Wilgotność kukurydzy nadal wysoka
Wilgotność kukurydzy to jeden z parametrów, który nas najbardziej interesuje. Będzie on wpływać na cenę oraz większą możliwość zbytu kukurydzy na ziarno. Wyjściowa wilgotność kukurydzy to 30%. Jak obecnie wygląda sytuacja na polu?
Spis treści
Żniwa kukurydziane
W tym roku, pierwsze kombajny podczas koszenia kukurydzy można było spotkać na polach około 15 września. Na tak wczesne żniwa decydowały się głównie gospodarstwa wielkotowarowe, które dodatkowo dysponują suszarniami. Połowa września, w standardowych latach to normalna pora żniw. W tym jednak roku pogoda od wiosny była niesprzyjająca. Jednak wiosną – ze względu na niską temperaturę powietrza, nieogrzaną glebę, a w niektórych regionach występujący śnieg – siew kukurydzy opóźniono. Pierwsza próba koszenia nie wyglądała zbyt imponująco.. Jako pierwsze „pod nóż” poszły kukurydze o ziarnie typu flint i niskim FAO.
Wilgotność kukurydzy z pierwszych prób koszenia
Informacje, jakie docierały z gospodarstw, które zdecydowały się na wcześniejszy zbiór, w większości przypadków pokrywały się pomiędzy regionami. W drugiej dekadzie września średni plon ziarna kukurydzy średnio wynosił 13÷14 t/ha przy wilgotności 42-44%. Oczywiście były to mieszańce kukurydzy z grupy wczesnej i średnio wczesnych, zazwyczaj o FAO 210-230.
Jak obecnie kształtuje się plon kukurydzy?
Właśnie sprawdziłem w kajecie jak to wyglądało u mnie ze zbiorem kukurydzy w tamtym roku. Okazuje się, że kukurydzę zacząłem kosić dokładnie 13 września. Wtedy wilgotność kształtowała się na poziomie 22-24% tych najwcześniejszych odmian –
Plon kukurydzy, w zależności od jej wczesności, kształtuje się na poziomie 11÷13 t/ha. Mieszańce kukurydzy z grupy odmian wczesnych (FAO 210-220) plonują na poziomie 11 ton przy wilgotności 31-32%. Z kolei odmiany średniowczesne sypią na poziomie około 12 ton przy średniej wilgotności 35%.
Jak to mówią sami rolnicy, w porównaniu z zeszłym rokiem wszystko jest opóźnione i to średnio o 3 tygodnie. Pan Roman z województwa opolskiego mówi: „Właśnie sprawdziłem w kajecie jak to wyglądało u mnie ze zbiorem kukurydzy w tamtym roku. Okazuje się, że kukurydzę zacząłem kosić dokładnie 13 września. Wtedy wilgotność kształtowała się na poziomie 22-24% tych najwcześniejszych odmian„.
Na co patrzymy oprócz wilgotności?
Oczywiście to nie wilgotność, a plon na sucho jest dla nas najważniejszy. Dodatkowo interesuje nas procent zanieczyszczeń oraz porażenie ziarniaków mikotoksynami. Z tym ostatnim może być w tym roku problem. Z obserwacji tegorocznych plantacji kukurydzy stwierdzano duże porażenie przez fuzariozę oraz głownią guzowatą. Dodatkowo był duży nalot omacnicy prosowianki. W efekcie żerowania gąsienic tego motyla zwiększa się porażenie fuzariozą kolb oraz fuzariozą łodyg.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!