Wybór nasion – czym się kierować przy zakupie kwalifikatu?
Wybór nasion to ważny moment dla każdego rolnika, niezależnie od wielkości areału. Co trzeci gospodarz przeznacza środki uzyskane z dopłat bezpośrednich właśnie na zakup kwalifikatu. Sprawdź, czy kierujesz się podobnymi kryteriami, co właściciele porównywalnej ilości ziemi!
Wielkość i jakość zbioru, a więc również opłacalność uprawy zależy od potencjału genetycznego wykorzystanych nasion. Zastosowanie kwalifikatu jest najprostszym sposobem poprawy plonu. Decydowanie się na wysiew niepewnych nasion z własnego zbioru bywa ryzykowne. Dodatkową zachętą do zainwestowania w dobry materiał siewny może być możliwość ubiegania się o dopłatę w Agencji Rynku Rolnego.
Spis treści
Sprawdzona marka czy analiza oferty konkurencji?
Decydując o wyborze materiału siewnego, zwracamy uwagę na wiele różnych czynników. Najnowsze badania przeprowadzone przez agencję Martin & Jacob wskazują na duże przywiązanie do sprawdzonej marki oraz sprzedawcy nasion.
Badanie AGRIBUS 2016 wskazuje na duże przywiązanie rolnika do sprawdzonej marki oraz sprzedawcy materiału siewnego
Zaledwie co czwarty z nas dokładnie analizuje ofertę poszczególnych producentów, by po ich porównaniu wyłonić najkorzystniejsze rozwiązanie. Większość decyduje się na zastosowanie produktu, po który sięgała już wcześniej lub który został im polecony przez kogoś bliskiego. Co ciekawe, równie chętnie czerpiemy z porad profesjonalistów, co ze wskazówek znajomych – każdy z tych czynników jest istotny dla 18% nabywców kwalifikatu.
Cena nie gra najważniejszej roli
Wybór nasion wiąże się z porównaniem oferty różnych producentów. Część osób (13%) zwraca uwagę na promocje i bonusy, które mogą skłonić nas do zdecydowania się na dany produkt, również ten z wyższej półki cenowej. Co ciekawe, najniższa cena jest najważniejsza przy zakupie tylko dla 10% gospodarzy. Przy podejmowaniu decyzji zwracamy także uwagę na opinie zamieszczone w sieci. Rolnicy zadeklarowali, że wybierając nasiona chętniej sięgają do Internetu niż po artykuły prasowe.
Warto również zaznaczyć, że wielkość gospodarstwa ma duży wpływ na to, czym się kierujemy. Zobacz galerię, by przekonać się, czy decydujesz tak jak inni rolnicy!
*Przebadano reprezentatywną próbę (N=1006) gospodarstw rolnych o areale minimum 15-hektarowym.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!