Utylizacja padłych zwierząt – znajdą się pieniądze!!!

W reakcji na sygnały od rolników o zaprzestaniu odbioru padłych zwierząt przez firmy utylizacyjne Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego z prośbą o interwencję.
Utylizacja padłych zwierząt, to nieodzowne działanie związane z bezpieczeństwem epidemiologicznym.
Spis treści
Utylizacja – za co płaci rolnik?
Przede wszystkim zapytajmy, za co rolnik nie płaci? Otóż ARiMR pokrywa pełne koszty zbioru i transportu padłych zwierząt w zależności od ich gatunku i wieku. Rolnik nie płaci za zbiór i transport padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń, a także nie ponosi kosztów unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48 miesiąc życia oraz owiec i kóz które ukończyły 18 miesiąc życia. Natomiast rolnicy są obciążani kosztami w przypadku unieszkodliwienia padłego bydła poniżej 48 miesiąca życia, a owiec i kóz poniżej 18 miesiąca życia oraz świń i koni niezależnie od ich wieku. W przypadku wystąpienia kosztów Agencja może dofinansować do 75% kosztów poniesionych przez rolnika. Zgłoszenia padnięcia zwierząt kierujcie do firm mających umowę z Agencją.
Utylizacja z dopłatą ARiMR
Przypominamy, że umowę o utylizacje padłych zwierząt podpisało 11 firm. Umowa obejmuje zbiór, transport i unieszkodliwienie padłych zwierząt gospodarskich. Aby nie było już wątpliwości, przypominamy te firmy. Należą do nich: EKO – STOK Sp. z o.o.; Energoutil Sp. z o.o.; Stans Sp. z o.o. Sp. k.; Jasta Sp. z o.o.; PP-H Hetman Sp. z o.o.; PPP Bacutil Sp. J.; Promarol – Plus Sp. z o.o.; Saria Polska Sp. z o.o.; STRUGA S.A.; ZP-H Rakowscy Sp. J. ; ZR-P „FARMUTIL HS” S.A.
Odpowiedź ministra
Skończyły się pieniądze, ale jest dobra wiadomość!!! Padlina będzie zbierana na starych zasadach. Minister wyraził zgodę na zmianę planu finansowego Agencji. Obejmuje ona przesunięcia z innych form pomocy realizowanych przez ARiMR dodatkowych środków w wysokości 22.507 tys. zł. Przede wszystkim przeznaczone one będą na pokrycie lub dofinansowanie ponoszonych przez hodowców kosztów zbioru, transportu i utylizacji padłych zwierząt gospodarskich.
Uwaga!
W przypadku korzystania z usługi firm utylizacyjnych we własnym interesie, trzeba sprawdzić ceny jednostkowe za usługę. Ma to znaczenie w sytuacji, gdy musimy pokryć część kosztów z tą usługą związanych.
Ceny za usługi poszczególnych firm (zbiór, transport, utylizacja) oraz telefony kontaktowe znajdziecie w zakładkach na stronie Agencji https://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/dofinansowanie-kosztow-utylizacji-padlych-zwierzat-gospodarskich.html
