Wieńce dożynkowe i kukły, czyli jak świętujemy zakończenie żniw

Po trudnych żniwach nadszedł czas na świętowanie. Wieńce dożynkowe, słomiane kukły i przydrożne „witacze” na stałe wpisały się w tradycję polskiej wsi. Sprawdziliśmy, co symbolizują te małe dzieła sztuki.
W tym roku po raz kolejny borykaliśmy się z dotkliwą suszą. Niedobory wody odnotowano we wszystkich uprawach, na terenie niemal całego kraju. Choć plony nie u każdego okazały się satysfakcjonujące, kultywujemy dożynkowe zwyczaje, patrząc w przyszłość z optymizmem. W przygotowywaniu dekoracji i ozdób ogranicza nas jedynie własna kreatywność.
Spis treści
Misterne wieńce dożynkowe
Wyplatanie wieńców dożynkowych od wieków jest domeną kobiet. Wykorzystują one w tym celu kłosy zbóż, ziarna, owoce i kwiaty. Współcześnie zajmują się tym zwłaszcza członkinie kół gospodyń wiejskich. Często wykonują najpierw staranne rysunki, gdyż żaden element ozdoby nie może być przypadkowy. Po zakończeniu misternej pracy przynoszą swe dzieła do kościoła, aby dziękować Bogu za plony.
Co ciekawe, pierwotnie wieńce dożynkowe miały kształt koron lub kół. Dziś przybierają jednak najróżniejsze formy. Bogato dekorowane, są przejawem niebywałych zdolności artystycznych mieszkanek wsi.
Pomysłowe „witacze” i kukły
To zadziwiające, jakie imponujące konstrukcje mogą powstać przy użyciu słomy i wyobraźni. Maszyny, zwierzęta czy ludzie to tylko niektóre z elementów pomysłowych „witaczy”, które spotkamy przy wiejskich drogach. Rolnicy co roku prześcigają się w pomysłach na najciekawszą instalację. Po zakończeniu żniw warto rozglądać się nieco uważniej niż zwykle i robić pamiątkowe zdjęcia. Nie samą pracą żyje bowiem wieś. Przychodzi czas również na dobrą zabawę.
Ogólnopolskie dożynki
Zwieńczeniem gminnych, powiatowych i wojewódzkich uroczystości są te ogólnopolskie. Historia prezydenckich dożynek sięga sierpnia 1927 roku. Tysiące rolników z całego kraju zebrało się wówczas w łódzkiej Spale, aby podziękować za zbiory i poprosić o pomyślność w następnym sezonie. W tym roku również będziemy świętować wraz z głową państwa.
Oprócz uroczystej Mszy św. zorganizowany zostanie m.in. pochód dożynkowego korowodu i pokaz tańca ludowego w wykonaniu zespołu „Mazowsze”. Wyłonione zostaną także najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Spotkamy się w Spale w dniach 14–15 września 2019 roku. Warto zapisać tę datę w kalendarzu i być może zmienić swoje plany!
