Wsparcie rolnictwa ekologicznego w Polsce ma sens? Dowiedz się więcej!
Rolnictwo ekologiczne może być polską szansą – tak uważa szef Rady ds. Rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. Potrzebne do tego jest jednak odpowiednie wsparcie rolnictwa ekologicznego, a także wyeliminowanie określonych barier administracyjnych. Jego zdaniem, po spełnieniu tych i innych warunków może stać się bardziej dochodowe, niż jest obecnie.
Temat rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce został podjęty podczas ostatniego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Przewodniczący Rady – Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił przygotowane rozwiązania dla rządu, dzięki którym rolnictwo ekologiczne stanie się według niego bardziej dochodowe.
Spis treści
Wsparcie rolnictwa ekologicznego dla gospodarstw produkujących żywność
Szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa podkreślił, że rolnictwo ekologiczne ma szansę rozwinąć się w Polsce, pod warunkiem opracowania odpowiedniej polityki wsparcia gospodarstw:
,,Rolnictwo ekologiczne może być polską szansą. Polska ma dobre warunki do rozwoju rolnictwa ekologicznego, stosunkowo dużo jeszcze zatrudnionych ludzi w tym rolnictwie, mniejsze gospodarstwa, czasami z nadwyżkami siły roboczej w rolnictwie ekologicznym szczególnie potrzebnej. Ale trzeba przemyśleć całą politykę wsparcia dla rolnictwa ekologicznego, byśmy nie trwonili środków publicznych na fikcję, na gospodarstwa, które nie dają żadnej produkcji. Byśmy wspierali tych rolników, którzy – produkując – dostarczają na rynek produkty poszukiwane przez konsumentów.”
Po czym dodał, że wsparcie rolnictwa ekologicznego należy kierować do gospodarstw zajmujących się produkcją ekologiczną, a także przetwórstwem rolno-spożywczym.
Wsparcie rolnictwa ekologicznego, zmniejszenie biurokracji i poszerzenie oferty produktów
Zdaniem Ardanowskiego rolnictwo ekologiczne wymaga nie tylko wsparcia, ale także zmian w zakresie biurokracji i poszerzenia oferty o półprodukty i produkty finalne. Były minister rolnictwa stwierdził, że należy wyeliminować bariery administracyjne i zmniejszyć obciążenia biurokratyczne. Jak przekonuje, należy również zwrócić uwagę na oczekiwania konsumentów, które ulegają ciągłym zmianom:
,,Konsumenci oczekują nie tylko surowych warzyw i owoców, ale również półproduktów i produktów finalnych. Jesteśmy coraz bardziej zapracowani, wiele gospodyń już nie poświęca tyle czasu na przygotowanie posiłków. Cała gama produktów, które są w żywności konwencjonalnej, musi również dotyczyć żywności ekologicznej.”
Szef Rady ds. Rolnictwa zapowiedział, że propozycje omówione podczas posiedzenia w tym wsparcie rolnictwa ekologicznego zostaną przekazane premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
Czytaj również: Ardanowski o Polskim Ładzie i wsparciu polskiego rolnictwa
Źródło: PAP
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!