Wycofanie matiramu z użycia w sadach
Wycofanie metiramu pozbawia sadowników kolejnej substancji aktywnej, którą mogli stosować oni w sadach do ochrony przed parchem. Do kiedy będą oni mogli wykorzystać posiadane zapasy środków?
Wycofanie metiramu nie ułatwi ochrony roślin w przyszłym roku. A środek ten sam był alternatywą dla wycofanego już wcześniej mankozebu, który był jednym z najpopularniejszych produktów do ochrony przed parchem jabłoni. A dostępną obecnie alternatywą na parcha może być m.in. ditianon.
Spis treści
Wycofanie metiramu — substancja zniknie z rynku
Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2455 z 7 listopada 2023 r. w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej metiram wycofuje tę substancję czynną z rynku. Jest to zgodne z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009, oraz w związku ze zmianą rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/201.
Czym jest metiram?
Metiram jest związkiem należącym do grupy ditiokarbaminianów. Obecnie na liście ministerialnej środków ochrony roślin znajduje się jeden preparat, który bazuje na tej substancji. Jest to fungicyd Polyram 70 WG. Jest to środek grzybobójczy o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego w uprawie jabłoni przed parchem jabłoni. Produkt ten można było stosować 3-5 razy w sezonie wegetacyjnym przy zachowaniu 7 dni odstępu pomiędzy zabiegami. Zaleca się naprzemienne stosowanie z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych.
W sadach jabłoniowych produkt można aplikować od wczesnych faz rozwojowych do końca sezonu. Zalecana dawka substancji aktywnej do jednorazowego stosowania wynosi 2,0-2,6 kg/ha (maksymalna 2.6 kg/ha). Wyższą dawkę dopuszczono w sytuacji silnego zagrożenia chorobą. Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji wynoszącego 21 dni. Środek zaleca się w okresie infekcji wtórnych, kiedy zagrożenie chorobowe jest już niższe, a istotną kwestią jest prawidłowe wybarwienie owoców.
Do kiedy będzie można jeszcze stosować produkty w metiramem?
Państwa członkowskie cofają zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające metiram jako substancję czynną do 28 maja 2024 r. Według informacji przekazanych przez ministerstwo rolnictwa, terminy na wykorzystanie zapasów produktów z metiramem są następujące:
środki, które wprowadzono do obrotu do dnia 28 maja 2024, można sprzedawać i dystrybuować do dnia 30 września 2024 r.;
do dnia 28 listopada 2024 można wykorzystywać, przechowywać i unieszkodliwiać środki ochrony roślin wprowadzone do dnia 28 maja 2024 r.
Reasumując, wycofanie metiramu coraz bardziej ogranicza pulę dopuszczonych do stosowania w sadach środków ochrony roślin. A tegoroczny, trudny sezon pokazał, że bez właściwej ochrony nie ma szans na produkcję dobrej jakości jabłek nawet dla przemysłu, nie mówiąc już o deserze.
Źródło: MRiRW
Czytaj również: Na interwencje pszczelarskie trwa kolejny nabór
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!