Wapno w dobrej cenie i od ręki

Pomimo iż w wapno możemy zaopatrywać się przez cały rok, to rolnicy kupują je zazwyczaj zaraz po żniwach, kiedy cena i dostępność pozastawiają wiele do życzenia. Natomiast najlepszym czasem na jego zakup są miesiące maj i czerwiec. Zyskujemy wówczas dostępność nawozu niemal od ręki i dobrą cenę związaną z małym wykorzystaniem środków transportowych w firmach. Warto więc już dziś zastanowić się nad jego kupnem i przeliczyć, ile na tym zaoszczędzimy.

Przy dużym zakwaszeniu gleb w Polsce bez wapnowania nie da się prowadzić efektywnej gospodarki roślinnej. Jednak zakup wapna do gospodarstwa to spory koszt, gdy zabiegu wymaga wiele hektarów. Dlatego, aby oszczędzić, warto postarać się o nie jeszcze przed sezonem.

Przy dużym zakwaszeniu gleb w Polsce bez wapnowania nie da się prowadzić efektywnej gospodarki roślinnej.

Jeżeli mieszkamy w okolicy zakładów czy kopalni produkujących wapno, to z jego kupnem w dobrej cenie nie będziemy mieli większych problemów. Gorzej jeżeli odległości są duże, bo wtedy do ceny doliczany jest dość drogi transport. Wapna dobrze jest poszukiwać również wśród firm dystrybuujących, które przed sezonem kuszą atrakcyjnymi rabatami.

Polski problem – kwaśna gleba

O tym jak wiele gleb w Polsce ma kwaśny odczyn pH alarmują już od wielu lat eksperci. Ocenia się, że ok. 50% gleb w kraju ma bardzo kwaśny i kwaśny odczyn. Przyczyną jest przede wszystkim zaniechanie wapnowania, co wiąże się z niemałymi kosztami.

–W Polsce problem zakwaszenia gleb widoczny jest szczególnie od jakiś 10 lat, co związane jest ze zniesieniem dopłat do nawozów wapniowych. Problem ten występuje niemal na całym obszarze naszego kraju, zaś największe zakwaszenie pól obserwowane jest w woj. łódzkim, mazowieckim, podkarpackim i podlaskim. Intensywna eksploatacja ziemi ornej doprowadza bowiem do jej wyjałowienia i zakwaszenia o czym często zapominają rolnicy – mówi Kamil Świtoń, ekspert rolny z Bolesławca.

gleba_938_120_102143

Przy corocznym nawożeniu przyjmuje się wówczas dawkowanie, przy glebach lekkich – 1 t/ha, a na glebach ciężkich dawkę można zwiększyć do 2 t/ha. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: maciek)

Problem zakwaszenia gleb można rozwiązać stosując wapnowanie, jednak bez przeprowadzenia analizy glebowej i określenia poziomu pH nie jesteśmy w stanie obliczyć ile wapna powinniśmy wysiać i jak często powtarzać taki zabieg na polu.

– Bez przeprowadzanej co kilka lat analizy gleby się nie obejdzie. Jeżeli pH naszej gleby wynosi poniżej wymaganego min. 5,5, wapnowanie jest niezbędne. Dodatkowo, jeżeli nasze gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślin szczególnie wrażliwych na kwaśną glebę, takich jak buraki czy jęczmień browarny, wtedy o wysokich plonach nie może być mowy. Nie zapominajmy jednak, że większość roślin nie toleruje kwaśnego odczynu, dlatego tylko analiza gleby może dać nam jednoznaczną odpowiedź, jakiego wapna potrzebujemy i jak często będziemy musieli powtarzać zabieg, by utrzymać pożądany odczyn – dodaje ekspert.

Rolnicy, borykający się z problemem kwaśnej gleby, powinni zatem postawić na racjonalne wapnowanie. Obecnie odchodzi się od stosowania wapna jedynie raz na kilka lat. Lepsze efekty daje natomiast wapnowanie co roku lub co 2 lata, ale mniejszymi dawkami nawozu. Przy corocznym nawożeniu przyjmuje się wówczas dawkowanie, przy glebach lekkich – 1 t/ha, a na glebach ciężkich dawkę można zwiększyć do 2 t/ha.

Jakie wapno wybrać i ile ono kosztuje?

W Polsce problem zakwaszenia gleb widoczny jest szczególnie od jakiś 10 lat, co związane jest ze zniesieniem dopłat do nawozów wapniowych.

Kamil Świtoń, ekspert rolny z Bolesławca

W wyborze dobrego wapna może nam wspomniana analiza gleby. Kupując wapno powinniśmy zwracać jednak uwagę przede wszystkim na jego rodzaj, zawartość CaO i stopień rozdrobnienia.

– Jeżeli znamy wyniki analizy glebowej, to zakup wapna nie powinien być problemem. Na gleby ciężkie polecane jest wapno tlenkowe, ale na gleby średnie i lekkie zazwyczaj stosuje się wapno węglanowe, czyli różne rodzaje kred i mączkę wapienną, które działają wolniej, a ich rozpuszczalność w glebie jest mniejsza, dlatego wybierając takie wapno musimy zwracać uwagę na stopień jego rozdrobnienia. Mniej popularne, ale nadal używane jest wapno dolomitowe, jednak jego skuteczność jest najmniejsza i kwestionowana przez naukowców – mówi ekspert.

