Wilki w Polsce – jakie rozwiązanie proponuje PZŁ?

O problemie związanym z powiększającą się populacją wilków mówi się od dłuższego czasu. Wilki coraz częściej pojawiają się w Polsce w różnych rejonach kraju. Inicjują niekiedy ataki na inne zwierzęta, a także na ludzi. Problem narasta coraz bardziej, dlatego swoje stanowisko w sprawie populacji wilka wydał PZŁ. 

Jeden z ostatnich głośnych ataków wilków miał miejsce w lesie pod Brzozowem na Podkarpaciu. Wilki zaatakowały dwóch pilarzy w pobliżu ścieżki edukacyjnej. Ataków jest coraz więcej, dlatego Polski Związek Łowiecki postanowił również odnieść się do tej sprawy.

Wilki w Polsce – coraz więcej obaw i ataków

Polski Związek Łowiecki w swoim stanowisku podkreśla, że wzrost populacji wilków to duży sukces organizacji pracujących nad ochroną tego gatunku. Jednak do myśliwych coraz częściej trafiają prośby o pomoc z obawy przed tymi drapieżnikami. W związku z tym, PZŁ stawia sprawę jasno: – Nie można na dłuższą metę przedkładać dobra jednego gatunku zwierząt nad pozostałymi. Wilk to duży drapieżnik, który w wyraźnym stopniu oddziałuje na populacje innych zwierząt.

PZŁ odniósł się także do ataków, których ilość jest coraz większa. To wszystko świadczy o niebezpiecznym przełamaniu naturalnego strachu wilka przed człowiekiem. Są już doniesienia o wilkach bytujących na obrzeżach wielkich miast, polujących na jelenie między zabudowaniami – wskazują myśliwi.

PZŁ proponuje kontrolowany odstrzał wilków

Wilki w Polsce pojawiają się coraz częściej, dlatego myśliwi zaproponowali dalszy sposób postępowania z tymi drapieżnikami. PZŁ proponuje rozpatrzyć koncepcję prof. Henryka Okarmy. Zakłada ona prowadzenie kontrolowanego pozyskania łowieckiego, które nie koliduje z zachowaniem populacji wilków.

Według prof. Okarmy myśliwi mogą zapewnić rzeczywistą i efektywną ochronę. Kontrolę liczebności wilków mogą sprawować wyłącznie myśliwi i tylko przez ściśle kontrolowany odstrzał – czytamy w stanowisku PZŁ.

Polski Związek Łowiecki podkreśla, że w obecnej sytuacji nie można dłużej myśleć tylko o pojedynczym wilku, ale o całej populacji i gatunku.

Sprzeciw wobec wykorzystaniu wilków do walki przeciwko myśliwym

Na koniec natomiast PZŁ odniósł się do ataków skierowanych wobec myśliwych podkreślając: – Polski Związek Łowiecki sprzeciwia się wykorzystywaniu wilków przez ruchy antyłowieckie w walce z myślistwem. Rozpowszechniane informacje mają wywrzeć na opinii publicznej wrażenie, że jedynym niebezpieczeństwem, które zagraża wilkom są myśliwi. Podstawą działania Polskiego Związku Łowieckiego, jego priorytetem jest zachowanie bioróżnorodności, której elementem jest także wilk.

Czytaj również: Wilki w Wielkopolsce 2021 – rolnicy apelują o podjęcie działań

Źródło: PZŁ; TVN24

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 28

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Małgorzata pisze:

  A moze tak PZŁ rozwiazalby problem dzikow atakujacych na osiedlach praktycznie w kazdym miescie a nie wilków w zaledwie kilku miejscach? Jak mawiaja znawcy od fauny ciepla aura sprawiła ze szczeciniaste potwory mnożą sie dwa razy w roku i włażą bezkarnie na osiedla. To nic przyjemnego spotkać taka gromadę po zmierzchu węszącą za śmietnikiem..

 2. Avatar Łukasz pisze:

  Skąd ta nagonka na „niebezpieczne” wilki i kto za tym stoi..?
  https://www.youtube.com/watch?v=shps_JJGgac
  Poniżej jeden z ciekawszych fragmentów (ale polecam też wcześniejsze wypowiedzi od ok. 9. minuty):
  „Jeżeli przeliczymy to sobie na pieniądze i ktoś patrzy przez pryzmat interesu ekonomicznego swojego koła łowieckiego czy swojego obwodu, to możemy przeliczyć, że my tracimy między 35 a 100 tysięcy złotych rocznie z 10 000 ha obwodu. Czyli tak wąsko patrząc, ekonomicznie, ten drapieżnik ma ogromny wpływ na nas”. – czyli sami mówią wprost, jaki mają cel w tym…. Populacja wilków w Polsce to jedynie 2-3 tyś osobników, a oni pitolą ciągle, że całe hordy Wików zagrażają naszemu bezpieczeństwu i dobytkowi…. a nie ma lepszego dowodu na to, jaki mają cel jak to, że sami o tym mówią….

  • Avatar Władek pisze:

   Szwecja ma limit 300 sztuk wilków, więc jak wypada to nasze 2-3 tysiące ?

   szwecja 450 tys km kwadrat , Polska 312 tys km kwadrat

 3. Avatar Michał pisze:

  W takiej sytuacji trzeba przestać chronić wilka i zacząć strzelać bo jak nie to będzie też ludzi atakował. I w takiej sytuacji człowiek jest najważniejszy a nie wilk.