Uzupełniająca płatność podstawowa 2022. Ważny dodatek finansowy

Przypominamy i zachęcamy – to apel ARiMR do rolników, aby zgłaszali uprawy do płatności znanej im sprzed kilku lat jako UPP. Uzupełniająca płatność podstawowa 2022 znów jest aktualna. Jak informuje Agencja, w kampanii przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za ten rok warto ubiegać się o dodatkowe pieniądze.

Nie zmieniły się warunki przyznawania UPP. Są identyczne jak w roku 2013 r. Oznacza to, że w ramach płatności nie obowiązuje limit powierzchni. Krótko mówiąc otrzymać ją mogą wszyscy uprawnieni rolnicy. Uzupełniająca płatność podstawowa jest płatnością w ramach przejściowego wsparcia krajowego, o którym mowa w art. 37 rozporządzenia nr 1307/2013.

Reklama

Uzupełniająca płatność podstawowa 2022 – do jakich upraw?

Zasada przyznania płatności jest prosta. Uzupełniająca płatność podstawowa 2022 przysługuje rolnikowi do powierzchni:

  • upraw niektórych rodzajów roślin,
  • gruntów ornych, na których nie prowadzi się uprawy roślin,
    do których przyznaje się jednolitą płatność obszarową.

Dopłaty nalicza się do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych. Mówiąc w skrócie mamy na myśli zboża, rośliny oleiste oraz wysokobiałkowe. Rośliny objęte wykazem są zgrupowane w trzynastu kategoriach.

Przeczytaj również: Notowania cen zbóż – aktualne 

Uzupełniająca płatność podstawowa 2022 do gruntów bez upraw

UPP przysługuje także do gruntów ornych, na których nie prowadzi się uprawy.
Aby otrzymać te dopłaty należy spełnić poniższe warunki. Po pierwsze rolnik dokonuje zasiewu w celu podniesienia żyzności gleby przez wprowadzenie do niej świeżej masy roślinnej (zielony nawóz). Po drugie roślinność przyorana lub wprowadzona do gleby na skutek zastosowania innego zabiegu mechanicznego w terminie do dnia 31 sierpnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności. Wreszcie uprawy nie prowadzi się dłużej niż rok – oznacza to, że w tym samym miejscu w roku poprzednim nie występował ugór.

Na zakończenie warto przypomnieć, że uzupełniająca płatność podstawowa 2022 to dofinansowanie, które przyznaje się rolnikom  posiadającym prawo do użytkowania gruntów wskazanych we wniosku. Może to być uregulowane w formie np. aktu własności, umowy dzierżawy czy umowy ustnej. Co więcej rzeczywista wysokość stawki tej płatności będzie znana jesienią bieżącego roku. Określa się ją na podstawie powierzchni zgłoszonej we wnioskach przez rolników. Należy pamiętać też że wnioski składa się drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Przeczytaj też: Dopłaty bezpośrednie w 2022 r. Uwaga są istotne zmiany

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 30

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Misiek pisze:

    Z całym szacunkiem 40 zł do hektara…jak by była dopłatą 300 zł do hektara to można było by pomyśleć chociaż o kupnie wapna na ten hektar a tak to nie wiadomo co z tym zrobić…

  2. aszz pisze:

    Zabrakło jednego NIE. A wiele to zmienia. Wreszcie uprawy nie prowadzi się NIE dłużej niż rok