W Polsce mamy wiele możliwości pozyskiwania wapna. W pierwszej kolejności wapno oferują kopalnie wapieni, ale także zakłady, w których używa się wapieni (tu zaopatrzymy się w np. wapno posodowe, wapno pokarbidowe) czy cukrownie dysponujące wapnem defekacyjnym. Jakie wapno zatem wybrać i czy cena przy kupnie bywa najważniejsza?

rozsiane-wapno_37_90_442172

Wapno jest bowiem najlepszym składnikiem na uregulowanie czynnika pH gleby i poprawienie jej struktury. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: bialy2005)

– Przy zakupie wapna dobrze jest sugerować się przede wszystkim jego reaktywnością wyrażoną w procentach, bo wtedy wiemy jaki procent nawozu będzie przyswajalny przez glebę i rosnące na niej rośliny. Przy wapnach, których reaktywność wynosi od kilkunastu do 90%, mamy wybór, który powinniśmy dopasować do gleby i roślin w swoim gospodarstwie. Oczywiście z cenami bywa różnie i zależą one również od zawartości składnika. Najdroższe są nawozy granulowane, które zawierają dodatkowo sporą dawkę magnezu i nie trzeba ich dokładnie mieszać z ziemią. Ich ceny wahają się jednak od 200–300 zł w górę za t. Możemy również zaopatrzyć się w wapno w zakładzie, w którym  jest ono odpadem. Jednak tu pojawia się problem z zawartością właściwego składnika i innymi szkodliwymi składnikami, takimi jak np. chlorki. Nie zapłacimy za nie dużo, bo ceny oscylują od 1 zł do 70 zł za t, jednak trzeba doliczyć do tego transport. I tu koszty rosną, im bliżej mamy do danego zakładu, tym bardziej jest to opłacalne. Kupując wapno warto także szukać oszczędności, szczególnie zimą czy na wiosnę, kiedy upusty sięgają nawet kilkunastu procent – wylicza ekspert.

Zapytaliśmy zatem rolników jakie wapno stosują na swoich polach, w jakich dawkach i czym sugerują się przy wyborze, czy cena przy zakupie gra główną rolę.

Kupując wapno zawsze zwracam uwagę na procenty i stopień rozdrobnienia, bo mam kwaśne gleby.

 Piotr Warzecha, rolnik z Chocianowa

– Przestrzegam przed kupowaniem wapna jedynie biorąc pod uwagę jego cenę. Ja kupując wapno zawsze zwracam uwagę na procenty i stopień rozdrobnienia, bo mam kwaśne gleby. Wapno biorę od 2 dostawców-dystrybutorów, od których przed sezonem płacę za wapno węglanowe ok. 110 zł za tonę wliczając w cenę transport. Kupuję takie o zawartości 50% CaO i 15% MgO, bardzo drobno zmielone, które jest najlepsze na moje pola i wysiewam go 2 t/ha. Staram się wapnować, co 2–3 lata – mówi rolnik Piotr Warzecha z Chocianowa.

wapno-nordkalk-standard_34787_353_1029254

Najczęściej transport wapna trafia wprost na skraj pola, gdzie docelowo będzie on rozsiewany i usypywany jest w pryzmy. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: STIG0013)

– Zaopatruję się w wapno w pobliskiej cukrowni i nie narzekam. Mieszkam w promieniu 40 km, więc za transport nic nie płacę, taką mają promocję. Za 25 t liczą sobie 1200 zł. Oczywiście wapno defekacyjne jest mniej zasobne w czysty składnik ma bowiem ok. 25–30% CaO, ale na moich polach daje pozytywne rezultaty. Staram się jednak wapnować często, średnio co 2 rok, szczególnie jeżeli mam w planie siać buraki. Stosuje dawkę 2–3 t/ha – mówi rolnik Mirosław Kostecki z Lubszy.

Kupujemy wapno przed sezonem, a co z jego przechowaniem?

Zaopatrując się w wapno na długo przed tym nim będziemy rozsiewać je na naszych polach warto zadbać o jego właściwe przechowanie. Oczywiście najczęściej transport wapna trafia wprost na skraj pola, gdzie docelowo będzie rozsiewany i usypywany w pryzmy.

Jednak tak przechowywane wapno nie może leżeć zbyt długo, bo może ulec zbryleniu i tu może pojawić się problem z szybkim rozsianiem nawozu w sezonie. Można kupić również wapno z substancją zapobiegającą zbrylaniu się nawozu. Kupując natomiast wapno granulowane, które dostępne jest najczęściej w formie big-bag o pojemności od 500–1200 kg, dobrze jest go przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu, by nawóz nie zawilgotniał.

Kupując wapno powinniśmy zwracać jednak uwagę przede wszystkim na jego rodzaj, zawartość CaO i stopień rozdrobnienia.

O tym, że warto wapnować pola nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Wapno jest bowiem najlepszym składnikiem na uregulowanie czynnika pH gleby i poprawienie jej struktury. Dodatkowo zbieg wapnowania będzie sprzyjał lepszemu przyswajaniu innych składników, co z kolei przełoży się na wyższe plonowanie. Jednak dla rolników, których większość pól odznacza się niskim pH wysianie wapna, to spory koszt. Dobrym pomysłem na oszczędności jest więc zakup tego nawozu jeszcze przed sezonem.

Przeczytaj również:

  1. Wapnowanie: wapno z kopalin, pieniądze z de minimis
  2. Drogie wapnowanie: kto pomoże rolnikom z lubuskiego?
  3. Kto wesprze wapnowanie gleb w woj. łódzkim?
  4. Wapno: dlaczego jest ważne i jak wpływa na pH?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Wapnowanie pola
tomek73
W Wojcieszowie 50 węglan teraz kupowałem po 86 z transportem, z 25 km jest do mnie.  zobacz więcej »
Rolnik1973
Kazik kaszebe z jutupa to siał kosem jest na filmach u niego zobacz więcej »
6465
Stosował ktoś z was orCal? Pujdzie to rozsiewaczem do nawozów?  zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *