Wymiana dachów z azbestem. Dopłaty, programy, terminy

Wymiana dachów z azbestem i unieszkodliwienie innych wyrobów zawierających azbest do roku 2032 to cele programu przygotowanego jeszcze w 2002 roku. Rolnicy, którzy chcą dokonać wymiany dachów z eternitem w swoich gospodarstwach, będą mogli skorzystać z dofinansowania. Program dopłat zostanie uruchomiony w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, czyli KPO.

Należy pamiętać, że azbest jest substancją rakotwórczą. Natomiast zdemontowane wyroby zawierające azbest zalicza się do odpadów niebezpiecznych. Włókna azbestu są niewidoczne gołym okiem, a także praktycznie niezniszczalne. Dlatego im więcej jest w powietrzu azbesty oraz im dłużej utrzymuje się w powietrzu, tym bardziej objawia się jego negatywny wpływ na środowisko i człowieka.

Jeśli więc w powietrzu występuje azbest, to podczas wdychania wnika on do płuc, gdzie się gromadzi i zalega. Może z tego powodu wywoływać raka płuc, a także międzybłonniaka opłucnej.

Reklama

Azbest niebezpieczny dla gospodarstwa

Warto pamiętać o tym, iż jeśli na terenie naszej posesji znajduje się azbest, jesteśmy zobowiązani do powiadomienia o tym fakcie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Odpowiednie formularze są dostępne na stronach lokalnych urzędów. Można je też znaleźć w specjalnym portalu bazaazbestowa.gov.pl. Wymianę dachów z azbestem przeprowadzają wyspecjalizowane firmy.

Azbest jest dużym problemem w polskich gospodarstwach. Nawet jeśli elementy zawierające azbest, takie jak np. pokrycia dachów, wyglądają dobrze, nie są pokawałkowane, może dochodzić do uwalniania niebezpiecznych włókien. Wymiana dachów z azbestem jest więc elementem troski o własne zdrowie.

Do uwalniania włókien może przyczynić się korozja, dotykająca płyt azbestowo-cementowych, która wzrasta wraz z upływem lat. Wpływ będą miały drobne uszkodzenia mechaniczne: odkruszenia, pęknięcia, a także wiercenie otworów. Włókna uwalniają się także przy demontażu elementów azbestowych lub w czasie remontów.

Komu rolnik może zlecić wymianę dachu z azbestem? Rolnicy mają do wyboru wiele firm zajmujących się demontażem i utylizacją azbestu. Ich lista dostępna jest w bazie azbestowej.

fot. AdobeStock

Azbest w Polsce

Jak duży jest problem związany z użytkowaniem elementów zawierających azbest? Pokazują to liczby. Według danych opublikowanych na stronie bazaazbestowa.gov.pl aktualnie zinwentaryzowano 8 480 339 056 kilogramów elementów zawierających azbest. Aby wyobrazić sobie skalę, warto dodać, iż nowe płyty azbestowo-cementowe ważą średnio około 18 kg.

Natomiast z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, Piotra Herbuta, Grzegorza Nawalanego wynika, że jeszcze w 2014 roku na terenie wsi aż 30,3% budynków posiadało pokrycie z płyt azbestowo-cementowych. Zaś na 33,8% płyt stwierdzono występowanie grzybów i mchów oraz spękań, które przyczyniają się do uwalniania włókien azbestu do środowiska naturalnego. Eternit w znacznych ilościach nadal zalega na polskich wsiach.

Naukowcy zbadali, że po 17 latach użytkowania dachu z płyt ważących średnio 18 kg ubywa około 0,4 kg. To zaś świadczyła o utlenieniu się cementu i azbestu do atmosfery i gleby.

Jednak azbest to nie tylko problem wsi. Jak wynika z najnowszych obliczeń w Warszawie znajduje się prawie 5 ha tego dachów zawierających azbest.

Czy jest dofinansowanie na zmianę dachu z eternitu?

Polski rząd już w 2002 roku wprowadził „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowany na terytorium Polski”. Program ten zaktualizowano w 2009 roku. Jego celem jest minimalizacja skutków wykorzystywania produktów zawierających azbest. Ponadto według planu do końca 2032 roku z Polski mają zniknąć wszystkie wyroby zawierające azbest.

Wymiana dachów z azbestem w gospodarstwach rolnych jest bez wątpienia ważnym elementem usuwania azbestu w całej Polsce. Dlatego też  dofinansowanie na zmianę dachu z eternitu pojawiło się w planie KPO.

Czytaj również: KPO dla rolnictwa. Jakie będą dotacje? Sprawdź!

Skąd wziąć pieniądze na eternit?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała we wrześniu o uruchomieniu naboru na wsparcie wymiany dachów z azbestem. Od kiedy rolnicy mogą składać wnioski na wymianę dachu zawierającego azbest na budynkach rolniczych? Od 17 października do 15 listopada 2022 r. rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do wymiany dachu z azbestu.

Wsparcia dotyczy nie tylko usunięcia elementów azbestu, ale także zastąpienie go nowym pokryciem dachu. Wymiany można zaś dokonać na budynkach służących do produkcji rolniczej – na powierzchni nie większej niż 500 m2.

