Wspólna Polityka Rolna 2022 – co dalej z reformą?

Wspólna Polityka Rolna w 2022 r. Jakie dalsze losy czekają WPR na lata 2023-2027? Według Wielkopolskiej Izby Rolniczej i FBZPR wdrożenie reform związanych z nową WPR, a także z Europejskim Zielonym Ładem nie jest możliwe. Powód tej decyzji jest prosty – trwający już kolejny tydzień atak Rosji na Ukrainę. Czy wstrzymanie unijnych reform jest rzeczywiście możliwe? Sprawdźmy!

Atak Rosji na Ukrainę prowadzony od 24 lutego 2022 r. pociąga za sobą szereg konsekwencji które mogą być również odczuwalne dla polskich rolników. Z tego, względu zarówno Wielkopolska Izba Rolnicza, jak i FBZPR uważają, że w obecnych, niełatwych czasach producenci nie mogą pozwolić sobie na wprowadzenie rozwiązań które podwyższają koszty produkcji, a jednocześnie ograniczają jej wielkość poprzez m.in. wprowadzenie produkcji ekologicznej.

Wspólna Polityka Rolna 2022 – reforma musi poczekać

Po agresji Rosji na Ukrainę prace nad Wspólną Polityką Rolną 2022 nabrały całkiem innego znaczenia. Tak uważa, Wielkopolska Izba Rolnicza która zwróciła się do ministra rolnictwa o zawieszenie prac nad wdrażaniem nowej WPR. Samorząd rolniczy woj. wielkopolskiego po pierwsze podkreślił, że Ukraina należy do grona największych producentów zbóż, kukurydzy a także drobiu. Jednak z powodu trwającego rosyjskiego ataku produkcja w tym kraju na obecną chwilę jest prawie niemożliwa. Z kolei w Polsce w ostatnich dniach obserwuje się znaczący napływ uchodźców, których trzeba będzie wykarmić.

Z tego powodu, zdaniem WIR Wspólna Polityka Rolna 2022 i związane z nią reformy należy odstawić na boczny tor.

Rozumiemy konieczność ochrony środowiska i klimatu ale te kwestie muszą niestety odejść na plan dalszy i poczekać na ustabilizowanie się sytuacji za wschodnią granicą Unii Europejskiej. Dotyczy to w równym stopniu energetyki opartej na paliwach stałych czy energetyki atomowej, jak i produkcji żywności – stwierdziła WIR.

Równocześnie Wielkopolska Izba Rolnicza proponuje, aby zamiast Wspólnej Polityki Rolnej umożliwić rolnikom dalszą realizację PROW. Wprowadzając do niego niektóre elementy Krajowego Planu Strategicznego jak np. ekoschematy:

Proponujemy kontynuację dobrze znanego rolnikom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i stopniowe wprowadzanie do niego elementów KPS, na przykład niektórych ekoschematów. Pozwoli to również na lepsze przygotowanie służb doradczych a następnie rolników do wdrożenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

Wspólna Polityka Rolna i Europejski Zielony Ład na dalszy plan

Wspólna Polityka Rolna 2022 i powiązanie z nią zmiany należy zatrzymać, tak również uważa FBZPR. Federacja w imieniu rolników zaapelowała o zawieszenie przez KE reform, które mogą spowodować dalszy wzrost kosztów produkcji.

Zmiany związane ze strategią „Od pola do stołu”, strategią „Bioróżnorodności” oraz pakietem Fit for 55 niewątpliwie będą miały takie negatywne oddziaływanie. Zaoszczędzony w ten sposób czas powinien być poświęcony na dokładne przygotowanie oceny skutków wpływu (impact assessment) tych regulacji na europejskie rolnictwo – podkreśliła FBZPR.

To nie jest czas na realizację programów, które doprowadzą Unię Europejską do ograniczania produkcji rolnejdodała na koniec FBZPR.

Czytaj również: Nawozy – czy będą dopłaty? Pojawił się projekt rozporządzenia

Źródło: WIR; FBZPR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Ciągniki rolniczeZobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *