Wspólna Polityka Rolna 2023 – będą odstępstwa od zasad? Sprawdź!

Nowa Wspólna Polityka Rolna realizowana w latach 2023-2027 niebawem stanie się faktem. Zanim to jednak nastąpi Komisja Europejska planuje wprowadzić odstępstwa od niektórych jej zasad. Głównym celem tych zmian jest zmaksymalizowanie zdolności produkcyjnych UE w zakresie zbóż przeznaczonych na produkty spożywcze.
Komisja Europejska na wniosek państw członkowskich UE zaproponowała tymczasowe, a zarazem krótkoterminowe odstępstwo od niektórych zasad polityki rolnej. Zaproponowane zmiany mają polegać przede wszystkim na zwiększeniu produkcji zbóż w celu rozwiązania problemów z bezpieczeństwem żywnościowym powstałych na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jakie dokładnie wyjątki znajdą się w nowej WPR? Sprawdźmy!
Spis treści
Wspólna Polityka Rolna 2023 bez płodozmianu i utrzymania obszarów nieprodukcyjnych
Komisja Europejska o tymczasowym, krótkoterminowym odstępstwie od niektórych zasad polityki rolnej poinformowała w komunikacie prasowym.
Zaproponowane odstępstwo odnosi się przede wszystkim do przepisów dotyczących płodozmianu i utrzymania na gruntach ornych elementów niezwiązanych z produkcją. To oznacza, że rolnicy nie będą mieli obowiązku stosowania płodozmianu, jak również utrzymywania obszarów nieprodukcyjnych.
Wspólna Polityka Rolna 2023 będzie zawierała odstępstwa, których skutki będą zależały od wyboru dokonanego przez państwa członkowskie i rolników.
WPR 2023-2027 – odstępstwo ograniczone do roku składania wniosków
Komisja Europejska w komunikacie prasowym podkreśliła również znaczenie norm dobrej kultury rolnej zgodnych z ochroną środowiska. Ich głównym celem jest zachowanie potencjału glebowego, jak również poprawa różnorodności biologicznej w gospodarstwach rolnych. Dlatego zaproponowane odstępstwo pozostaje ograniczone pod względem czasowym.
(…) odstępstwo jest tymczasowe, ograniczone do roku składania wniosków 2023 i ograniczone do tego, co jest absolutnie niezbędne do rozwiązania problemów związanych ze światowym bezpieczeństwem żywnościowym wynikających z rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę, a zatem wyklucza sadzenie upraw, które są zwykle wykorzystywane do karmienia zwierząt (kukurydza i soja) – wyjaśniła KE.
Jak zaznaczyła Komisja Europejska aktualna sytuacja pod względem bezpieczeństwa żywnościowego jest nadzwyczajna, mimo to Wspólna Polityka Rolna 2023 i w kolejnych latach musi być kontynuowana łącznie ze strategią ,,Od pola do stołu” i strategią ,,Na rzecz bioróżnorodności”.
Czytaj również: Kredyty dla młodych rolników 2022 – do wzięcia 9 mln zł. Sprawdź!
Źródło: Komisja Europejska