Wsparcie za pasze bez GMO trafi do rolników?
Część rolników stosuje w żywieniu swoich zwierząt pasze bez GMO, które często są droższe, od tych tradycyjnych. Rolnicy ponoszą więc dodatkowe koszty, przez co produkcja staje się mniej opłacalna. Czy w związku z tym, mogą oni liczyć na wsparcie za pasze bez GMO?
Propozycję w tej sprawie zainicjowała Podlaska Izba Rolnicza, która za pośrednictwem KRIR skierowała pismo do ministra rolnictwa – Grzegorza Pudy. Samorząd rolniczy chce, aby rolnicy mogli ubiegać się o wsparcie za pasze bez GMO, gdyż żywienie zwierząt paszami niemodyfikowanymi genetycznie jest kosztowne i będzie dalej drożało.
Spis treści
Wsparcie za pasze bez GMO – MRiRW odpowiada
MRiRW odpowiadając na propozycję samorządu rolniczego stwierdził, że – W katalogu dopłat nie przewiduje się formy pomocy w postaci systemów wsparcia bezpośredniego, czyli płatności dla rolników skarmiających zwierzęta paszami niemodyfikowanymi genetycznie. Mimo tego, MRiRW zapewnia, że istnieje wsparcie z którego mogą skorzystać rolnicy stosujący pasze bez GMO. O jakim wsparciu mowa?
Po pierwsze rolnicy mogą ubiegać się o płatność do roślin strączkowych na ziarno w której mają nastąpić zmiany. Jak podaje MRiRW – Ze skutkiem od roku 2021 planowane jest zniesienie degresywności, co może korzystnie wpłynąć na zwiększenie upraw tych roślin. Oprócz tego, rolnicy mogą ubiegać się o płatność do roślin pastewnych. Powyższe wsparcie przyznaje się niezależnie od kierunku przeznaczenia plonu (wykorzystanie na potrzeby własne lub na sprzedaż).
Wsparcie za pasze bez GMO w ramach PROW
Resort rolnictwa zapowiedział także wsparcie dochodów rolników w ramach Planu Strategicznego WPR. Będzie to możliwe poprzez realizację następujących instrumentów:
- „Wsparcie dochodów związane z wielkością produkcji do paszowych roślin wysokobiałkowych”,
- ,,Wsparcie dochodów związane z wielkością produkcji do roślin wysokobiałkowych na nasiona”,
- „Wsparcie dochodów związane z wielkością produkcji do krów”,
- „Wsparcie dochodów związane z wielkością produkcji do młodego bydła”.
Ponadto, w ramach Planu Strategicznego zaproponowano także wsparcie w ramach ,,Inwestycji przyczyniających się do ochrony środowiska i klimatu”.
Rolnicy mogą również skorzystać ze wsparcia realizując poddziałanie 4.2 „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” – wsparcie dla przedsiębiorstw wytwarzających pasze bez-GMO. W okresie przejściowym planowane jest dopuszczenie do wsparcia nie tylko małe i średnie przedsiębiorstwa, ale także duże firmy. Głównie ze względu na to, że ich produkcja stanowi 50 proc. krajowego rynku pasz.
Czytaj również: Pasze GMO w Polsce. Zakłady paszowe będą musiały sięgnąć po krajowe białko
Źródło:KRIR
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
A wystarczyło by znieść zakaz skarmiania trzody chlewnej i drobiu mączkami mięśni kostnymi. Rozwiązania najprostsze jak zwykle nie brane nawet pod uwagę…