Wsparcie dla rolników z KPO — będą zmiany w zasadach

Ostatnie nabory wniosków o wsparcie dla rolników z KPO realizowane przez ARiMR zakończyły się w ostatnich miesiącach 2022 r. Mijają kolejne tygodnie, jednak wypłata pieniędzy z KPO jeszcze nie rozpoczęła się, z uwagi na wciąż trwające ustalenia. Mimo to ministerstwo rolnictwa zaproponował zmiany w jednym wsparciu, które zaczną obowiązywać w kolejnych naborach wniosków.
Ministerstwo rolnictwa zaproponowało zmiany w zasadach wsparcia w rozporządzeniu, które przekazano do konsultacji publicznych. Modyfikacje, które w nim zaproponowano mają na celu dostosowanie zasad uwzględniając zmieniającą się sytuację rynkową. Nowe przepisy obejmujące wsparcie dla rolników z KPO będą więc stosowane w przypadku kolejnych naborów wniosków.
Spis treści
Wsparcie dla rolników z KPO według nowych zasad
Zmiany w zasadach wsparcia dla rolników z KPO podano w rozporządzeniu MRiRW w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia. Odnoszą się one do pomocy finansowej udzielanej na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu.
Pierwsza zaproponowana zmiana w tym programie dotyczy rozszerzenia katalogu materiałów, z których wykonywane są słupy. Co ma na celu uwzględnienie nowych technologii, które stosowanie są w chmielarstwie.
Pomoc z KPO w ARiMR — co się zmieni?
Ponadto w nowych przepisach, które obejmują wsparcie dla rolników z KPO zasugerowano, aby wydłużyć czas realizacji przedsięwzięcia od dnia zawarcia umowy z ostatecznym odbiorcą wsparcia z 12 miesięcy na 24 miesiące.
Zmiana wynika z faktu, że wymianę słupów należy przeprowadzić w okresie spoczynku roślin. W sytuacji przeprowadzenia naboru na wiosnę 2023 r. nie wszyscy plantatorzy mogą zdążyć z wymianą słupów przed kolejnym okresem wegetacji chmielu, stąd proponowane wydłużenie czasu na wymianę słupów – uzasadniono w rozporządzeniu.
Wyższe wsparcie dla rolników z KPO
Oprócz tego, w zmienionym rozporządzeniu resort rolnictwa zaproponował, aby wsparcie dla rolników z KPO było wyższe. Poziom wsparcie nie powinien jednak przekroczyć:
- 65% standardowej stawki jednostkowej w przypadku rolników urodzonych po 31 grudnia 1982 r.,
- 55% standardowej stawki jednostkowej w odniesieniu do pozostałych producentów.
Jak uzasadniono w rozporządzeniu, powyższa zmiana łącznie z dostosowaniem (zwiększeniem) standardowej stawki jednostkowej spowoduje podwyższenie rzeczywistej kwoty wsparcia w zł na 1 ha. To z kolei oznacza, że nowe przepisy są korzystniejsze dla producentów, od tych które obecnie obowiązują.
Czytaj również: Nieoprocentowane pożyczki dla hodowców świń — zasady i kwoty
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji; MRiRW

witam czy są planowane jakieś dotacje na działalność gospodarczą pozarolniczą w najbliższym czasie?