Uzupełniająca płatność obszarowa 2022 dla gospodarstw do 30 ha

Uzupełniająca płatność obszarowa powraca w 2022 roku i zdaniem rządzących wyrówna dopłaty bezpośrednie do średniej Unii Europejskiej. Na co będzie przysługiwała uzupełniająca płatność obszarowa i kto ją otrzyma? Sprawdźmy!

Zmiana ustawy o płatnościach przyjęta przez Sejm. Tym samym uzupełniająca płatność podstawowa powraca. Płatność ta obowiązywała w latach 2004-2014, jednak w 2014 roku ją zlikwidowano.

– Spełniamy obietnice. Nasze zobowiązanie wynikające z Polskiego Ładu zostanie zrealizowane już w tym roku dla gospodarstw o powierzchni do 30 ha. Otrzymają one płatności powyżej średniej europejskiej – ogłosił wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Rolnicy otrzymają dopłaty na podobnych zasadach co w 2013 roku. – Te płatności pochodzą z budżetu krajowego i corocznie planujemy przeznaczać na nie ok. 400 mln złotych – dodał.

Przeczytaj również: Emerytury rolników po nowemu 

Uzupełniająca płatność obszarowa 2022 – dla kogo?

Wsparcie w ramach uzupełniającej płatności obszarowej będą przysługiwały gospodarstwom rolne o powierzchni nie większej niż 30 ha. Jednak jak poinformował wicepremier Kowalczyk, od przyszłego roku rolnicy gospodarujący na obszarze do 50 ha również będą otrzymywali płatności bezpośrednie na poziomie powyżej średniej unijnej.

Płatności obszarowe 2022. Zasady przyznawania

Podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra przedstawił zasady przyznawania wsparcia. Uzupełniająca płatność obszarowa będzie w 2022 r. należna z tytułu większości upraw rolnych m.in.:

 • zbóż,
 • roślin wysokobiałkowych,
 • jak również – roślin oleistych.

Jak podaje MRiRW, stawka płatności zostanie określona tak, jak w przypadku pozostałych dopłat bezpośrednich – na podstawie rzeczywistej powierzchni kwalifikującej się do płatności, zgłoszonej przez rolników we wnioskach. Może ona wynosić ok. 40 zł/ha.

uzupełniająca płatność obszarowa 2022

Uzupełniająca płatność obszarowa 2022 – sprawdzamy, jakie są zasady przyznawania wsparcia

fot. Tomasz Kuźdub

Ponadto uzupełniająca płatność podstawowa przysługiwała będzie do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin. Zgodnie z reformą WPR uchwaloną w czerwcu 2003 r., płatności bezpośrednie w Unii Europejskiej są oddzielone od produkcji rolnej, ponieważ ich nadrzędnym celem jest wsparcie dochodów rolniczych, a nie powodowanie zachęt do zwiększania produkcji – mówił Krzysztof Ciecióra.

Kiedy rolnicy otrzymają wsparcie? Wypłata pieniędzy z tego tytułu ruszyć ma w połowie października bieżącego roku, w ramach zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

Przeczytaj również: Nabory z PROW 2022 – dotacje dla rolników w pierwszym półroczu

Źródło: MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 207

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Marcin pisze:

  Dopłaty dopłaty dopłaty. Proszę napiszcie czemu zabrano dopłaty obszarowe i na zazielenienie do plantacji drzewek bożonarodzeniowych. Uprawa polskich choinek pozbawiona została jakiejkolwiek pomocy

 2. Avatar Marek pisze:

  Kpiny ,40 zł do ha płatności, a co ja za to kupię do gospodarki,żenujące. Czy Państwo tego rolnika ma za takiego ciemnego człowieka, cxy sie samo osmiesza przed rolnikami.

 3. Avatar Rolnik pisze:

  Dlaczego ciągle dotujecie chodowcow ogromnymi sumami na PROW a brak naborów dla producentów zbóż. Powinna być dotacja do każdego gospodarstwa na modernizację przy dopłatach bezpośrednich

 4. Avatar Nie hejter pisze:

  Ale się wysilili, 40 zł/ha, w latach 2004 -2014 to było 400zl.

 5. Avatar Kogut pisze:

  400 mln!? Czyli średnio 300 zł/gospodarstwo! Już planuję za te pieniądze wyjazd do Szwajcarii na narty z całą rodziną… Weźcie te pieniądze i… dajcie na służbę zdrowia.

 6. Avatar Aha pisze:

  40 zł do hektara to chyba jakaś kpina kiedy nawozy podrożały o 400zl na hektar. Mydlenie ludziom oczu dopłatami, a z drugiej strony i tak zabiorą więcej niż dają i te śmieszne dopłaty wracają z powrotem do kieszeni tych darmozjadów rządzących

 7. Avatar Sołtys pisze:

  40 zł do hektara,nic tylko się upić ze szczęści!

 8. Avatar Laska Tomasz pisze:

  Dla grajków Kozidrak obesrancow golców i innej patologii dali tyle samo co nam 1,3 miliona rolników Rząd drwi z nas i robi z nas debili

 9. Avatar Laska Tomasz pisze:

  Po cenzurze pierwsza opinia nie przeszła .To może druga przejdzie.Bardzo dziękuje za tak hojne wsparcie w polskim nowym ladzie dla rolnictwa.

 10. Avatar Marek pisze:

  Każda pomoc dla rolnika jest ważna ale dopłata dodatkowa,którą chce Państwo wprowadzić ma sens ale nie przy takiej kwocie do hektara, bo ta dopłata przy takiej kwocie ok. 40 zł do ha to w niczym nie pomoże rolnikowi, jak już ktoś oferuje pomoc to niech ona będzie widoczna.

 11. Avatar Małorolny pisze:

  Nie ma jak kaczy ład, kacza piątka pokazała, co rządzący myślą o rolnikach!!!! Nigdy więcej Pisu, wstyd i chańba!!!