Większa produkcja gęsi dzięki Japończykom

Produkcja gęsi w Kołudzie Wielkiej w ciągu 2 lat zwiększy się z 270 do 500 tys. Wszystko dzięki nowym inwestycjom. Jakim?
Chodzi o zwiększenie dostaw puchu i pierza gęsi kołudzkiej do Japonii. W tej sprawie przebywał w pow. inowrocławskim Yasuyuki Nishikawa, właściciel firmy zajmującej się m.in. produkcją kołder i kurtek narciarskich.
Chów przyzagrodowy gęsi wymaga mniej nakładów pracy oraz finansów.
– Japończycy stawiają przede wszystkim na wysoką jakość, dlatego są zainteresowani współpracą z nami. Przykładają też dużą wagę do jakości oraz ekologii. Nasze gęsi wyróżniają się właśnie m.in. pod tymi względami – mówi Jacek Duma, zastępca burmistrza w Urzędzie Miejskim w Janikowie.
Zarejestrowana w 2001 r. jako znak towarowy „gęś Biała kołudzka R” uważana jest przez wielu za najlepszy rodzaj gęsi, jednak, jak zwraca uwagę Jacek Duma, jej promocja cały czas wymaga wiele pracy: – Nieustannie prowadzone są szkolenia oraz akcje propagujące chów przyzagrodowy. Przypominamy także o wyjątkowym smaku naszych gęsi. Szkolą się tu nie tylko Koła Gospodyń Wiejskich, ale i restauratorzy. Zawitał do nas także Slow Food – mówi.
Chów przyzagrodowy gęsi, w odróżnieniu od np. brojlerów, wymaga mniej nakładów pracy oraz finansów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ptaki te dobrze czują się na wolnym wybiegu i zjadają pasze, których nie chcą jeść inne ptaki, dlatego świetnie sprawdzają się także w mniejszych gospodarstwach.
– Chów gęsi jest u nas bardzo rozpowszechniony i doskonale się przyjął. Mimo wszystko należy nieustannie o niego dbać i szukać kolejnych dróg zbytu – podsumowuje Jacek Duma.

„Chów przyzagrodowy gęsi, w odróżnieniu od np. brojlerów, wymaga mniej nakładów pracy oraz finansów.”
Wstawiłem gęsi właśnie 2 dni temu, zapraszam do mnie i zobaczymy czy wymaga mniej nakładów pracy, 20/24h to czas w oborze.