Wypas kwaterowy: jakie ma zalety?

Krowy na pastwisku mają stały dostęp do świeżej i wartościowej zielonki. Aby pastwisko zapewniało im jak najlepszą dawkę pokarmową, warto zastosować wypas kwaterowy. Jest on efektywny i prosty w stosowaniu, a jednocześnie wyjątkowo wydajny.

Wypas kwaterowy polega na rotacyjnym użytkowaniu poszczególnych części pastwiska. Dzieli się je na mniejsze kwatery, ograniczone np. pastuchem elektrycznym, i spasa się jedną kwaterę za drugą. Ta forma wypasu ma sporo zalet.

– Przede wszystkim zapewnia krowom przebywającym na pastwisku zielonkę o najbardziej optymalnych wartościach odżywczych – wyjaśnia Marcin Gołębiewski z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie– Świetnie sprawdza się też w okresach, gdy tempo przyrostu runi jest niewystarczające. Zwierzęta nie muszą żywić się odrastającą runią łąkową, której wartości odżywcze są niewystarczające – gdy na jednej kwaterze zasoby trawy się skończą, wystarczy zmienić kwaterę na kolejną. W tym czasie na poprzedniej kwaterze rośliny zdążą odrosnąć do optymalnego poziomu.

wypas kwaterowy

Poszczególne części łąki można od siebie oddzielić np. elektrycznym pastuchem.

Wielkość kwater powinna być za każdym razem dostosowana do liczby krów, które będą na nich wypasane. Jedna kwatera zwykle spasana jest w ciągu 4–5 dni. Liczba kwater na pastwisku zależy natomiast od 3 czynników:

  1. czasu, jaki jest potrzebny do odrośnięcia runi pastwiskowej,
  2. wielkości stada
  3. oraz czasu spasania jednej kwatery.

Przy odpowiednim wypasaniu jedna kwatera może w systemie rotacyjnym posłużyć do żywienia bydła nawet 5–6 razy. Wypas kwaterowy umożliwia również racjonalne pielęgnowanie pastwiska oraz jego odpowiednie nawożenie, co jest utrudnione przy zastosowaniu wolnego wypasu zwierząt na całej dostępnej powierzchni pastwiska.

 

Przeczytaj również: Jak przygotować pastwisko do wypasu bydła?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *