fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/574433-j%C4%99czmie%C5%84-jary-kucyk-c1-stan-na-29042015r/

Wirusowa żółta karłowatość jęczmienia

Choroba należy do niebezpiecznych i może narazić rolnika na niemałe straty w plonie. Jak z nią walczyć?

Popularną i niebezpieczną chorobą wirusową występującą w każdym rejonie uprawnym zbóż jest wirusowa żółta karłowatość jęczmienia. Atakuje zboża, ale i dużą ilość innych jednoliściennych roślin.

Choroba należy do wysoce niebezpiecznych, ponieważ jej potencjalna szkodliwość może narazić nas na ogromne straty w plonie. Za żółtą karłowatość odpowiada wiele wirusów, choroba przenoszona jest jednak przez mszyce zbożowe i mszyce czeremchowe.

Wirus atakuje wiele rodzajów roślin, jego aktywność przejawia się podczas całej fazy wegetacyjnej, a jego intensywność zależna jest przede wszystkim od ilości i aktywności mszyc występujących w pobliżu naszych upraw.

Wirus atakuje wiele rodzajów roślin, jego aktywność przejawia się podczas całej fazy wegetacyjnej, a jego intensywność zależna jest przede wszystkim od ilości i aktywności mszyc występujących w pobliżu naszych upraw.

W okresie wiosenno-letnim wirusowa żółta karłowatość przenosi się ze zboża ozimego na zboże jare, po czym w następnej kolejności atakuje kukurydzę. Zimą wirus nie poraża roślin, ponieważ zimuje, a najlepsze warunki atmosferyczne dla rozwoju odnosi gdy temperatura otoczenia wrasta do przynajmniej 16°C.

Choroba ma zmienne objawy, do tych charakterystycznych zaliczamy przebarwienie liści na żółto w przypadku jęczmienia. Pierwsze symptomy dostrzegamy na końcówkach liści które następnie przenoszą się na w stronę pochwy liściowej. Porażony jęczmień jest znacznie mniejszy od tych, których nie dotknęło porażenie wirusem. Jęczmień dotknięty chorobą ma też zwykle sztywne liście, a ilość łodyg jest znacznie mniejsza i mają one krótsze kłosa. Wirus odpowiada również za pogorszenie obfitości plonowania które jest znacznie gorsze jakościowo.

Najlepszą profilaktyką ochronną w przypadku tej choroby jest przede wszystkim wysiew odmian odpornych na wirusową żółtą karłowatość jęczmienia. Dobrym rozwiązaniem w przypadku wykrycia dużej ilości mszyc jest stosowanie odpowiednich insektycydów zgodnie z zaleceniami producenta. Zdecydowanie jednak warto postawić na rośliny odporne na tę chorobę. Wirusowa żółta karłowatość należy do niebezpiecznych chorób, której znacznie łatwiej zapobiegać, niż skutecznie leczyć.

Przeczytaj też:

  1. Śnieć cuchnąca pszenicy: jak zwalczać?
  2. Zgorzel podstawy źdźbła: kiedy występuje?
  3. Rdza żółta: jak z nią walczyć?

Podstawowe metody szczepienia gruszy

Szczepienie gruszy jest podstawowym zabiegiem który ma na celu zwiększenie odporności drzewa na mrozy i choroby. Jak poprawnie dokonać szczepienia gruszy?

21 lutego 2017

Chwasty w zbożach: jaki herbicyd zastosować wiosną?

Choć do wiosny i pojawienia się chwastów na polach jeszcze trochę czasu, warto już teraz zastanowić się, czym zwalczać agrofagi!

13 lutego 2017

Nawożenie fosforem i azotem: o tym warto pamiętać

Nawożenie fosforem zapewnia prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Azot wpływa na zawartość białka. O czym należy pamiętać dostarczając te składniki?

15 lutego 2017