Wyrównanie dopłat dla rolników od 2023 r.? Sprawdź!

Od 2023 r. rolnicy uzyskają dopłaty bezpośrednie według zasad określonych w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027. Jak się okazuje na początku nowego okresu programowania nastąpi również wyrównanie dopłat dla rolników. Czy wyższe dopłaty trafią jednak do wszystkich producentów? Sprawdźmy!
Wyrównanie poziomu dopłat bezpośrednich dla rolników ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Brańsku w woj. podlaskim. Dzięki wyższym dopłatom rząd spełni jedną z obietnic złożoną podczas Kongresu Polskiej Wsi. Czy w związku z tym wyrównane dopłaty bezpośrednie otrzyma każdy z producentów?
Spis treści
Wyrównanie dopłat dla rolników i rodzinnych gospodarstw już od stycznia?
Rząd, w tym również premier Mateusz Morawiecki chce żeby polskie rolnictwo było opłacalne, dlatego swoją politykę kieruje przede wszystkim w stronę gospodarstw rodzinnych. Czyli takich których powierzchnia liczy od 30 do 50 ha.
Wsparcie gospodarstw będzie możliwe poprzez wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników już od stycznia 2023 r.
Wyrównamy, a nawet przekroczymy średni poziom dopłat dla rolnika od hektara w porównaniu do średniego poziomu dopłat w Unii Europejskiej – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Jak podaje portal wnp.pl wyższe dopłaty bezpośrednie od 2023 r. pozwolą rolnikom osiągnąć warunki finansowe podobne do rolników francuskich, czy niemieckich. Biorąc pod uwagę uzyskane środki finansowe w tej samej walucie, czyli w euro.
Czytaj również: Wzrost cen nawozów azotowych. Czym zastąpić drogie nawozy? Sprawdź!
Dopłaty bezpośrednie 2023 r.
Wyrównanie dopłat dla rolników ma nastąpić już od początku 2023 r. Jest to możliwe dzięki tzw. mechanizmowi konwergencji zewnętrznej. Polega on na stopniowym wyrównywaniu dopłat. Dzięki czemu wszystkie państwa członkowskie UE osiągną poziom płatności co najmniej 215 euro na ha do 2027 r.
Ponadto, wysokość dopłat będzie również ustalana na podstawie tzw. mechanizmu elastyczności, który pozwala na transfer środków pomiędzy alokacjami finansowymi zarówno na rozwój obszarów wiejskich, jak i alokacjami przeznaczonymi na dopłaty bezpośrednie.
Więcej na temat dopłat bezpośrednich w 2023 r. można przeczytać w artykule – Dopłaty bezpośrednie w 2023 r. – stawki i zmiany. Sprawdź!
Źródło: wnp.pl; MRiRW; Agrofakt.pl