Wkrótce przyspieszenie dynamiki infekcji patogenów [KOMUNIKAT]
Doradcy Agrotechniczni PROCAM informują: dynamika infekcji patogenów, jak i nalot szkodników, wkrótce mogą intensywnie przyspieszyć.
Spis treści
Bieżąca kontrola
Należy na bieżąco monitorować rośliny na polu i w zależności od kształtowania się sumy temperatur oraz wilgotności powietrza odpowiednio reagować. Jak widać na zdjęciach w galerii, potencjalnych zagrożeń entomologicznych jest wiele. Monitorowanie występowania chowaczy poprzez kontrolę prowadzoną w żółtych naczyniach oraz tablicach lepowych pozwoli w porę zabezpieczyć plantację rzepaku. Przy ocenie zagrożenia należy również zwracać uwagę na uszkodzenia systemu korzeniowego. W połączeniu z ewentualnymi przemrożeniami są szczególnym zagrożeniem dla uprawy rzepaku.
Uwaga na korzenie rzepaku
Uszkodzone korzenie rzepaku są bardziej podatne na gnicie, kiedy mamy większe uszkodzenia korzeni przez żerujące jesienią larwy śmietki kapuścianej, chowacza galasówka czy skoczogonków. Takie uszkodzenia wymagają większej uwagi w dokarmianiu i fungicydowej ochronie uszkodzonych plantacji.
Podobnie może być w odniesieniu do uszkodzeń zbóż, gdzie lokalnie występuje intensywniejsze żerowanie ploniarki zbożówki czy śmietki zbożowej. Jeśli chodzi o patogeny, to w tym roku oprócz szarej pleśni pojawia się dość mocne porażenie przez zgniliznę rzepaku. A w sytuacji dodatkowego żerowania gryzoni problem ten nabiera jeszcze większego znaczenia.
Doradcy agrotechniczni sygnalizują
Odnośnie zbóż, jak sygnalizują doradcy agrotechniczni, występuje bardzo duża presja patogenów, szczególnie mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozy paskowanej liści, ale także rdzy brunatnej oraz łamliwości podstawy źdźbła. Zwracając uwagę na uprawę jęczmienia, należy pamiętać o pojawiających się infekcjach plamistości siatkowej oraz rynchosporiozy, które jak na ten czas występują dość znacznie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!