Wcześniejszy termin stosowania azotu od wiosny 2023?

Do wiosny jeszcze daleko, ale rolnicy już teraz zastanawiają czy możliwy będzie wcześniejszy termin stosowania azotu na wiosnę 2023 r. Według producentów, jak również ich przedstawicieli określenie, kiedy można stosować nawozy azotowe, powinno zależeć od warunków meteorologicznych. Pogoda już nie raz nijak miała się do ustalonych terminów, dlatego ich uelastycznienie wydaje się konieczne.

O wprowadzenie zmian, które pozwolą na wcześniejszy termin stosowania azotu 2023, wielokrotnie zabiegał Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. Dlatego też, po kilku miesiącach oczekiwania na zmiany Związek zwrócił się w tej sprawie do Ministra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka. Czy jest więc szansa na stosowanie nawozów azotowych przed 1 marca?

Reklama

Termin stosowania azotu w 2023 r. będzie elastyczny?

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych w piśmie do ministra infrastruktury podkreślił, że rolnicy z niecierpliwością czekają na decyzję, która pozwoli im na stosowanie azotu na wiosnę 2023 r. w elastycznym terminie.

Jednocześnie Związek przypomina, że w 2022 r. dokonano przeglądu, a także zaproponowano aktualizację przepisów programu azotanowego. Od tego czasu jednak niewiele zmieniło się. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu wciąż podlega konsultacjom i opiniowaniu. Podczas ostatniej modyfikacji w dniu 5 stycznia 2023 r. nowe rozporządzenie trafiło do Komitetu ds. Europejskich.

W związku z tym, że termin stosowania azotu w 2023 r. nie uległ zmianie, PZPRZ skierował do ministra infrastruktury następujące pytania:

Jak długo jeszcze będzie trwało rozpatrywanie tego rozporządzenia? Kiedy rolnicy doczekają się możliwości, zgodnego z prawem wcześniejszego zastosowania pierwszych, wiosennych dawek azotu jeśli tylko warunki pogodowe będą na to pozwalać ? Czy w tym roku nadal będą musieli czekać z tym zabiegiem na 1 marca?

Kiedy siać nawóz azotowy na wiosnę? Czy przed 1 marca?

PZPRZ obawia się, że elastyczny termin stosowania azotu 2023 nie zostanie wprowadzony przed kolejnym sezonem z powodu przeciągającego się procesu legislacyjnego. Jeśli tak się stanie to według Związku, rolnicy po raz kolejny będą mieli związane ręce, przez obowiązujące przepisy.

Podkreślmy raz jeszcze – przepisy nieprzystające do zasad prawidłowej agrotechniki. Tegoroczne warunki pogodowe są w większej części naszego kraju takie, że w zasadzie już w styczniu być może warto byłoby podać roślinom uprawnym azot – dodaje PZPRZ.

Biorąc pod uwagę pojawiające się obawy i upływający czas Związek zwrócił się do szefa resortu infrastruktury o pilną odpowiedź. Prosząc o określenie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Jak również o informację czy rolnicy jeszcze wiosną 2023 r. będą mogli wjechać z azotem w pole we wcześniejszym terminie.

Czytaj również: Zielona energia w gospodarstwie rolnym — rusza modernizacja obszar f

Źródło: PZPRZ

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 14

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Ewus pisze:

    rolnicy mają inne problemy a te tłuste koty z PSL , którym brak honoru ściągają zboże z Ukrainy

  2. Asd pisze:

    Ale poco my mamy produkować Polskie zboże, przecież najważniejsza jest pomoc ukraińskim rolnikom według rządu polskiego

  3. Marek pisze:

    nie ma do kogo się zwracać ci politycy w każdej opcji nie należą do Polaków tylko swoje interesy i ukraińców pilnują.