Uprawiasz rzepak? Nie pozwól na straty!
Jaskrawo żółte pola rzepaku cieszą oczy wszystkich, którzy po zimie tęsknią za kolorem. Jak sprawić, aby cieszyły także rolników czekających na plony? Kluczem do zyskownej sprzedaży jest właściwe zbieranie, czyszczenie, suszenie i magazynowanie nasion. Aby etapy te przebiegały w optymalny sposób, warto zaopatrzyć się w wilgotnościomierz do nasion.
Spis treści
Woda stwarza i niweczy
Woda jak każdy z żywiołów daje nam życie, ale może nam też życie odebrać. Jej moc stwarzania i niszczenia znają ci, którzy pracują blisko natury. Zarówno brak wody, jak i jej nadmiar to dla rolników problem i widmo strat. Nasiona rzepaku należą do surowców wrażliwych na wilgoć, dlatego odpowiedni poziom wody jest warunkiem udanych zbiorów zakończonych zyskowną sprzedażą. Zanim nasiona trafią do magazynu, muszą być właściwie zebrane. Właściwie, czyli jak? Najlepiej metodą dwuetapową, dzięki której nie wymagają czasem nawet dodatkowego dosuszania. Aby jednak zdecydować, czy ziarno wymaga suszenia, musimy znać – po pierwsze – parametry najodpowiedniejszej wilgoci dla rzepaku, po drugie – mierzyć wilgotność naszych zbiorów.
Ile tej wody? Wilgotnościomierz do nasion kończy zgadywanie
Zawartość wilgoci w zbiorach nasion rzepaku uzależniona jest od terminu, sposobu i pogody, jaka towarzyszy zbiorom. Rzepak zbierany w słońcu w optymalnych porach roku może mieć zaledwie 8% wilgotności, a zbierany w czasie deszczów często wykazuje 20% wilgoci i więcej. Aby pozbyć się wilgoci, warto układać go warstwami – ok. 20-centymetrowymi i regularnie wietrzyć. Co ważne, ziarna powinny być już na tym etapie posegregowane wg stopnia wilgotności. Oddzielnie powyżej 12% i oddzielnie poniżej 12%. Dlaczego? Otóż po przekroczeniu krytycznej wilgotności (ok. 9%) woda wewnątrz ziarna wpływa na aktywizację enzymów, które z kolei przyspieszają kiełkowanie. Składowanie wilgotnych nasion to ryzyko pleśni, przegrzania i ostatecznie zepsucia.
Aby suszenie nasion okazało się skuteczne, trzeba je wstępnie oczyścić z substancji nieorganicznych – wszelkich pyłków i piasku oraz organicznych – jak kawałki słomy czy nasiona chwastów. Dobrze oczyszczone nasiona zyskują swobodny dopływ powietrza, ale również jest premiowane podczas sprzedaży. Wysokiej jakości nasiona nie mogą mieć większej zawartości zanieczyszczeń niż 5%.
Chcesz zarabiać – monitoruj
Monitorowanie wilgoci w nasionach jest więc standardem każdego rolnika, który pragnie prowadzić rentowne gospodarstwo. To właśnie poziom wody wyznacza kierunek dalszych działań, wpływa na strategiczne decyzje.
Choć na rynku znajdziemy spory wachlarz wilgotnościomierzy, nie warto powierzać tej misji urządzeniom, które nie są godne zaufania. To ich dokładność, trwałość i niezawodność jest fundamentem Twojego zysku. Dlatego warto poszukać oferty na miernik wilgotności do ziarna zbóż, kukurydzy, nasion traw, oleistych i strączkowych, produkowany w Polsce, zamiast korzystać z tańszej opcji z Chin lub niepewnych, zagranicznych producentów. Szczególnie że inwestycja w tester wilgotności zwróci się już po pierwszym sezonie, a straty wywołane przez błędne pomiary mogą znacznie dłużej odbijać się czkawką.
Polski wilgotnościomierz do nasion – światowa klasa
Urządzenie TwistGrain pro to lekki kieszonkowy, a zarazem precyzyjny wilgotnościomierz oraz termometr rolniczy, który nie wymaga okresowej kalibracji, a jego dokładność wynosi aż 0,5%. Dzięki niemu rentowność Twoich upraw wzrośnie, a ryzyko strat ograniczysz do minimum. Używając wilgotnościomierza, oddasz do skupu plon o optymalnej wilgotności. A przechowując nawet duże ilości nasion, nie będziesz martwić się, że w skupie nie przejdą testu jakości. I wreszcie pleśń czy przegrzewanie się przestanie być Twoim częstym kłopotem.
– Poza jakością samego urządzenia, jego przewaga polega na tym, że jest polski – mówią zadowoleni użytkownicy TwistGrain pro – bo to oznacza błyskawiczny serwis w razie potrzeby, a nie wysyłanie go i czekanie tygodniami na zwrot.
Urządzenia Dramiński to sprawdzona, wysoka jakość, co widać także u sąsiadów. Mają kilkanaście lat, a czasem nawet więcej i cały czas pracują jak trzeba. Mierząc wilgotność nasion, wybierzesz pewność zamiast ryzyka, a świadoma uprawa rzepaku to jedyny sposób, aby prowadzić satysfakcjonujące i rentowne gospodarstwo.
Przeczytaj też: Wilgotnościomierz do zboża – cechy i korzyści
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Też mam Dramińskiego już 4 sezon i polecam