Wciornastek w cebuli — ochrona uprawy i zwalczanie

Ze względu na zmiany pogody w ostatnich latach, zwłaszcza na Kujawach, głównym szkodnikiem zagrażającym uprawom cebuli jest wciornastek tytoniowiec. Wciornastek w cebuli to duży problem. Jak się go pozbyć?

Wciornastek tytoniowiec jest to szkodnik zerujący nie tylko na roślinach cebuli. Powszechnie występuje na zbożach, kukurydzy czy na warzywach, takich jak kapusta głowiasta i por. Z tego też względu walka z nim może być bardzo utrudniona.

Reklama

Wciornastek w cebuli — szkodliwość

Od kilku lat wraz z ciepłem wiosną przychodzi duża presja na plantacjach i wciornastek w cebuli staje się problemem. Wciornastki zimują w glebie na szczątkach roślinnych. Wiosną, kiedy temperatury są już sprzyjające, wychodzą z miejsc zimowania i zasiedlają rośliny żywicielskie. Cykl rozwojowy uzależniony jest od temperatury i może trwać od 18 do 30 dni. Im wyższa temperatura powietrza, tym krótszy cykl rozwojowy szkodnika.

Szczypior cebuli uszkodzony przez wciornastki

Szczypior cebuli uszkodzony przez wciornastki

fot. Piotr Borczyński

Pierwsze wciornastki w cebuli, w formie owadów dorosłych zaczynają pojawiać się już na przełomie maja i czerwca. W ostatnich latach w tym czasie zimna wiosna przechodzi w dość wysokie temperatury. Z tego względu w niektórych latach następuje masowy pojaw wciornastków na młodej cebuli, zwłaszcza tej sianej wiosną. W tym roku wysokie temperatury wystąpiły dużo wcześniej. W związku z tym należy możliwie często lustrować plantacje. Zwłaszcza, gdy zmienia się pogoda z zimnej na cieplejszą. Kiedy pojawia się wciornastek w cebuli, w formie dorosłej, jest to bardzo dobry moment na rozpoczęcie ochrony przed tymi szkodnikami.

Ochrona cebuli przed wciornastkiem

Larwy wciornastka na szczypiorze

Larwy wciornastka na szczypiorze

fot. Piotr Borczyński

Wielu producentów robi błąd, używając do ochrony produktów o działaniu kontaktowym na szkodniki. Stosują oni wtedy insektycydy oparte o pyretroid, acetamioryd czy spinosad. Wiedząc o tym, że presja szkodników może być bardzo duża, ochrona cebuli przed wciornastkiem wymaga produktów działających systemicznie w roślinie. W obecnej chwili na rynku mamy dwa takie produkty. Pierwszy z nich jest Movento, a drugim Benevia.

Ochrona młodych roślin cebuli

Kiedy rośliny są małe, mianowicie gdy mają 4–6 liści właściwych i zaczynają intensywnie rosnąć, należy zastosować Movento. Produkt ten stosujemy w niewielkiej ilości wody (około 150 do 300 l/ha). Podyktowane jest to tym, żeby jak najwięcej substancji aktywnej dostało się do rośliny. Produkt ten stosujemy z adiuwantami rozpuszczającymi woski roślinne lub z adiuwantami olejowymi, używając do oprysku drobnej kropli. Produkt bowiem musi jak najszybciej dostać się do systemu rośliny, skąd będzie pobierany przez żerujące larwy wciornastków. Proces rozprowadzenia substancji aktywnej po całej roślinie może trwać 4–5 dni, co zależy od warunków pogodowych. Niestety ta ochrona cebuli przed wciornastkiem nie działa na szkodniki kontaktowo. Za to z tego względu preparat jest bezpieczny dla owadów pożytecznych, bytujących na plantacji.

