Wycinka drzew – niebawem zmiana przepisów
Prawdopodobnie na przełomie maja i czerwca br. zacznie obowiązywać nowe prawo dotyczące ochrony przyrody zmieniające zasady wycinki drzew. Senackie poprawki zaostrzyły przepisy. Obecnie ustawa czeka na podpis Prezydenta.
Zgodnie z obowiązującym prawem, Prezydent ma 21 dni na podpisanie ustawy. Po jej podpisaniu, zostanie opublikowana, najprawdopodobniej w ciągu 1-2 dni. Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni po ich opublikowaniu, co oznacza w praktyce, że jeśli Prezydent szybko podpisze nową ustawę, przepisy mogą obowiązywać już pod koniec maja lub na początki czerwca br.
Nowe przepisy miały już obowiązywać, ale przedłużył się proces legislacyjny. Mając na względzie zaistniałe nadużycia rząd i PiS postulowały o jak najszybszą zmianę przepisów w tym zakresie.
– Ustawa może obowiązywać na przełomie maja i czerwca br. Liczymy na to – komentuje dla agropFaktu Wojciech Skurkiewicz poseł na Sejm RP. – Czy tak się stanie? Wszystko zależy od Prezydenta. Czekamy na jego podpis – dodaje.
Spis treści
Senat wprowadził poprawki zaostrzające przepisy
Senat wprowadził poprawki zaostrzając przepisy ustawy. Dotyczy to głównie pomiaru grubości pnia drzew, od którego zależy, czy trzeba będzie uzyskiwać pozwolenie czy nie.
– Senat wprowadził zmianę, że pomiar drzewa będzie odbywać się na wys. 5 cm nad ziemią, czyli na wysokości przyziemia – mówi poseł W. Skurkiewicz.
Kiedy będzie można ściąć drzewo bez zezwolenia?
Nowe przepisy określają, że drzewa szybkorosnące będzie można ściąć bez zezwolenia do 80 cm obwodu pnia liczonego 5 cm nad ziemią.
W przypadku drzew gatunków szlachetnych obwód, do którego można ściąć drzewo określono na 50 cm. Powyżej tego obwodu będzie trzeba uzyskać zezwolenie.
Zostanie zachowane prawo decydowania o drzewach na własnym gruncie
– W nowych przepisach zostanie zachowane prawo do decydowania o istniejących drzewach i krzewach na swoim prywatnym gruncie – dla agroFaktu mówi Ardanowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa, poseł na Sejm PR. – Oczywiście nie będą one mogły być usuwane, jeśli są chronione przez inne przepisy prawne tj. jeśli drzewa są chronione lub na terenie chronionym. Innym problemem jest wycinanie drzew pod działalność gospodarczą. Tu przepisy będą zaostrzone – dodaje.