Wiejskie wesele – jak wygląda i ile kosztuje?

Młodzi dokładają wszelkich starań, by dzień ich ślubu był najpiękniejszym w ich życiu. Niektórzy przeznaczają na ten cel nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Czy tradycyjne wiejskie wesele to już przeżytek?

Charakter wesela zależy od budżetu i indywidualnych preferencji pary młodej. Organizację przyjęcia zwykle rozpoczyna się od ustalenia miejsca i liczby gości. W zależności od tego, z jakiego regionu pochodzą, narzeczeni mają do wyboru cały wachlarz możliwości – od eleganckich restauracji, przez dworki i zamki, po domy weselne i… własne podwórka. To ostatnie rozwiązanie było najpopularniejszym na wsi jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Czy przyjęcie weselne na łonie natury ma wciąż rację bytu?

Wiejskie wesele to synonim nieskrępowanej zabawy, trwającej nierzadko nawet kilka dni

Wiejskie wesele, czyli jakie?

Wiele osób myśląc o weselu na wsi widzi mocno zakrapianą imprezę z orkiestrą rzępolącą „do kotleta” i podpitymi wujkami leżącymi pod stołem. Na szczęście, te czasy są już za nami. Na dzisiejszym wiejskim weselu próżno szukać poalkoholowych awantur i tandetnych dekoracji z bibuły. Nie brakuje za to stołów uginających się od pysznego jedzenia i domowych nalewek. Fotografowie weselni pozostają zgodni – ludzie najbardziej swobodnie bawią się właśnie na wsi.

Na wiejskim przyjęciu znajdzie się miejsce dla każdego. Do wspólnego świętowania, oprócz rodziny i znajomych, zaprasza się także sąsiadów oraz wszystkich tych, na których ślubie bawiło się samemu. Liczba weselników nierzadko sięga 200–300 osób! Nie trzeba tłoczyć się w sali z dokładnie wyliczoną liczbą krzeseł, a jeśli tylko dopisze pogoda, nic nie stoi na przeszkodzie, by przenieść imprezę na zewnątrz. Niezależnie od regionu kraju, wiejskie wesele oznacza wypełniony po brzegi parkiet i huczną imprezę do białego rana. Rzadko jest to jednak najbliższy poranek. Poprawiny, nieograniczone terminem wynajmu sali, potrafią trwać nawet kilka dni!

Sielski krajobraz jest idealnym tłem dla niezapomnianej sesji zdjęciowej.

Wesele na wsi tańsze od tego w mieście?

Organizacja wesela jest w stanie pochłonąć więcej funduszy niż zakup wysokiej klasy samochodu lub podróż dookoła świata. Niezależnie od motywu przewodniego imprezy, młodzi muszą przygotować się na wydatek od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na ostateczny koszt przyjęcia wpływa jednak tak wiele czynników, że trudno tutaj o konkretne kwoty.

Podstawowe znaczenie ma nie tylko wybór obiektu i liczba gości, ale również rodzaj serwowanych dań, koszt wynajmu orkiestry lub DJ-a czy obecność fotografa i kamerzysty. Co ważne, na wsi zespół muzyczny często towarzyszy parze młodej także na poprawinach, które w mieście organizuje się znacznie rzadziej. Istotny jest także region kraju i sam termin przyjęcia. W sezonie (maj–wrzesień) ceny są zwykle wyższe, a dostępność sal mniejsza.

Wybór miejsca jest tylko jedną z wielu decyzji, wpływających na ostateczny koszt organizacji przyjęcia

Wiele wydatków trzeba ponieść niezależnie od charakteru imprezy. Zalicza się do nich m.in. koszt sukni i garnituru, obrączek, tortu czy też wydruku zaproszeń i winietek. Do ślubu można jednak pojechać zarówno wynajętą limuzyną, jak i samodzielnie udekorowanym samochodem, a na stole zamiast egzotycznych owoców równie dobrze mogą pojawić się zbiory z własnego ogródka. Wiejskie wesele może być więc zarówno tańsze, jak i droższe od przyjęć typowych dla miast. Jedynym ograniczeniem, oprócz budżetu, jest własna fantazja.

Tradycja we współczesnym wydaniu

Nie wszyscy narzeczeni żyjący na wsi decydują się na organizację tradycyjnego wesela. Często wybierają restauracje i domy weselne – takie przyjęcia niewiele różnią się od tych odbywających się w miastach. Jedynym typowo wiejskim elementem jest zwykle szwedzki stół ze swojszczyzną.

Tematyczne wesela zyskują na popularności. Jednym z najcześciej wybieranych motywów jest rustykalny, nawiązujący do wsi m.in. poprzez dekoracje z naturalnych materiałów

Równocześnie trwa moda na tematyczne wesela. Jednym z najczęściej wybieranych stylów jest właśnie rustykalny, który w romantyczny sposób nawiązuje do natury. Internet obiegają zdjęcia przepięknie zaaranżowanych altan i stodół. Wiele par marzy o przyjęciu w plenerze z tańcami na świeżym powietrzu, wśród kwiatów, ziół i subtelnego oświetlenia. Sielski krajobraz jest również idealnym tłem dla niezapomnianej sesji zdjęciowej.

Jeśli więc dysponuje się odpowiednio dużym podwórkiem, zamiast z dwuletnim wyprzedzeniem rezerwować elegancką salę może warto zastanowić się nad wynajęciem namiotu i wypożyczeniem drewnianych stołów. Wystarczy zaledwie kilka sznurów lampek, trochę polnych kwiatów, lnianych obrusów i świec przewiązanych jutą, by stworzyć bajkowy nastrój, o którym śni tysiące par.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.4 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *