Wniosek o dopłaty 2023 — pomoc doradców i nowy komunikat z ARiMR
W jaki sposób należy złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok? To pytanie zadają sobie rolnicy szczególnie dlatego, że tegoroczna kampania wniosków o płatności bezpośrednie pełna jest nowych przepisów i wątpliwości. Rolników, którzy nie złożyli jeszcze wniosków o dopłaty bezpośrednie, ucieszy zapewne to, że mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy oferowanej przez doradców z ODR.
Minął tydzień odkąd rolnicy, mogą składać wniosek o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. Podobnie, jak w poprzednich latach producenci mogą przesyłać wnioski wyłącznie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. W tym roku, ze względu na pojawiające się zmiany spowodowane wdrożeniem Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027 rolnicy mogą liczyć na pomoc w wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie.
Spis treści
Jakie zmiany w dopłatach bezpośrednich w 2023 r.?
Kampania wniosków o dopłaty bezpośrednie ruszyła pełną parą łącznie z nowymi rodzajami płatności, które związane są z ochroną środowiska i klimatu. Jak podaje ARiMR, w czasie pierwszego tygodnia rozpoczętego naboru rolnicy złożyli 19,2 tys. wniosków za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
W 2023 r. rolnicy muszą zmierzyć się z szeregiem zmian w przyznawaniu płatności bezpośrednich. Wiążą się one oczywiście z wdrażaniem Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. Pojawią się m.in. ekoschematy, a także wzmocnione zasady warunkowości oparte o normy GAEC. Nowe zasady mogą okazać się trudne dla rolników. Zwłaszcza dla producentów, którzy jeszcze nie przesłali swój wniosek o dopłaty bezpośrednie 2023.
Wniosek o dopłaty 2023 pomogą bezpłatnie złożyć doradcy rolni
Z powodu wyżej wymienionych zmian MRiRW zapowiedziało, że w razie potrzeby bezpłatnej pomocy w wypełnianiu wniosków udzielą doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolnictwa.
Doradcy będą mieli z tytułu pomocy świadczonej rolnikom dodatkowe premie, jeśli będą skutecznie im pomagać w wypełnianiu wniosków. Rolnicy mogą zaś bezpłatnie korzystać z porad doradców – zapowiedział minister Henryk Kowalczyk.
Dopłaty bezpośrednie 2023 — nowy komunikat z ARiMR
Swój wniosek o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok przesłało już prawie 20 tys. rolników. Producenci, którzy jeszcze tego nie zrobili przed złożeniem wniosku, powinni zapoznać się z komunikatami udostępnionymi przez ARiMR.
Pierwszy z nich dotyczy stosowania środków ochrony roślin na gruntach ugorowanych, na których w 2023 r. obowiązuje odstępstwo od zakazu produkcji. Rolnikom składającym wniosek o dopłaty bezpośrednie 2023 r. w aplikacji eWniosekPlus może pojawić się następujący komunikat:
W takim przypadku, jak informuje ARiMR na gruntach, gdzie zadeklarowano „Ugór z uprawą” i wskazano konkretną roślinę uprawianą na gruncie ugorowanym w 2023 r., można stosować środki ochrony roślin.
Czytaj również: Czynsz dzierżawny za grunty rolne — jakie stawki według danych KOWR?
Źródło: ARiMR; MRiRW
już widzę te dopłaty. miały być wyższe a będą niższe j jeszcze mniej dostępne przez różne dziwne obostrzenia. dziękujemy PiS