Należy jednak dodać, że ministerstwo ogłosiło nabór wniosków, mimo że pieniądze dla Polski w ramach KPO zostały zablokowane.  z uwagi m.in. na wątpliwości wobec praworządności.

Jak uzyskać dofinansowanie na usunięcie azbestu?

Według informacji ARiMR dofinansowanie na zmianę dachu z eternitu może uzyskać osoba, która podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. Ponadto dofinansowanie na usunięcie azbestu może otrzymać ktoś, komu przyznano płatności bezpośrednie. Szczegółowe zasady dot. dofinansowania na usunięcie azbestu można znaleźć na stronie ARiMR.

Ważne, aby wniosek o dofinansowanie na zmianę dachu z eternitu złożyć w formie elektronicznej. Należy to zrobić za pomocą systemu ARiMR – PUE, udostępnionego pod adresem https://epue.arimr.gov.pl.

Należy pamiętać o tym warunku, bo jak ostrzega Agencja, wnioski złożone w inny sposób nie będą rozpatrywane.

wymiana dachów z azbestem

Azbest na zabudowaniach gospodarczych, budynkach inwentarskich oraz mieszkalnych nadal licznie występuje na polskich wsiach.

fot. AdobeStock

Wymiana dachów z azbestem. Wysokość wsparcia

ARiMR poinformowała, iż wsparcie przyznaje się w oparciu o standardową stawkę jednostkową. Ile dokładnie wynosi dofinansowanie na wymianę dachu z azbestem? Na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czytamy – „Wsparcie przyznaje się w oparciu o standardową stawkę jednostkową w wysokości 40% kwoty stanowiącej iloczyn standardowej stawki jednostkowej i, odpowiednio powierzchni wymienianego pokrycia dachu, co stanowi 40 zł/m2 od kwoty 100 zł/m2 (wysokość standardowej stawki jednostkowej).”

Ile pieniędzy maksymalnie można dostać na eternit? Maksymalnie na jednego odbiorcę wsparcie na wymianę dachu z azbestem wynosi 20 000 zł.

Co więcej, na realizację przedsięwzięcia można otrzymać zaliczkę w wysokości 50% wartości wsparcia. Jednak to pod warunkiem, że wnioskodawca wystąpił o przyznanie tej zaliczki we wniosku o objęcie wsparciem.

O tym, kiedy rolnik dostanie pieniądze na eternit, decydują punkty. Przyznawane są one na podstawie ustalonych przez ARiMR kryteriów premiujących. Np. jeśli przedsięwzięcie jest realizowane na terenie powiatów o niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, rolnik może otrzymać dodatkowe 3 punkty. Jeżeli zaś przedsięwzięcie realizuje młody rolnik, ARiMR przyznaje 5 dodatkowych punktów. Listę kryteriów można znaleźć na stronie internetowej ARiMR.

Wymiana dachów z azbestem – podsumowanie

Szczegółowe informacje na temat wymiany dachu z azbestem udzielają Biura Wsparcia Inwestycyjnego Oddziałów Regionalnych ARiMR, a także Departament Działań Inwestycyjnych Centrali ARiMR. Ponadto można również zadzwonić na bezpłatną infolinię: 800 38 00 84.

Źródło: ARiMR, MRiRW, um.warszawa.pl, KPO dla rolnictwa. Jakie będą dotacje? Sprawdź!


Rolnik może otrzymać zaliczkę na wymianę dachu z eternitu. Zaliczka jest w wysokości 50 proc. przyznanej dotacji. Pozostałą część kwoty pomocy do wymiany dachu z azbestu rolnik otrzyma po zrealizowaniu działania i dopełnieniu koniecznych formalności. Ważna uwaga, rolnik może złożyć tylko jeden wniosek na dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 237

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Halina pisze:

    Czy nalezy sie wsparcie na zmiane dachu. domu pokrytego eternitem

  2. Mariusz pisze:

    kpina Panie ministrze to są grosze które wystarczą na utylizację i profesjonalne zdjęcie azbestu skorzysta ten kto i tak miał go wymienić czyli bogaty. l komu pomagacie

  3. Miro pisze:

    Po podpisaniu umowy z arimr mamy 12 miesięcy na wywiązanie się z niej a ja pytam jaki jest termin płatności tych maxymalnych 20000 ? O tym się już nie pisze! A funduszy z KPO nima i nie bedzie. Coś mi tu nie pasi.

  4. Teta pisze:

    Chociaż ludzi nie wkurzajcie takimi artykułami. Przy takiej inflacji i takiej rentowności w gospodarstwach dachy z eternitu przeżyją kolejne pokolenia. A te pozal się Boże dotacje starczą na pieprzę do ……. . Jeśli w ministerstwie nie potrafią myśleć logicznie niech korzystają z kalkulatora.

  5. Paweł pisze:

    A co z nierolnikami, którzy mają budynki pokryte eternitem?
    Poza tym zdjąć eternit to jedno, a na jego miejsce trzeba położyć normalny dach – no to chyba 20 tys nie starczy.
    Eternit for ever.