Wirus PCV2: czym jest i jaki ma wpływ na rozród zwierząt?

Wirus PCV2 to cirkowirus. Atakuje on przede wszystkim warchlaki i tuczniki. Jednak najnowsze badania pokazują, że infekcja ta ma wpływ na zaburzenie pracy układu rozrodczego tych zwierząt gospodarskich.

Wirus PCV2 odpowiedzialny jest za zaburzenia w rozrodzie świń. Syndrom nieprawidłowości w rozmnażaniu trzody chlewnej przy udziale tego cirkowirusa może ujawnić się właściwie na wszystkich etapach rozrodu tych zwierząt hodowlanych. Przyczynia się do zwiększonej ilości strat oraz obniżenia wyników produkcyjnych.

Płody najbardziej są narażone na działanie tego wirusa do uzyskania immunokompetencji. Jest to okres, w którym prosięta wytwarzają odpowiednie przeciwciała.

Wirus PCV2 może przyczynić się do obumierania zarodka. Przez osłonkę otaczającą zarodek jednak nie może przeniknąć ze względu na nieznane do dzisiaj zależności chemiczne pomiędzy osłonką przejrzystą a embrionem. Według prowadzonych badań jego śmierć następuje w momencie namnażania się cirkowirusa w jego obrębie.

Wirus PCV2 również odpowiedzialny jest za śmierć płodów, a tym samym rodzenie się martwych osesków. Także zwiększony jest procent prosiąt zmumifikowanych. Uznaje się, że płody najbardziej są narażone na działanie tego wirusa do uzyskania immunokompetencji. Jest to okres, w którym prosięta wytwarzają odpowiednie przeciwciała chroniące je przed infekcją. Badania potwierdzają, że młode zwierzęta hodowlane uzyskują tę zdolność ok. 70 dnia ciąży lochy. Dzięki temu można wyciągnąć pewne wnioski. Jeżeli płody zostaną zainfekowane cirkowirusem przed 70 dniem ciąży, istnieje największe prawdopodobieństwo ich śmierci lub mumifikacji. Natomiast, jeśli do zakażenia dojdzie po 70 dniu ciąży, wtedy wytwarzane są specjalistyczne przeciwciała (ok. 21 dni od zakażenia płodów). Dzięki temu istnieje duża szansa na urodzenie się zdrowych prosiąt.

Należy pamiętać, że do zakażenia wirusem PCV2 pomiędzy płodami zachodzi bardzo powoli, jednak hodowca powinien po porodzie przebadać cały miot pod kątem zakażenia.

 

Sprawdź: Szczepienia prosiąt: czy są potrzebne?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *