Wniosek o restrukturyzację małych gospodarstw – jak go wypełnić?
Prawidłowo wypełniony wniosek to kolejny krok do otrzymania 60 tys. zł na restrukturyzację małych gospodarstw. Jednak nim go złożycie, to musicie zgromadzić niezbędne dokumenty i poznać ,,złote zasady” które obowiązują przy tym naborze. Dzięki tym zasadom wniosek o restrukturyzację nie będzie miał przed wami żadnych tajemnic!
Spis treści
Wniosek o restrukturyzację – ,,złote zasady” przy jego wypełnianiu
Wypełniając wniosek o restrukturyzację należy pamiętać, że wszystkie pola obowiązkowe muszą zostać przez was wypełnione.
We wniosku o restrukturyzację podajecie informacje takie jak na przykład:
- rodzaj operacji w ramach której składacie wniosek
- dane podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy
- miejsce zamieszkania i adres podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy
- adres do korespondencji (w sytuacji, gdy jest on inny niż adres zamieszkania)
- dane identyfikacyjne, miejsce zamieszkania i adres małżonka (w momencie gdy beneficjent pozostaje w związku małżeńskim)
- informacje o gospodarstwie rolnym – w tym punkcie podajecie informacje o wielkości ekonomicznej waszego gospodarstwa. O tym, jak ją obliczyć wspominaliśmy tutaj.
Oprócz tego, właściciele trzody chlewnej muszą w tym miejscu wymienić numery siedziby stada świń
informacje o załącznikach – przy wymienionych załącznikach należy wpisać ile załączników złożycie wraz z wnioskiem o płatność
Warto również przypomnieć, że wniosek o restrukturyzację małych gospodarstw należy wypełnić komputerowo, bądź odręcznie drukowanymi literami, unikając skreśleń i pomyłek!
Przy wypełnianiu wniosku o restrukturyzację należy uwzględnić wspomniane przez nas zasady, które zostały również przedstawione w Rozporządzeniach MRiRW, a także w instrukcjach opracowanych przez ARiMR. Wszystkie te informacje możecie znaleźć tutaj i tutaj.
Pamiętaj o załącznikach!
Do wniosku o restrukturyzację musicie dołączyć następujące załączniki:
- oświadczenia:
- małżonka wnioskodawcy o wyrażeniu zgody na ubieganie się o premię na restrukturyzację małych gospodarstw (dotyczy osób pozostających w związku małżeńskim)
- współposiadacza gospodarstwa o wyrażaniu zgody na otrzymanie płatności (jeśli operacja jest przedmiotem współposiadania)
- współwłaściciela nieruchomości (w przypadku, gdy podmiot planuje inwestycję na gruntach stanowiących przedmiot współwłasności)
Oprócz tego, wniosek o restrukturyzację należy złożyć wraz z:
- zaświadczeniem wydanym przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wysokości dochodów pochodzących z poza rolnictwa, lub z działów specjalnych (o ile takie są prowadzone)
- zaświadczeniem z gminy o liczbie hektarów przeliczeniowych wchodzących w skład gospodarstwa podmiotu starającego się o płatność
- numerem księgi wieczystej – jeśli w gospodarstwie występuje nieruchomość dla której księga wieczysta prowadzona jest w systemie teleinformatycznym
- kosztorysem inwestorskim – jeśli zaplanowana przez was restrukturyzacja przewiduje wykonanie inwestycji budowlanej
- biznesplanem zapisanym na CD lub DVD wraz z wydrukiem, który przedstawia podsumowanie biznesplanu
Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu płatności w terminie 6 miesięcy możecie starać się o wypłacenie pierwszej raty pomocy (w wysokości 80% całkowitej wartości pomocy). Wniosek o restrukturyzację należy wypełnić według instrukcji. Drugą ratę premii w wysokości 20% całościowej kwoty pomocy możecie otrzymać po zrealizowaniu biznesplanu (jednak nie później niż po upływie 3 lat od wypłaty pierwszej raty pomocy).
W następnym artykule przedstawimy wam jak należy sporządzić biznesplan, aby uniknąć braków formalnych przy kolejnym naborze.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Czy można zrezygnować z projektu po złożeniu wniosku?