Ochrona na późniejszych etapach uprawy

Wciornasek tytoniowiec w zgięciu liścia

Wciornasek tytoniowiec w zgięciu liścia

fot. Piotr Borczyński

Gdy wciornastek pojawia się w cebuli, a rośliny są już duże i nie rosną intensywnie, to najlepszy czas na drugi środek ochrony — Benevia. Jest to produkt, który tak jak Movento jest pobierany przez szkodniki z sokami roślin i nie działa na owady kontaktowo. Ponieważ produkt nie przemieszcza się tak efektywnie w roślinie jak Movento, stosujemy go na rośliny większe, które już niewiele przyrastają. Substancja czynna środka Benevia może jednak przemieszczać się laminarnie na drugą stronę liści. Zaś naniesiona na stożek wzrostu, przemieszcza się wraz z rosnącą tkanką. Do oprysku używamy dużej ilości cieczy, aby pokryć dokładnie całe rośliny. Z kolei do cieczy roboczej dokładamy adiuwanty olejowe, poprawiające znacznie wnikanie i skuteczność działania środka na szkodniki.

Co trzeba wiedzieć, żeby wykonać skuteczne zabiegi zwalczania?

Wciornastek tytoniowiec - owad dorosły

Wciornastek tytoniowiec – owad dorosły

fot. Piotr Borczyński

Obydwa produkty w roślinach działają około 3 tygodni. Z tego względu, aby mieć zapewnioną cały czas ochronę przed wciornastkami w cebuli należy powtarzać zabiegi co trzy tygodnie, używając tych produktów na przemian. Kiedy rośliny jeszcze rosną, można opryskać plantacje dwa razy pod rząd Movento, a następnie dwa razy Benevią.

Produkty te najlepiej działają na najmłodsze stadia larwalne. Wtedy wciornastek w cebuli zamiera i przerywa się cykl rozwojowy. Z tego też względu stosowanie takich produktów, kiedy populacja larw wciornastków jest już duża, praktycznie nie powoduje żadnych strat w szkodnikach. Przy dużej presji szkodników, można w międzyczasie — zwykle raz w tygodniu, lub częściej — opryskiwać rośliny produktami z grupy pyretroidów, zawierających acetamipryd czy spinosad.

Ważny dodatek adiuwanta

Żeby zwiększyć skuteczność stosowanych insektycydów, do cieczy roboczej można dodawać adiuwanty, które łączą się z woskiem roślinnym. Takim produktem jest Protector zawierający pinolen. Kiedy substancja aktywna połączy się z woskiem roślinnym, wówczas dłużej zalega na powierzchni rośliny, a dodatkowo jest chroniona przed rozkładem przez promieniowanie UV, co znacznie przedłuża jej działanie. Do sygnalizacji pojawienia się wciornastków można użyć niebieskich i żółtych tablic lepowych, rozstawiając je na brzegach plantacji.

Nowe możliwości ochrony biologicznej

Od niedawna dostępny jest preparat biologiczny Nexsuba. To innowacyjny środek należący do kategorii insektycydów biologicznych, który otrzymywany jest w wyniku fermentacji bakterii Saccharopolyspora spinosa. Preparat skutecznie zwalcza szerokie spektrum szkodników gryzących, w tym wciornastka w cebuli. Jest bezpieczny dla organizmów pożytecznych oraz ludzi. Z powodzeniem może być stosowany w Integrowanej Ochronie Roślin.

Substancja biologicznie czynna działa na komórki nerwowe owada, co prowadzi do paraliżu, a następnie śmierci szkodników. Objawy działania środka są widoczne już w ciągu kilkunastu minut po zabiegu, zaś śmierć szkodnika następuje po upływie kilku godzin.​ Preparat na roślinie działa powierzchniowo i wgłębnie​. Zaś na szkodniki ma działanie kontaktowe, żołądkowe i jajobójcze.​ Nexsuba to środek w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do sporządzania zawiesiny wodnej (SC). W ochronie cebuli przed wciornastkiem stosuje się go w dawce 0,3–0,4 l/ha.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *