problemu związanego z odbiorem i utylizacją odpadów rolniczych.
PIR podkreśla, że obecnie rolnicy muszą sami składować odpady, a także szukać zakładu, który odbierze folie do utylizacji. Na dodatek, koszty wykonania takiej usługi są bardzo wysokie i często wynoszą nawet 1500 zł. W związku z tym, samorząd rolniczy zawnioskował o zmiany w programie ,,Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” 2021.
Dofinansowanie do utylizacji folii rolniczych będzie wyższe?
NFOŚiGW odpowiadając na pismo PIR podkreśla, że za zagospodarowanie odpadów odpowiadają rolnicy, czyli podmiot który prowadzi działalność i wytwarza odpady.
Narodowy Fundusz nie jest władny zdjąć te obowiązki i związane z nimi koszty z rolników – podaje NFOŚiGW.
Odnosząc się natomiast do kwestii zwiększenia dofinansowania w programie Usuwanie folii rolniczych 2021 Fundusz na podstawie pierwszego ogólnopolskiego naboru stwierdził, że nie widzi takiej potrzeby:
– Biorąc pod uwagę przedsięwzięcia zrealizowane na podstawie umów zawartych w ramach I-szego ogólnopolskiego naboru wniosków – nie stwierdzono konieczności zwiększenia intensywności dofinansowania.
Czytaj również: Drożyzna w Polsce 2021 – ceny nawozów wyższe o 300 proc.?
Źródło: Podkarpacka Izba Rolnicza; NFOŚiGW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!