Wapnowanie gleby w sadzie – późna jesień to optymalny termin

Gleba w sadzie po zbiorach jest mocno wyeksploatowana i pozbawiona cennych składników mineralnych. Ważnym jesiennym zabiegiem w sadzie jest jednak nie tylko nawożenie, ale również wapnowanie gleby w sadzie. Optymalnym terminem tego zabiegu jest późna jesień.

Odpowiednie pH gleby ma duży wpływ nie tylko na późniejszy wzrost czy plonowanie roślin, ale także na przyswajalność makro i mikroelementów podawanych w nawozach. Nawet najlepsze i najbardziej racjonalne nawożenie nie sprawdzi się, jeśli odczyn gleby będzie zbyt kwaśny. Nie będzie ona bowiem w zbyt dużym stopniu przyswajała składników zawartych w nawozach.

Dobra pora na wapnowanie gleby w sadzie

Aby wapnowanie miało sens i było jak najbardziej skuteczne, należy je przeprowadzić w odpowiednim terminie.
– Optymalnym terminem na przeprowadzenie wapnowania jest późna jesień po zbiorach – wyjaśnia Jan Domański, sadownik z Sętala. – Dzięki temu podczas jesiennych opadów i później w zimie, gdy śniegi będą topnieć, wapno zdąży przemieścić się w głąb podłoża. Należy jednak pamiętać, by zabieg przeprowadzić zanim pojawią się regularne nocne przymrozki. Wtedy gleba przestaje cokolwiek przyswajać, a podane składniki nie przemieszczają się w niej.
Jeśli sadownicy nie zdążą z wapnowaniem gleby przed nadejściem zimy, mogą ten zabieg przeprowadzić także wiosną. Najlepiej jednak zrobić to jak najwcześniej, od razu po stopnieniu śniegów.

Jeśli sadownicy nie zdążą z wapnowaniem gleby przed nadejściem zimy, mogą ten zabieg przeprowadzić także wiosną. Najlepiej jednak zrobić to jak najwcześniej, od razu po stopnieniu śniegów.

Dobrze dobrany rodzaj i dawka wapna

Wapnowanie warto również poprzedzić badaniem odczynu gleby, by poznać stopień jej zakwaszenia i na tej podstawie ustalić odpowiednią dawkę wapna do podania do gleby. Rodzaj zastosowanego nawozu wapnowego powinien być również dostosowany do rodzaju gleby. Na glebach lekkich najlepiej sprawdza się wapno węglanowe, które wolniej się rozpuszcza i łagodniej działa, czyli nie obniża pH zbyt szybko i gwałtownie. Alternatywą dla wapna węglanowego jest wapno tlenkowe, zalecane na gleby ciężkie. Bez względu na rodzaj gleby czy nawozu, dawka, jaką należy zastosować zawsze powinna być ustalana indywidualnie. Najlepiej kierować się zaleceniami, jakie otrzymuje się wraz z wynikami analizy gleby.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *