Wilgotność kukurydzy nadal wysoka

Wilgotność kukurydzy nadal wysoka

Wilgotność kukurydzy pomimo, że mamy już październik nadal wysoka. Żniwa kukurydziane w stosunku do ubiegłego roku przesunięte średnio o tydzień

Wilgotność kukurydzy to jeden z parametrów, który nas najbardziej interesuje. Będzie on wpływać na cenę oraz większą możliwość zbytu kukurydzy na ziarno. Wyjściowa wilgotność kukurydzy to 30%. Jak obecnie wygląda sytuacja na polu?

Żniwa kukurydziane 

wilgotność kukurydzy

Zbiór kukurydzy na ziarno w stosunku do tamtego roku jest opóźniony o 3 tygodnie

W tym roku, pierwsze kombajny podczas koszenia kukurydzy można było spotkać na polach około 15 września. Na tak wczesne żniwa decydowały się głównie gospodarstwa wielkotowarowe, które dodatkowo dysponują suszarniami. Połowa września, w standardowych latach to normalna pora żniw. W tym jednak roku pogoda od wiosny była niesprzyjająca. Jednak wiosną – ze względu na niską temperaturę powietrza, nieogrzaną glebę, a w niektórych regionach występujący śnieg – siew kukurydzy opóźniono. Pierwsza próba koszenia nie wyglądała zbyt imponująco.. Jako pierwsze „pod nóż” poszły kukurydze o ziarnie typu flint i niskim FAO.

Wilgotność kukurydzy z pierwszych prób koszenia

Informacje, jakie docierały z gospodarstw, które zdecydowały się na wcześniejszy zbiór, w większości przypadków pokrywały się pomiędzy regionami. W drugiej dekadzie września średni plon ziarna kukurydzy średnio wynosił 13÷14 t/ha przy wilgotności 42-44%. Oczywiście były to mieszańce kukurydzy z grupy wczesnej i średnio wczesnych, zazwyczaj o FAO 210-230.

Jak obecnie kształtuje się plon kukurydzy?

Właśnie sprawdziłem w kajecie jak to wyglądało u mnie ze zbiorem kukurydzy w tamtym roku. Okazuje się, że kukurydzę zacząłem kosić dokładnie 13 września. Wtedy wilgotność kształtowała się na poziomie 22-24% tych najwcześniejszych odmian – Roman, właściciel gospodarstwa, woj. opolskie

wilgotność kukurydzy

Na Opolszczyźnie wilgotność wczesnych odmian kukurydzy na ziarno zbliża się do 30%

Plon kukurydzy, w zależności od jej wczesności, kształtuje się na poziomie 11÷13 t/ha. Mieszańce kukurydzy z grupy odmian wczesnych (FAO 210-220) plonują na poziomie 11 ton przy wilgotności 31-32%. Z kolei odmiany średniowczesne sypią na poziomie około 12 ton przy średniej wilgotności 35%.
Jak to mówią sami rolnicy, w porównaniu z zeszłym rokiem wszystko jest opóźnione i to średnio o 3 tygodnie. Pan Roman z województwa opolskiego mówi: „Właśnie sprawdziłem w kajecie jak to wyglądało u mnie ze zbiorem kukurydzy w tamtym roku. Okazuje się, że kukurydzę zacząłem kosić dokładnie 13 września. Wtedy wilgotność kształtowała się na poziomie 22-24% tych najwcześniejszych odmian„.

Na co patrzymy oprócz wilgotności?

wilgotność kukurydzy

Fuzarioza kolb kukurydzy

Oczywiście to nie wilgotność, a plon na sucho jest dla nas najważniejszy. Dodatkowo interesuje nas procent zanieczyszczeń oraz porażenie ziarniaków mikotoksynami. Z tym ostatnim może być w tym roku problem. Z obserwacji tegorocznych plantacji kukurydzy stwierdzano duże porażenie przez fuzariozę oraz głownią guzowatą. Dodatkowo był duży nalot omacnicy prosowianki. W efekcie żerowania gąsienic tego motyla zwiększa się porażenie fuzariozą kolb oraz fuzariozą łodyg.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij