Wypadki w rolnictwie. Czy można im zapobiec?

Nie ma co kryć, że polskie rolnictwo się rozwija. Mamy coraz więcej nowoczesnych maszyn do dyspozycji. Plony wzrastają praktycznie z roku na rok. Nowoczesne rolnictwo zawitało na naszą wieś. Jest jednak jeden aspekt, który – mimo nowoczesności – nie znika. Wypadki w rolnictwie.

Intensywne prace żniwne trwają w najlepsze. Niestety wraz z nimi media obiegają wiadomości o nieszczęśliwych wypadkach na wsi. Często tragicznych. Nie ma co ukrywać, że większości z nich jesteśmy winni sami.

Nie ignorujmy niebezpieczeństwa

Każda maszyna rolnicza może stwarzać niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Producenci trzymają się norm bezpieczeństwa konstrukcji mechanicznych i tam, gdzie jest to potrzebne, montują osłony oraz wyraźne ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.

Trzeba jednak przyznać, że niezwykle często sami je ignorujemy, narażając się tym samym na wypadki. I tu najgorszym doradcą, jak zwykle, bywa pośpiech. Wypadki w rolnictwie są najczęściej następstwem braku uwagi i pochopnego działania. Często dochodzi do nich również na drogach.

wypadki w rolnictwie

Uwaga na prasy

Zapchanie prasy nie jest rzadkim przypadkiem. Każda instrukcja użytkowania i obsługi jasno mówi, co należy wtedy robić. Producenci stosują zabezpieczenia i ruchome podłogi niwelujące zapychanie się komór pras. Jednak żaden z nich nie nalepia naklejek „Tu wsadź rękę albo nogę”, a tak się często dzieje. Zbyt często niestety, co prowadzi do katastrofy.

Nie ma w Polsce wsi, na której nie doszłoby do wypadku w czasie obsługi maszyn. Zatrważające jest to, że ciągle powtarzają się te same. Także niezwykle częstą przyczyną są zaniedbania w obsłudze i użytkowaniu maszyn. Wielu nieszczęśliwych epizodów można uniknąć przestrzegając podstawowych zasad BHP.

Odnotowane przez KRUS wypadki w rolnictwie w 1 kwartale 2019 roku to niespełna 3 500 zdarzeń, a ponad 350 z nich miało bezpośredni związek z maszynami. Wypadki w rolnictwie – Komunikat KRUS.

Uwaga na osłony

Pomalowane na żółty ostrzegawczy kolor osłony bezpieczeństwa nie są montowane przypadkiem. Nie są także elementem ozdobnym. Osłaniają wirujące elementy lub paski klinowe i trzeba je ponownie montować po ich wymianie.

Wałki napędowe maszyn rolniczych muszą mieć osłony zapobiegające przed obrażeniami. Niby nie trzeba o tym przypominać, ale spójrzcie sami, ile jest wypadków spowodowanych przez ich brak.

Trzeba jasno wyjaśnić: maszyny rolnicze nie są przyczyną wypadków. Przyczyną zdarzeń są zwykle nasze własne zaniedbania, a często niechlujstwo. Wypadków w rolnictwie nie sposób uniknąć, jednak zadbajmy o to, żeby ich było coraz mniej. To zależy tyko od nas samych.

O wypadkach w rolnictwie informowała i ostrzegała przed nimi Magdalena Kowalczyk w artykule  „Uwaga na wypadki w gospodarstwie rolnym”.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *