Wigilijne wróżby. Czy znasz je wszystkie?
Wigilijne wróżby bywają zaskakujące. Kolorowe opłatki, szczekanie psa, kołki w płocie, żółte źdźbło – co oznaczają te elementy? Czy są znakami? Jakie wróżby były z nimi związane? Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule.
Do czego nawiązują wigilijne wróżby? Na wsi wiązano je z magią urodzaju. Różnego rodzaju rytuały wykonywało się w dzień wigilii. Wróżby odczytywano także z pogody.
Spis treści
Wigilijne wróżby z całej Polski
Zacznijmy od opłatka. W wielu polskich domach zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Na czym polegała ta wróżba? Jeśli opłatek przykleił się do dna naczynia, zwiastowało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa.
Kolejna wigilijna wróżba, również bardzo popularna, wiąże się z wigilijnymi potrawami. Do dziś wielu z nas wierzy, że trzeba spróbować każdej wigilijnej potrawy. A jeśli się tego nie zrobi, to ominą nas w nadchodzącym roku przyjemności. Będzie ich mniej o tyle, ilu potrwa wigilijnych nie zjedliśmy. Co więcej, zjedzenie każdej z potraw miało zapewnić urodzaj roślinie, z której dana potrawa została sporządzona.
Urodzaj wróżono też z powigilijnej pogody. Jeśli wieczorne niebo było rozgwieżdżone, zapowiadał się piękny i urodzajny rok. Zaś pochmurne niebo wróżyło słoty. Mówiono też, nawiązując do wróżby związanej z urodzajem: „Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna”.
Wróżby matrymonialne
W Wigilię pojawiały się też wróżby o charakterze osobistym. Dziewczęta w wigilijny dzień wypatrywały różych znaków, które podpowiedzą im, czy w przyszłym roku znajdą męża.
Inna wigilijna wróżba dotyczy szczekania psa. Przez cały dzień nasłuchiwano go, a kierunek, z którego dochodził głos, wskazywał, skąd nadejdzie przyszły małżonek. Liczono także kołki w płocie. Ich parzysta liczba oznaczała zamążpójście.
Wyciągano również źdźbła siana spod obrusa i sprawdzano kolory. To kolejna wigilijna wróżba. Jeśli źdźbło okazało się zielone, zapowiadało to małżeństwo. Jeśli żółte, oznaczało staropanieństwo. Zaś brązowe – czekanie.
Ponadto po kolacji wyciągano powrósła z przyniesionego snopka i obwiązywano nimi drzewka owocowe. Wszystko po to, żeby drzewka owoce. Zaś pasma słomy rzucano wysoko pod sufit, aby zboże rosło wysokie.
Kolorowe opłatki
Wigilijne wróżby związane są również z kolorowymi opłatkami wypiekanymi dla zwierząt gospodarskich.
Tradycyjnie na wsi po kolacji wigilijnej gospodarze często z dziećmi dawali po kawałku kolorowego opłatka wszystkim zwierzętom. Wierzono, iż takie zachowanie ochroni zwierzęta domowe przed chorobami. Mówiło się również, że najlepiej jest, kiedy kolorowy opłatek da krowom kobieta. Miało to zapewnić dużo mleka. Inne zwierzęta dzięki opłatkom miały być silne i zdrowe, a także ochronione przed czarami.
Nie można pominąć również wiary w to, że w Wigilię o północy zwierzęta zaczynają mówić ludzkim głosem. Niestety ich głos może tylko usłyszeć człowiek bezgrzeszny i niewinny. Zapewne z tego powodu niewielu słyszało takie rozmowy.
Czytaj więcej:
Potrawy wigilijne – co symbolizują i dlaczego jest ich dwanaście?
Źródło: MKiDN
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!