Wielkie SERwowanie, czyli święto serów we Wrocławiu
Wielkie SERwowanie organizowane przez Stowarzyszenie Serów Farmerskich i Zagrodowych to prawdziwe święto sera. W dniach 11-13 października br. wydarzenie odbyło się na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego równolegle z obchodami Dolnośląskiego Dnia Pszczelarza.
Spis treści
Ser-wowarstwo zawitało do Wrocławia
W trakcie pierwszej edycji zaprezentowało się blisko 30 serowarów z różnych zakątków Polski. Wielkie Święto Sera podzielono na część konferencyjną, szkoleniową i targową.
Podczas części konferencyjnej poruszano tematy dotyczące m.in.: etykietowania, sprzedaży produktów z małych gospodarstw, a także kwestie związane z technologią produkcji słodkiego twarogu i ricotty. Swoim dużym doświadczeniem z zakresu serowarstwa podzielił się Alberto Maccagni – ekspert w produkcji serów.
W ramach części szkoleniowej zorganizowano wyjazdy terenowe do 2 serowarni (Klecin i Krzeszów), a także do Gospodarstwa Wańczykówka.
Podczas niedzielnych obchodów zorganizowano konkurs profesjonalny, w trakcie którego wybrano najlepsze sery w poszczególnych kategoriach:
- dojrzewające twarde – farma Seronada, Jarosław Marcinowski- ser kozi, farmerski z dodatkiem pieprzu, kolendry i kozieradki), Wielkopolska, Babkowice
- dojrzewające miękkie – Bogusława Szpak z Zielone Wzgórze – ser żniwny, krowi
- świeże i krótko dojrzewające, w tym twarogi – Sernica Dolnośląska, Kamil Holajda, ser owczy, halumi
- Inne wyroby z mleka – Sernica Dolnośląska, Kamil Holajda – jogurt owczy
- Gran Prix – farma Seronada
Dodatkowo, w tym czasie zorganizowane zostały targi sera, podczas których każdy mógł znaleźć najlepszy ser wedle swoich upodobań smakowych. Dla dzieci i dorosłych zorganizowano również liczne prelekcje, warsztaty i konkursy.
Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Pan Sylwester Wańczyk z Wańczykówki
Czym jest Wielkie SERwowanie?
Jest to operacja realizowana przez Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych we współpracy z DODR, KPODR, a także przez Zieloną Alternatywę.
Wielkie SERwowanie ma poszerzać wiedzę i umiejętności w zakresie serowarstwa.
Oprócz tego, zadaniem operacji jest zachęcenie mieszkańców wsi do tworzenia partnerstw, w ramach których przeprowadzane będą przedsięwzięcia w zakresie produkcji, promocji, certyfikacji i wprowadzenia do obrotu regionalnej żywności, w postaci serów.
- Operacja została sfinansowana ze środków UE w ramach Schematu II Pomocy Technicznej ,,Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” (http://ksow.pl/) w ramach PROW 2014-2020.
Szersze informacje na temat serowarstwa zagrodowego i farmerskiego w Polsce można znaleźć na stronie internetowej http://www.serowarzy.pl/index.php
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!