Z wizytą w skansenie: tak kiedyś żyła polska wieś

W święto Matki Boskiej Zielnej odwiedziliśmy miejsce, gdzie dzień ten świętowany jest wyjątkowo. W skansenie w Olsztynku (woj. warmińsko-mazurskie) zgromadziły się tłumy, aby poświęcić zioła, zrobić zakupy na stoiskach ze swojską żywnością, a przy okazji powędrować w czasie i zobaczyć, jak żyło się na polskiej wsi lat temu 100, 200 i jeszcze dawniej.
Co roku 15 sierpnia w olsztyneckim skansenie odbywa się Regionalne Święto Ziół, przyciągające zwiedzających z całej Polski. Świeży aromat ziół, swojskie jedzenie i mnóstwo stoisk z rękodziełem to okazja do zrobienia wyjątkowych zakupów. Ale nie tylko – Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku to jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym można odbyć podróż przed wieki i poznać polską wieś taką, jak wyglądała przed wiekami.
Tu w skansenie czuję się, jakbym powróciła do dzieciństwa. Za czasów mojej młodości na polach nie było ciągników, tylko konie ciągnące maszyny rolnicze.
Skansen w Olsztynku to ponad 74 obiekty znajdujące się na 94 ha. Budynki mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne można nie tylko oglądać, ale też zwiedzać ich wnętrza.
– Przyjeżdżam tu co roku na swojskie zakupy – mówi pani Marianna z Olsztyna. – Pochodzę ze wsi i pamiętam smak swojskich wędlin czy chleba, których dzisiaj w mieście kupić się po prostu nie da. Tu w skansenie czuję się, jakbym powróciła do dzieciństwa. Za czasów mojej młodości na polach nie było ciągników, tylko konie ciągnące maszyny rolnicze. Wszędzie i ze wszystkim było dużo pracy, teraz rolnicy mają zdecydowanie łatwiej. Dobrze, że są takie miejsca, jak ten skansen. Moje dzieci i wnuki już nie pamiętają takich wsi, jak ta z czasów mojego dzieciństwa. Tutaj można wszystko zobaczyć praktycznie od środka.
Na zwiedzanie skansenu warto zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin. Każdy budynek to osobna historia i mnóstwo eksponatów we wnętrzu. Kto dziś do Olsztynka nie dotarł, nic straconego. Swojskie imprezy w skansenie odbywają się w sezonie letnim i jesiennym dosyć często. A tymczasem obejrzyjcie naszą galerię i sprawdźcie, jak kiedyś żyła polska wieś.
