Wniosek o straty suszowe. Nowe zasady szacowania strat. Sprawdź!

Dla nikogo chyba nie jest już tajemnicą, że problemy z suszą na trwałe wpisały się w życie polskiej wsi. Praktycznie od wielu lat rolnicy ponoszą straty w wyniku niedoboru wody w glebie. Na szczęście dotychczasowe metody szacowania strat suszowych odchodzą do lamusa, a zastąpi je wniosek o straty suszowe.

Może wydawać się to dziwne, ale w Polsce, w okresie sześciodekadowym od 1 czerwca do 31 lipca, wystąpiło zwiększenie deficytu wody dla roślin o prawie 24 mm w stosunku do poprzedniego okresu. Krótko mówiąc IUNG-PIB stwierdza suszę rolniczą na terenie 16 województw, a w trzech z nich aż w 13 uprawach.

Wniosek o straty suszowe

Wkrótce po piśmie KRIR do MRiRW o pilne uruchomienie rządowej aplikacji umożliwiającej złożenie wniosku o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę, aplikacja zaczęła działać. Najistotniejsze jest to, że rolnicy samodzielnie szacują szkody spowodowane przez tegoroczną suszę w uprawach rolnych, za pomocą publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”.

Faktem jest, że od 2020 r. wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy można składać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji.

Wniosek o oszacowanie strat 2021 – kto pyta, nie błądzi

Na stronach MRiRW oprócz instrukcji wypełniania aplikacji znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. I tak np. wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy można składać do 15 października. Na dodatek rolnik ma prawo wielokrotnie korygować wniosek w miarę powstawania strat w poszczególnych uprawach. Ściśle mówiąc, wniosek jest uzupełniany tak długo, aż nie zostanie podpisany Profilem Zaufanym.

Oczywiście pamiętamy, że szkodę suszową zgłaszamy wówczas, gdy uprawa objęta jest przez System Monitoringu Suszy Rolniczej. Należy pamiętać, że wniosek o straty suszowe może złożyć każdy producent rolny, który złożył wniosek o przyznanie płatności i posiada Profil Zaufany.

O nowej aplikacji przeczytasz również w materiale: Wniosek o oszacowanie strat. Nowa apka dla rolników?!

Wniosek o straty suszowe – krótka instrukcja obsługi

Aplikacja „Zgłoś szkodę rolniczą” jest kolejnym dokumentem elektronicznym, którym muszą posługiwać się rolnicy zgłaszający straty spowodowane suszą. Aby skorzystać z aplikacji niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego.

Po prawidłowym zalogowaniu się do aplikacji należy potwierdzić dane osobowe a następnie zalogować do eWniosku Plus. Czynność tę wykonuje się, aby pobrać listę zgłoszonych w nim upraw oraz liczbę zarejestrowanych zwierząt. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie danych o gospodarstwie. Po pomyślnym zatwierdzeniu danych przechodzi się do wypełnienia części: Wniosek o oszacowanie szkód w wyniku suszy w gospodarstwie rolnym.

Następnie wypełniamy 6 sekcji podając wymagane dane.

ARiMR wnioski suszowe 2021. Informacje o uprawach i szkodach w wyniku suszy

Jeżeli wnioskodawca posiada działki lub uprawy, to w tej sekcji uzupełnia dotyczące ich szczegółowe informacje i oznacza, które tereny są dotknięte suszą (wymagane, jeżeli w eWniosek Plus są zgłoszone uprawy).

Informacje o produkcji zwierzęcej

W tej sekcji rolnik deklaruje, czy posiada produkcję zwierzęcą a jeżeli tak, to wprowadza szczegółowe informacje o niej (wymagane).

Informacje o stratach w stawach rybnych

Tu właściciele hodowli składają deklaracje, czy posiadają stawy rybne, które doznały strat w wyniku suszy. Przy odpowiedzi twierdzącej wprowadzają ich powierzchnię (wymagane).

Informacje o stratach w uprawach trwałych

W tej sekcji gospodarz deklaruje, czy posiada uprawy trwałe, które doznały strat w wyniku suszy. Jeżeli tak, to wprowadza o nich szczegółowe informacje (wymagane).

ARiMR wnioski o suszę 2021. Informacje o ubezpieczeniu

W tym miejscu deklaruje się, czy w dniu wystąpienia szkód gospodarstwo było ubezpieczone. Jeżeli tak jest, to dołącza się odpowiednią dokumentację (wymagane).

Podgląd i wysyłka wniosku

W ostatniej części wnioskodawca może podejrzeć swój wniosek oraz pobrać plik PDF z jego zawartością. Jest to ostatni krok, który pozwoli mu podpisać i wysłać wniosek.

Wniosek o straty suszowe 2021 – podsumowanie

Nie ma już chyba odwrotu od posługiwania się dokumentami elektronicznymi. Taka też jest aplikacja pn. „Zgłoś szkodę rolniczą”. Wielu rolnikom, zwłaszcza tym, którzy samodzielnie wypełniali eWniosek Plus, wniosek o straty suszowe nie przysporzy trudności. Najważniejsze jest jednak to, że ujednolicone zostały zasady szacowania strat spowodowanych przez suszę.

Źródło: IUNG-PIB Puławy; MRiRW; ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *