Wypłata pomocy suszowej pod lupą Rzecznika Praw Obywatelskich

Wypłata pomocy suszowej znalazła się pod obserwacją Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Przyczyną są opóźnienia w jej przebiegu. Z tego powodu Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował do resortu rolnictwa pytania z prośbą o wyjaśnienia. Zapytaliśmy Rzecznika Praw Obywatelskich dlaczego zainteresował się tą sprawą i otrzymaliśmy odpowiedź.
Spis treści
Wypłata pomocy suszowej, a może jej brak?
Przypomnijmy, Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował pismo do Ministra Rolnictwa z prośbą o wyjaśnienie zaległości w wypłacaniu pomocy suszowej z 2019 r. Informowaliśmy o tym w artykule Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje – gdzie jest zaległa pomoc suszowa? Zainteresowani sprawą postanowiliśmy skierować jeszcze kilka pytań do Rzecznika Praw Obywatelskich, aby rolnicy mieli pewność, że nastąpi przełom w tej kwestii. Wielu zainteresowanych gospodarzy zwraca uwagę, że wypłata pomocy suszowej za rok 2019 przebiega nadal ze sporymi problemami i oczekują zmiany.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przesłało dodatkowy komentarz odpowiadając na pytania przedstawione przez agrofakt. Prezentujemy je poniżej.
-
Dlaczego Rzecznik Praw Obywatelskich zainteresował się tą sprawą?
Sprawa opóźnień w wypłacaniu pomocy suszowej wymagała podjęcia z uwagi na szereg praw rolników. Po pierwsze, istotnym problemem jest poszanowanie zasad wynikających z prawa do dobrej administracji. Zgodnie z którym, organy państwa powinny działać w sposób sprawny i budzący zaufanie obywateli. Biorąc natomiast pod uwagę publiczne obietnice udzielenia pomocy suszowej w zeszłym roku (…) mają prawo liczyć na ich zrealizowanie.
Bardzo istotna w tej sprawie jest także kwestia braku spójnych i rzetelnych informacji dotyczących samego programu pomocy, w szczególności trybu przyznawania wypłat. Dotyczy to także ich wysokości, oraz stanu jego realizacji. Taki stan rzeczy narusza ponadto konstytucyjne prawo obywateli do dostępu do informacji publicznej. Nakazuje ono, aby państwo działało w sposób przejrzysty i nie wprowadzający obywateli w błąd. Zdaniem Rzecznika interwencja (…) była uzasadniona także z uwagi na problemy, z jakimi borykają się rolnicy jako przedsiębiorcy szczególnie narażeni na negatywne skutki klęsk żywiołowych.Rzecznik miał także na uwadze możliwość pojawienia się podobnych problemów w związku (…) z ryzykiem ponownego wystąpienia klęski suszy w tym roku. Problem ten ma także bardzo istotne znaczenie dla bezpieczeństwa gospodarczego i ekologicznego wszystkich obywateli.
-
Czy Rzecznik Praw Obywatelskich chce w jakiś sposób przyśpieszyć wypłatę zaległej pomocy suszowej dla rolników?
Rzecznik będzie monitorował sprawę wypłat pomocy suszowej. W ramach przysługujących mu ustawowych kompetencji podejmie działania w celu jak najsprawniejszej i powszechnej realizacji programu.
-
Czy po otrzymaniu konkretnych informacji z MRiRW będą podejmowane dalsze kroki mające na celu przyśpieszenie wypłat dla rolników poszkodowanych przez zeszłoroczną suszę?
O dalszych działaniach Rzecznik zdecyduje po zapoznaniu się z odpowiednimi informacjami dotyczącymi programu i stanowiskiem MRiRW w tym zakresie.
-
Czy Rzecznik Praw Obywatelskich planuje również interweniować w sprawie tegorocznej pomocy suszowej, która nie wiadomo czy zostanie wypłacona rolnikom?
W zależności od treści odpowiedzi uzyskanej do Ministerstwa Rzecznik zadecyduje o działaniach dotyczących także pomocy suszowej za bieżący rok. Rzecznik w wystąpieniu skierowanym do MRiRW poprosił o wyjaśnienia dotyczące także tego problemu.
Co wynika z odpowiedzi Rzecznika?
W gruncie rzeczy z odpowiedzi udzielonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara wynika niewiele. Słusznie, ze Rzecznik zainteresował się sprawą tzw. suszowego. Jak można się domyślać opóźnienia mają związek z bezprecedensową sytuacją z jaką spotkało się nasze państwo. COVID-19 zdestabilizował nie tylko publiczne życie, ale przede wszystkim pokrzyżował szyki realizacji wielu planów w tym gospodarczych. Każdy z nas odczuł to na swój sposób. Najgorsze, że pewnie jeszcze odczuje, ponieważ nie sposób snuć przewidywania z jaką kondycją wejdziemy w najbliższy rok.
Z nadesłanych odpowiedzi wynika, że Rzecznik nie ma realnych kompetencji do tego, aby przyspieszyć zaległe wypłaty. Monitorując sprawę będzie zwracał uwagę na jej przebieg. Jednak nie daje żadnej konkretnej odpowiedzi jakie ewentualne kroki podejmie i kiedy. W takim razie nadal nie wiemy jak szybko te działania przełożą się na kieszeń rolnika. Wniosek z tego jest jeden. Wypłata pomocy suszowej nadal pozostaje w rękach tych, którzy ją ustanowili, zaś rolnik powinien poczekać na swoją kolej. Z pewnością pieniądze otrzyma.

Otrzyma tylko kiedy to przykre że inni dostali już rok temu A inni wcale człowiek człowiekowi nie równy. Mazowieckie zero na koncie za suszowe
podlaskie też czeka i to wielu rolników z tego co wiem pozdrawiam