fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/574433-j%C4%99czmie%C5%84-jary-kucyk-c1-stan-na-29042015r/

Wirusowa żółta karłowatość jęczmienia

Choroba należy do niebezpiecznych i może narazić rolnika na niemałe straty w plonie. Jak z nią walczyć?

Popularną i niebezpieczną chorobą wirusową występującą w każdym rejonie uprawnym zbóż jest wirusowa żółta karłowatość jęczmienia. Atakuje zboża, ale i dużą ilość innych jednoliściennych roślin.

Choroba należy do wysoce niebezpiecznych, ponieważ jej potencjalna szkodliwość może narazić nas na ogromne straty w plonie. Za żółtą karłowatość odpowiada wiele wirusów, choroba przenoszona jest jednak przez mszyce zbożowe i mszyce czeremchowe.

Wirus atakuje wiele rodzajów roślin, jego aktywność przejawia się podczas całej fazy wegetacyjnej, a jego intensywność zależna jest przede wszystkim od ilości i aktywności mszyc występujących w pobliżu naszych upraw.

Wirus atakuje wiele rodzajów roślin, jego aktywność przejawia się podczas całej fazy wegetacyjnej, a jego intensywność zależna jest przede wszystkim od ilości i aktywności mszyc występujących w pobliżu naszych upraw.

W okresie wiosenno-letnim wirusowa żółta karłowatość przenosi się ze zboża ozimego na zboże jare, po czym w następnej kolejności atakuje kukurydzę. Zimą wirus nie poraża roślin, ponieważ zimuje, a najlepsze warunki atmosferyczne dla rozwoju odnosi gdy temperatura otoczenia wrasta do przynajmniej 16°C.

Choroba ma zmienne objawy, do tych charakterystycznych zaliczamy przebarwienie liści na żółto w przypadku jęczmienia. Pierwsze symptomy dostrzegamy na końcówkach liści które następnie przenoszą się na w stronę pochwy liściowej. Porażony jęczmień jest znacznie mniejszy od tych, których nie dotknęło porażenie wirusem. Jęczmień dotknięty chorobą ma też zwykle sztywne liście, a ilość łodyg jest znacznie mniejsza i mają one krótsze kłosa. Wirus odpowiada również za pogorszenie obfitości plonowania które jest znacznie gorsze jakościowo.

Najlepszą profilaktyką ochronną w przypadku tej choroby jest przede wszystkim wysiew odmian odpornych na wirusową żółtą karłowatość jęczmienia. Dobrym rozwiązaniem w przypadku wykrycia dużej ilości mszyc jest stosowanie odpowiednich insektycydów zgodnie z zaleceniami producenta. Zdecydowanie jednak warto postawić na rośliny odporne na tę chorobę. Wirusowa żółta karłowatość należy do niebezpiecznych chorób, której znacznie łatwiej zapobiegać, niż skutecznie leczyć.

Przeczytaj też:

  1. Śnieć cuchnąca pszenicy: jak zwalczać?
  2. Zgorzel podstawy źdźbła: kiedy występuje?
  3. Rdza żółta: jak z nią walczyć?

Gryka zwyczajna: uprawa i zastosowanie

Gryka zwyczajna może być użytkowana nie tylko na ziarno w plonie głównym, ale również jako roślina poplonowa. Jak ją uprawiać?

15 stycznia 2017

Jak skutecznie ochronić uprawy i plantacje? Co nowego od Bayer CropScience?

Wraz z rozpoczęciem 2017 r. firma Bayer CropScience wprowadza kolejne produkty do ochrony upraw i plantacji. Jakie?

18 stycznia 2017

Grusza Konferencja – najpopularniejsza odmiana gruszy: czy słusznie?

Grusza Konferencja jest obecnie najczęściej spotykaną odmianą grusz w Europie. A jak jej uprawa wygląda w Polsce?

22 stycznia 2017