Wiosenne odchwaszczanie rzepaku ozimego. Tylko z Korvetto
Wiosenne odchwaszczanie rzepaku ozimego dotychczas sprawiało sporo problemów. Jedne preparaty niezbyt skutecznie radziły sobie z chwastami, inne natomiast wymagały odpowiednich warunków pogodowych do wykonania zabiegu. Teraz w jednym zabiegu wiosennym można łatwo i skutecznie rozwiązać problem większości chwastów występujących w rzepaku ozimym. Jak? Tylko z Korvetto.
Ze względu na przekropną pogodę jesienią wiele plantacji rzepaku ozimego wymaga korekty odchwaszczania. Z różnych przyczyn jesienne zabiegi herbicydowe nie odniosły zamierzonych celów, powodując dylemat u rolników jak poradzić sobie z problemem wiosną. Czy konieczne będzie zastosowanie poprawkowego zabiegu wiosną? Jakie mogą być konsekwencje pozostawienia chwastów? Czy i jak wiosną skutecznie i bezpiecznie walczyć z chwastami.
Spis treści
Zwalczanie chwastów w rzepaku wiosną
Skąd problem z chwastami wiosną? Część z rolników korzystając ze sprzyjającej pogody w sierpniu i na początku września opóźniło siewy rzepaku pozostawiając je do odchwaszczenia powschodowego. Inni posiali rzepaki w terminie wykonując tylko zabieg chlomazonem po siewie, nastawiając się na drugi zabieg w późniejszym terminie. O ile wcześniejsze lata przyzwyczaiły nas do ciepłych i pogodnych jesieni o tyle 2020 rok pokazał, że każdy sezon jest inny. W trzeciej dekadzie września znacząco pogorszyły się warunki pogodowe – wystąpiły spore opady oraz panujące temperatury obniżały skuteczność herbicydów. Taki przebieg pogody skłania, aby poważnie rozważyć wiosenne odchwaszczanie rzepaku ozimego.
Zalety późnych siewów
Opóźnienie siewów przy ciepłych jesieniach pozwalało na zaoszczędzenie środków związanych z regulacją pokroju roślin oraz zabezpieczenia roślin przed chorobami grzybowymi. Przy długich i ciepłych jesieniach na intensywnie prowadzonych plantacjach trzeba było wykonywać zabieg dwa razy. Opóźniony siew może też znacząco zmniejszać porażenie roślin kiłą kapustnych (Plasmodiophora brassicae), ponieważ zarodniki pływkowe do zainfekowania korzeni rzepaku wymagają dużej ilości wilgoci i ciepła. Późne siewy pozwalają też w dużym stopniu ochronić rośliny przed szkodnikami. Kolejnym atutem opóźnionego siewu rzepaku jest lepsze rozłożenie prac w gospodarstwie.
Zapoznaj się z atrakcyjnym materiałem filmowym autorstwa Daniela Biernata – Wiosenne odchwaszczanie rzepaku ozimego.
O sytuacji polowej na plantacji rzepaku w końcowych dniach marca odpowiada Marian Kraśner z firmy Corteva Agriscience.
Kwestia ekonomiczna odchwaszczania rzepaku z Korvetto
Jak w przypadku prowadzenia każdego biznesu nie można zapomnieć o opłacalności i wyniku finansowym. Tak, Rolnik jest przedsiębiorcą, a nawet można pokusić się o stwierdzenie, że biznesmenem. Obecność chwastów na plantacji nie pozostaje obojętna dla wyniku finansowego. Nie zapomnijmy o progach ekonomicznej szkodliwości agrofagów. Zbytnie zachwaszczenie będzie miało wpływ na wysokość plonu oraz jego jakość – np. zanieczyszczenia.
W rzepaku szczególnie uciążliwymi chwastami będą: przytulia czepna, mak polny, chaber bławatek, chwasty z rodziny rumianowatych oraz bodziszek drobny. Wymienione chwasty powodują nie tylko spadki plonu, ale także zanieczyszczenie nasion rzepaku. A to krótko mówiąc przełoży się na obniżenie ceny uzyskiwanej na skupie. Wiosenne zwalczanie chwastów w rzepaku, o ile jest konieczne, powinno być wykonane najlepszym z dostępnych środków.
Przytulia czepna w rzepaku
Szczególnie niepożądanym chwastem w rzepaku ozimym jest przytulia czepna. Nasiona przytulii są w zasadzie niemożliwe do usunięcia podczas omłotu. Warto podkreślić, że przytulia czepna jest wybitnie wrażliwa na Korvetto. W tym miejscu polecamy również zapoznać się z artykułem i sprawdzić chwasty niepożądane w rzepaku i progi ich szkodliwości.
Wiosenne odchwaszczanie rzepaku
W ofercie firmy Corteva Agriscience mamy rozwiązanie skutecznie redukujące zachwaszczenie w rzepaku. Środek Korvetto, w składzie którego jest innowacyjny Arylex Active oraz dobrze znany chlopyralid to panaceum na wiosenne zachwaszczania plantacji rzepaku. Połączenie tych dwóch substancji pozwala na skuteczne zwalczanie chwastów dwuliściennych, a także nie zaszkodzi roślinom rzepaku w obecnej fazie.
Jakie chwasty zwalcza Korvetto? Korvetto zwalcza takie chwasty jak: mak polny, chaber bławatek, bodziszek drobny, maruna bezwonna, jasnota purpurowa. Jak również wymienioną już wcześniej przytulię czepną, której to próg szkodliwości w uprawie rzepaku jest bardzo niski. Zakres stosowania środka jest bardzo szeroki, ponieważ można go stosować od fazy BBCH 30 do fazy BBCH 50.
Podsumowanie
Podsumujmy wiosenne zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym. Na co powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę przy wiosennym zwalczaniu chwastów w rzepaku ozimym? Odchwaszczanie plantacji rzepaku wiosną związane jest z dość nieprzewidywalnymi warunkowymi pogodowymi. Mogą wystąpić zarówno spadki temperatur, jak i pojawić się opady deszczu. Czynniki te mogą wpływać na działanie herbicydów stosowanych w uprawie rzepaku. Tym samym wykonywane zabiegi wcale nie muszą być skuteczne. Dlatego warto rozważyć zastosowanie produktu sprawdzonego i dostosowanego do nietypowych wiosennych warunków. Takim produktem jest Korvetto, a jego istotnym atutem jest właśnie to, że można go stosować w niskich temperaturach oraz odporność na zmywanie. Wystąpienie opadów deszczu godzinę po oprysku nie obniży skuteczności wykonanego zabiegu. Preparat ten można mieszać z innymi herbicydami i nie będzie on stanowić zagrożenia dla uprawy roślin następczych. Zalecana dawka to 1 l/ha.
Zainteresuje Ciebie również – Wiosenne odchwaszczanie rzepaku – Zwalczanie chwastów w rzepaku wiosną.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.